2015r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2015:

TRZY ZDARZENIA – KOLIZJA, WYPADEK I POWALONE DRZEWO

W dniu 22 grudnia 2015r. w godzinach porannych nasza jednostka wyjeżdżała do trzech zdarzeń. Pierwsze to kolizja trzech pojazdów na trasie Nowa Wieś Ełcka-Zdunki. Wszystkie pojazdy znalazły się w przydrożnym rowie. Ze wstępnych  ustaleń mundurowych wynika, że kierujący samochodem ciężarowym, jadąc w stronę Ełku, na łuku drogi wyprzedzał prawdopodobnie „na trzeciego”  i żeby uniknąć zderzenia z jadącym z naprzeciwka Volkswagenem Passatem zjechał do rowu spychając przy tym ciągnik rolniczy oraz samochód osobowy. Choć zdarzenie wyglądało groźnie, to na szczęście nikomu nic się nie stało. Ruch w miejscu wypadku odbywał się wahadłowo. Drugie zdarzenie to wypadek na trasie Prostki-Kopijki. Kierowca Skody Fabii na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w jadący  z naprzeciwka ciągnik rolniczy. 22-latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Natomiast trzecia interwencja podjęta przez strażaków z naszej jednostki polegała na usunięciu powalonego na jezdnie drzewa w miejscowości Kopijki.

DSC_0048DSC_0058

_________________________________________________________________________

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

W dniu 01.12.2015r. około godziny 5:30 dwa zastępy JOT OSP z Prostek brały udział w akcji gaśniczej domu wielorodzinnego w miejscowości Borki (gm. Prostki). Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ogniem objęty był cały dach budynku wielorodzinnego. Częściowemu spaleniu uległo poddasze użytkowe domu i konstrukcja dachu. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Z pożarem walczyło łącznie dziewięć jednostek gaśniczych, w tym dwa z  OSP w  Prostkach. Działania gaśnicze zakończyliśmy przed godziną 11:00.

pozar-Borki-4

fot. Małgorzata Zbrożek

__________________________________________________________________________

WYPADEK POD BOGUSZAMI

Do zdarzenia doszło w dniu 28.11.2015r. około godziny 11:00 na krajowej 65-ce, w okolicy miejscowości Bogusze. Kierowca samochodu marki renault megane, na oblodzonej nawierzchni stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu gdzie dachował. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 17-letnia pasażerka renault, którą nieprzytomną, z poważnym urazem głowy  zespół pogotowia ratunkowego przetransportował do szpitala w Grajewie. Kierowcę osobówki nie wymagał hospitalizacji. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu uwiezionej pasażerki oraz udzieleniu pierwsze pomocy przedmedycznej poszkodowanym. W działaniach uczestniczyli strażacy z Prostek, Grajewa, Ełku, policja oraz pogotowie ratunkowe.

wyp bogusze

_________________________________________________________

POŻAR W KRUPINIE

W dniu 25.10.2015 roku około godziny 9:00 w budynku jednorodzinnym w miejscowości Krupin w jednym z pomieszczeń piwnicznych doszło do pożaru miału i trocin. Pierwszy na miejsce zdarzenie dotarł zastęp OSP Prostki, który wprowadził prąd wody w natarciu do wnętrza budynku oraz przez okno kotłowni. Po opanowaniu ognia, z uwagi na duże zadymianie strażacy oddymili pomieszczenia co pozwoliło dalej kontynuować akcję gaśniczą. W wyniku pożaru nie było osób poszkodowanych. W działaniach gaśniczych uczestniczyły zastępy: OSP Prostki GBA , JRG Ełk GBA i  GCBA oraz OSP Długosze GCBA.

_________________________________________________________

KONCENTRACJA GMINNA OSP W PROSTKACH 2015

W dniu 22.10.2015 roku jednostki OSP z gminy Prostki w ramach ćwiczeń brały udział w akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie Szkoły Podstawowej w Prostkach. Celem koncentracji było sprawdzenie mobilności, skuteczności prowadzonych działań, wyszkolenia oraz organizacji współpracy strażaków ochotników w samodzielnej akcji gaśniczej w warunkach zagrożenia życia bez udziału jednostek z PSP. Jednostki OSP z Prostek, Długosz, Wiśnowa Ełckiego oraz Bobrów pod bacznym okiem pracownika Komendy Powiatowej PSP w Ełku gasiły pozorowany pożar do jakiego doszło w jednej z klas w Szkole Podstawowej w Prostkach. Zgodnie z założonym scenariuszem uczniowie opuścili szkołę samodzielnie przed dojazdem jednostek straży pożarnej. Strażacy w pierwszej kolejności przeszukali pomieszczenia szkoły i ewakuowali ze strefy objętej pożarem dwie osoby poszkodowane, którym następnie udzielono pomocy przedmedycznej. W dalszej kolejności strażacy ugasili pożar wewnątrz budynku. Po około 40 minutach zmagań założone cele zostały osiągnięte. Zdobyte umiejętności mają podnieść gotowość bojową gminnych jednostek ochrony przeciwpożarowej.

IMG_3741

___________________________________________________

WYPADEK W KURZĄTKACH

W dniu 11.10.2015r. około godziny 16:00 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w okolicy miejscowości Kurzątki. Kierujący pojazdem marki opel vectra  uderzył w przydrożne drzewo.  Przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość oraz to, iż kierowca najprawdopodobniej prowadził pojazd pod wypływem alkoholu. Poszkodowana została jedna osoba. W działaniach uczestniczyła straż pożarna z Prostek i Ełku, zespół ratownictwa medycznego z Pisza oraz policja z Prostek i Ełku.

12048588_899535730124155_1804051752_n

 

_______________________________________________________________________

Ćwiczenia obronne pod kryptonimem „SZAREK 2015”.

Ćwiczenia obronne „SZAREK 2015” w dniach 8 i 9 października 2015r. przeprowadzane zostały na terenie powiatu ełckiego. W czwartek 08.09.2015r. m.in. ewakuowano ełcki ratusz z powodu podłożenia bomby. W piątek 09.10.2015r. służby ratunkowe zmierzyły się z rozszczelnioną instalacją na stacji dystrybucji gazu oraz terrorystami, którzy chcieli wysadzić instalację. W ćwiczeniach na stacji dystrybucji gazu uczestniczył jeden zastęp strażaków ochotników z Prostek pojazdem GCBA (scania P450). Do naszych zadań należało miedzy innymi wejście do budynku w aparatach ODO w poszukiwaniu osób poszkodowanych oraz budowa stanowiska gaśniczego z kosza drabiny mechanicznej. W tym samym czasie nasz drugi zastęp pojazdem GBA (mercedes atego 1329) prowadził działania na budynku Urzędu Gminy w Prostkach. Ćwiczenia obronne prowadzone były równolegle na terenie całego powiatu, a dla nas dodatkowym utrudnieniem było to, iż jako jednostka musieliśmy prowadzić działania w Ełku i Prostkach w tym samym czasie. Tego typu ćwiczenia przeprowadzane są co cztery lata.

https://www.youtube.com/watch?v=sRXvVggPPnw

121

fot. Emilia Matys

Szarek 2015

fot. Małgorzata Zbrożek

________________________________________________________________________

Pięć osób poszkodowanych w wypadku na DK-65

Do zdarzenia doszło w dniu 04.10.2015r. około godziny 10:30 na krajowej 65-ce między Prostkami a Niedźwiedzkimi. Kierowca opla, podczas manewru skrętu w lewo w polną drogę, uderzony został przez wyprzedzającego go vw. W wyniku zderzenia vw dachując zatrzymał się w rowie. Pięć osób (w tym kobieta w ciąży), z ogólnymi obrażeniami ciała, przewieziono do szpitali w Ełku i Grajewie. Droga w tym miejscu przez kilka godzin była nieprzejezdna. W akcji udział brały jednostki straży pożarnej oraz pogotowie ratunkowe z Ełku i Grajewa oraz ełcka drogówka.

Wypadek DK 65

źródło: Ełk24

 

_________________________________________________________

WYPADEK W SOKOŁACH JEZIORNYCH

W dniu 02.10.2015r. około godziny 16:00 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w okolicy miejscowości Sokoły Jeziorne (gm. Biała Piska). Kierujący pojazdem marki audi A4  uderzył w przydrożne drzewo po czym dachował.  Przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość oraz to, iż kierowca najprawdopodobniej prowadził pojazd pod wypływem alkoholu. Poszkodowana została jedna osoba. Pojazdem podróżowały najprawdopodobniej trzy osoby lecz gdy strażacy dotarli na miejsce zdarzenia zastali tylko jednego mężczyznę, który nie potrafił przekazać informacji co do faktycznej ilości  pasażerów. W działaniach uczestniczyły jednostki z OSP Biała Piska,  OSP Prostki, JRG PSP Pisz , JRG PSP Ełk, policja oraz zespół ratownictwa medycznego.

P1020784

__________________________________________________________________________

POŻAR STODOŁY

W dniu 02.09.2015r. po godzinie 8:00 najprawdopodobniej w wyniku wyładowania atmosferycznego (uderzenia pioruna) doszło do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Giże (gm. Ełk). Na miejsce pożaru pierwsi dotarli strażacy JRG  PSP w Ełku którzy rozpoczęli działania gaśnicze. W chwili ich przyjazdu ogniem objęta była cała konstrukcja drewnianego dachu budynku gospodarczego oraz zgromadzone w nim bele z sianem. Ogień zniszczył drewniany dach budynku, który po przepaleniu zawalił się do środka. Po opanowaniu ognia ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych w celu przelania wodą pozostałych zarzewi ognia. Działania gaśnicze trwały ponad cztery godziny. W wyniku pożaru spłonął budynek oraz znajdujące się w nim siano. Z ogniem walczyli również strażacy ochotnicy z Długosz, Wiśniowa, Nowej Wsi Ełckiej oraz Prostek. Łącznie na miejsce pożaru przybyło sześć pojazdów gaśniczych straży pożarnej.

DSC_0525

______________________________________________________________________________

PRACOWITY KONIEC WAKACJI

Z uwagi na panującą suszę i brak deszczu w ostatnich dniach znacznie zwiększyła się nam liczb interwencji. Są to przede wszystkim działania gaśnicze związane z pożarami nieużytków rolnych oraz ściernisk. Kolejny typ zdarzeń w jakich w ostatnich dniach braliśmy udział to usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych (os) z uwagi na realne niebezpieczeństwo grożące w pierwszym przypadku mieszkańcom jednego z domów jednorodzinnych w naszej gminie, a w drugim pracownikom i pasażerom dworca kolejowego w Prostkach. Straż Pożarna zobligowana jest do podejmowania takich działania, ale w obiektach użyteczności publicznej. Szczególnie gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie. W każdym innym przypadku jest to tylko dotarcie na miejsce zdarzenia, wyznaczenie strefy ochronnej i przekazanie właścicielom nakazu wezwania firmy specjalizującej się w dezynsekcji, która przyjedzie i na koszt właściciela lub najemcy usunie takie zagrożenie.

DSC_0512

____________________________________________________________________________

MŁODY ŁOŚ WPADŁ DO STUDNI

Niecodzienna akcja ratunkowa dnia 21.07.2015r. w pobliżu wsi Kobylin (gm.Prostki). Młody łoś wpadł do studni melioracyjnej. Łoszaka zauważył miejscowy gospodarz, który powiadomił Henryka Sulewskiego, Łowczego Koła Łowieckiego “Cietrzew” w Prostkach. Z pomocą przybyli również strażacy z Ełku i z Prostek. Przy użyciu węży pożarniczych udało się sprawnie wyciągnąć zwierze ze studni. – Cały i bez uszczerbku, młody mieszkaniec pobliskich lasów został wypuszczony w kierunku znajdującej się w bagnie łoszy.

111

Źródło: Nadleśnictwo Ełk, Radio 5

_________________________________________________________________________

WYPADEK NA TRASIE PROSTKI-DŁUGOSZE

Dnia 20.07.2015r.  o 2:55 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na trasie Prostki-Długosze. Samochód osobowy marki vw golf zjechał z jezdni po czym uderzył w przydrożne drzewo. Pojazdem podróżowały dwie osoby. Jedna osoba została poszkodowana.

10696324_954989761206793_1734037615405699049_n

__________________________________________________________

Wypadek drogowy na trasie Ełk-Prostki

W dniu 22.06.2015r. po godzinie 14.00 w okolicach miejscowości Bobry doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu uczestniczyły trzy samochody osobowe: Skoda Octavia prowadzony przez kobietę (zespół ratownictwa medycznego przetransportował ją do szpitala); Volkswagen Bora (podróżowało nim 5 osób, 4 z nich trafiło do szpitala) oraz Mercedes kierowany przez mężczyznę (kierowca nie zgłaszał żadnych obrażeń). Działania naszych strażaków-ratowników polegały na uwolnieniu osób uwięzionych w jednym z pojazdów oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W związku z prowadzonymi działaniami służb ratunkowych droga była nieprzejezdna. Działania zakończyliśmy przed godziną 19:00.

wypadek-zdunki-253091

____________________________________________________________

Wędkarz wypadł z łódki na Jeziorze Dybowskim

W dniu 21.06.2015r. około godziny 8:00 zostaliśmy zadysponowania na Jezioro Dybowskie gdzie do góry dnem pływa łódka, a wokół niej sprzęt wędkarski. Właścicielem łódki okazał się mężczyzna, którego zauważyli strażacy, gdy szedł zmoczony  w pobliżu jeziora. Około godziny 5:00 wybrał się sam na ryby. W trakcie wędkowania stanął na łódce, która przewróciła się do góry dnem w konsekwencji czego mężczyzna wpadł do wody. Na szczęście wędkarzowi udało się pokonać kilkaset metrów w wodzie i dopłynąć samodzielnie do brzegu. Mężczyzna nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Działania strażaków polegały również na zabezpieczeniu pozostawionego na wodzie mienia wędkarza.

DSC_0429

____________________________________________________________

Doskonalenie umiejętności – ćwiczenia w MOS w Ełku

W dniu 12.05.2015r. jeden zastęp JOT OSP Prostki brał udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez KP PSP w Ełku na obiekcie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku. Z założenia doszło do pożaru w pomieszczeniach piwnicznych budynku, który przeniósł się na dach. Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu, jeden do piwnicy, drugi na dach budynku; odnalezieniu osób poszkodowanych ich ewakuacji oraz udzieleniu pierwszej pomocy. Ponadto w ćwiczeniach udział brali strażacy z JRG w Ełku oraz OSP w Kalinowie.

P1020687

___________________________________________________________

WYPADEK W KAŁĘCZYNACH

W dniu 07.04.2015r. po godzinie 15:00 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w okolicy miejscowości Kałęczyny. Kierujący pojazdem marki opel na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w przydrożne drzewo po czym dachował.  Przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość oraz to, iż kierowca najprawdopodobniej prowadził pojazd pod wypływem alkoholu. Na szczęście podróżował sam. Poszkodowanego kierowcę zespół ratownictwa medycznego przetransportował do szpitala w Ełku. W działaniach brały udział : OSP Wiśniowo Ełckie, JRG PSP Ełk, OSP Prostki, policja oraz zespół ratownictwa medycznego.

DSC_0338

____________________________________________________________________________

POŻAR ŚMIECI

W piątek 20.03.2015r. około godziny 18:00 na terenie byłej mleczarni w Prostkach doszło do pożaru składowanych w wierzy ciśnień śmieci. W działaniach gaśniczych brał jeden zastęp JOT OSP Prostki.

P1020628

__________________________________________________________________________-

PRACOWITY WTOREK

We wtorek 18.03.2015r. jednostka OSP Prostki brała udział w likwidowaniu skutków 3 pożarów:
-2 pożary traw i nieużytków rolnych w miejscowości Bogusze i Prostki;
-pożar samochodu osobowego na granicy miejscowości Prostki/Bogusze.
We wszystkich zdarzeniach nie było osób poszkodowanych.

P1020625

__________________________________________________________________________

PODTRUCIE TLENKIEM WĘGLA

Dnia 24 lutego 2015 roku o około godziny 11:47 zastęp JOT OSP z Prostek został zadysponowany do jednego z mieszkań domu wielorodzinnego w Prostkach z podejrzeniem ulatniającego się tlenku węgla. Po dojeździe na miejsce zdarzenia trzem osobom z zawrotami głowy i ogólnym złym samopoczuciem pomocy udzielał już zespół ratownictwa medycznego. Dwie osoby dorosłe i dziecko przewieziono do szpitala. Następnie przewietrzyliśmy mieszkanie. Badanie przeprowadzone przez strażaków na zawartość tlenku węgla w mieszkaniu wykazało jego niewielkie stężenie, niemniej przed podjętymi przez strażaków działaniami stężenie tlenku węgla mogło być zdecydowanie większe.

4_1

_____________________________________________________________________________
ŚMIERTELNY WYPADEK W PROSTKACH

W dniu 22.01.2015r. około godziny 8:40 na drodze krajowej nr 65 na ul. 1 Maja w miejscowości Prostki doszło do śmiertelnego w skutkach wypadku. Kierowca samochodu ciężarowego (26-letni obywatel Białorusi) stracił panowanie nad pojazdem po czym taranując ogrodzenie potrącił idącą chodnikiem 84-letnią kobietę. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia wydobyli poszkodowaną, która znajdowała się pod ciągnikiem siodłowym pojazdu. Niestety kobieta poniosła śmierć na miejscu. Ponadto nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych pojazdu. W związku z prowadzonymi działaniami droga była całkowicie nieprzejezdna.

1

________________________________________________________________________________________________
KOLEJNY POŻAR SADZY

14 stycznia 2015r. około godziny 6 rano doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym przy ulicy Zielonej w Prostkach. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia działania rozpoczęli od wygaszenia paleniska. Następnie przy użyciu mierników wielogazowych sprawdzili pomieszczenia na obecność niebezpiecznego tlenku węgla. Działania zakończyliśmy gdy pożar został wygaszony.

P1020604

______________________________________________________________

POŻAR SŁUPA ENERGETYCZNEGO

W dniu 13.01.2015r. oficer dyżurny z KP PSP w Ełku po godzinie 06:17 zaalarmował naszą jednostkę do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Marchewki. Do akcji udaliśmy się  GCBA Scanią z sześcioosobową załogą. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zamiast pożaru domu zastali palącą się instalację elektryczną słupa energetycznego. Działania zastępu OSP Prostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru przy pomocy gaśnicy. Z uwagi na treść zgłoszenia do działań zadysponowane zostały znaczne siły i środki nawet z poza naszego powiatu (dwa pojazdy gaśnicze z JRG z Grajewa). Po godzinie 9:19 zostaliśmy zadysponowani ponownie do pożaru tego samego słupa energetycznego. Tym razem do pożaru doszło na wyższej konstrukcji słupa, a do akcji udaliśmy się GBA Mercedesem Atego. W działaniach udział brali również pracownicy zakładu energetycznego.

DSC_0323

___________________________________________________________________________

PIERWSZY WYJAZD W 2015 ROKU

W piątek 2 stycznia 2015 roku zanotowaliśmy pierwszy w tym roku wyjazd do działań ratowniczo-gaśniczych. Oficer dyżurny z KP PSP w Ełku po godzinie 17:25 zaalarmował naszą jednostkę do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Kopijki. Do akcji udaliśmy się  GBA Mercedes Atego z sześcioosobową załogą. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia nakazali wygaszenie przez właściciela pieca c.o.. Na szczęście nie doszło do rozszczelnienia przewodu kominowego.

p6

______________________________________________________

Reklamy

  • FILMY