2014r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2014:

ĆWICZENIA – RATOWNICTWO WYSOKOŚCIOWE

19 grudnia 2014 roku w firmie PLASTIMET w miejscowości Niedźwiedzkie przeprowadzono ćwiczenia strażaków posiadających wyszkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego z PSP w Ełku wraz ze strażakami OSP Prostki. To już kolejne ćwiczenia przeprowadzone w tym roku z ratownictwa wysokościowego.

DSC_0313

___________________________________________________________________________________

KOT W STUDNI

W dniu 15.11.2014r. w Ostrykole braliśmy udział w dość nietypowym zdarzeniu polegającym na uwolnieniu kota, który wpadł do nieczynnej studni. Podczas działań ratownik w zabezpieczeniu, w tym w aparacie ODO dotarł to kota i wydobył go na zewnątrz. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem, a my potraktowaliśmy ją jako cenną lekcję w przypadku podobnych zdarzeń.

P1020535

______________________________________________________________________________

NOCNE WYPADKI

W nocy z 12 na 13 listopada jednostka uczestniczyła w likwidowaniu skutków 2 wypadków drogowych. Po godzinie 21:30 w Krzywińskich poszkodowany został kierowca vw transportera, a po 4:00 w nocy przed Grajewem kierowca ciężarowej scanii staranował barierki i spadł z nasypu. Kierowcy najprawdopodobniej prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu.

81ui83w4224m86vhd

____________________________________________________________________________

Ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Ełku

W dniu 17 października 2014 roku, w hali sortowni Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami (PGO) „Eko Mazury” w Siedliskach koło Ełku, w wyniku zmieszania się nieznanych substancji chemicznych doszło do reakcji i wybuchu. Wybuch doprowadził do zapalenia się zgromadzonych śmieci i uszkodzenia instalacji z kwasem siarkowym. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Scenariusz ćwiczeń został ułożony w taki sposób, aby zachodziła konieczność zadysponowania jak największej ilości jednostek ochrony przeciwpożarowej z całego powiatu, w tym OSP Prostki. Działania ratowników to ugaszenie pożaru, przeszukiwanie pomieszczeń i udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. W dalszej części ćwiczeń zadysponowana została grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego, której zadaniem było uszczelnienie instalacji i zebranie rozlanego kwasu siarkowego. Duże zapotrzebowanie na wodę wymusiło na kierującym działaniami zbudowanie dodatkowego stanowiska czerpania wody i przetłaczania poprzez zbiorniki pojazdów na odległość około kilometra. W kulminacyjnym momencie ćwiczeń brało udział około 60 strażaków i 16 pojazdów pożarniczych. Ćwiczenia były doskonałym sprawdzianem z przygotowania obiektu do prowadzenia tak dużej akcji gaśniczej. Personel zakładu miał okazję do sprawdzenia w praktyce zasad ewakuacji i użycia podręcznego sprzętu gaśniczego w warunkach zbliżonych do pożaru.

źródło: KP PSP Ełk

DSC_0251

___________________________________________________________________________________________

WYBUCH GAZU W MIŁUSZACH

Do wybuchu gazu doszło 10.09.2014r. około godziny 14:45 w jednym z domów jednorodzinnych w Miłuszach. W wyniku eksplozji doszło do pożaru kuchni oraz zniszczenia urządzeń kuchennych. Poszkodowana została starsza kobieta samotnie mieszkająca w domu, która została zabrana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Do wybuch gazu doszło w wyniku zalania palnika gotowanym na kuchence posiłkiem oraz najprawdopodobniej poprzez włączenie oświetlenia. Dzięki szybkiej pomocy sąsiada, który zakręcił zawór butli z gazem i wyniósł ją na zewnątrz domu nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru. W działaniach udział brał jedne zastęp JOT OSP w Prostkach, 3 pojazdy JRG PSP w Ełku oraz pogotowie ratunkowe.

DSC_0209

_______________________________________________________________________________________

NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK NAD JEZIOREM BOROWYM

Do nieszczęśliwego wypadku doszło 07.08.2014r. przed godziną 20:00 nad jeziorem Borowym w miejscowości Guty Rożyńskie.  Mężczyzna w wieku 27 lat skacząc z pomostu do wody na głowę doznał paraliżu czterech kończyn. Mężczyznę jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych z wody wydobyli inni plażowicze. Poszkodowany został przetransportowany przez śmigłowiec LPR-u do szpitala w Olsztynie. W działaniach brał udział jeden zastęp JOT OSP Prostki, LPR – ratownik 17, zespół ratownictwa medycznego z Białej Piskiej.

IMG_1309

___________________________________________________________________

TRAGICZNY FINAŁ POSZUKIWAŃ

zzzz

__________________________________________________________________________

KOLIZJA W DYBOWIE

W dniu 30.07.2014 roku przed godziną 14:00 w Dybowie braliśmy udział w likwidowaniu skutków niegroźnej kolizji drogowej. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji niewielkiej ilości rozlanych płynów eksploatacyjnych pojazdów biorących udział w zdarzeniu oraz odłączeniu akumulatorów. W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP Prostki zespół ratownictwa medycznego oraz policja.

P1020525

____________________________________________________________________

KOLIZJA W PROSTKACH

W dniu 29.07.2014 roku po godzinie 7:00 w Prostkach braliśmy udział w likwidowaniu skutków niegroźnej kolizji drogowej. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych pojazdów biorących udział w zdarzeniu oraz odłączeniu akumulatorów. W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP Prostki oraz policja.

DSC_0142

____________________________________________________________________________________________________

WYDOBYCIE ZWŁOK Z JEZIORA STACKIEGO

W dniu 13.07.2014r. po godzinie 16:00 zastęp JOT OSP w Prostkach brał udział w akcji polegającej na wydobyciu ciała mężczyzny z Jeziora Stackiego. Zwłoki w odległości 20 metrów od brzegu zauważył policyjny patrol. Policja ustaliła, iż wyłowione ciało to najprawdopodobniej poszukiwany od 4 lipca 59-letni mieszkaniec powiatu ełckiego.

P1010258

_____________________________________________________________________________________________________________

POSZUKIWANIA W BOGUSZACH

W dniu 10.07.2014r. wraz z funkcjonariuszami policji braliśmy udział w poszukiwaniach zaginionego młodocianego mieszkańca Prostek. Działania prowadzone były w kompleksie leśnym m. in. nad jeziorem Toczyłowo, gdzie nastolatek widziany był po raz ostatni. Do poszukiwań wykorzystano policyjny śmigłowiec z Komendy Głównej Policji dzięki czemu dodatkowo  zabezpieczaliśmy lądowanie i start śmigłowca.  Działania nie doprowadziły do odnalezienia zaginionego.

P1020504

___________________________________________________________________________________________

WYPADEK Z UDZIAŁEM CIĄGNIKA ROLNICZEGO W OLSZEWIE

W dniu 12.06.2014r. około godziny 7:00 zastęp JOT OSP Prostki został zadysponowany do miejscowości Olszewo gdzie kierowca ciągnika rolniczego z niewyjaśnionych przyczyn został przygnieciony prowadzonym przez siebie pojazdem. Na szczęście mężczyzna został uwolniony przez innego rolnika pracującego w polu przy pomocy tura jeszcze przed przyjazdem strażaków. Poszkodowanego mężczyznę z urazem kończyn dolnych zespół pogotowia ratunkowego zabrał do szpitala. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora. W działaniach uczestniczył jeden zastęp JOT OSP Prostki, policja oraz zespół ratownictwa medycznego.

10465648_645168938894170_292089911_o

______________________________________________________________________________

KOLIZJA W PROSTKACH

Dnia 02.06.2014r. około godziny 8:00 w Prostkach braliśmy udział w likwidowaniu skutków kolizji drogowej. Na zatrzymującego się przed przejściem dla pieszych vw polo najechał dostawczy iveco. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów oraz odłączeniu akumulatorów. W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP Prostki oraz policja.

DSC_0107

____________________________________________________________________________________

KOLIZJA W PROSTKACH

Dnia 17.05.2014r.  około godziny 20:00 w Prostkach braliśmy udział w likwidowaniu skutków kolizji drogowej.  Podczas manewru cofania jeden z pojazdów najechał na stojącego bezpośrednio za nim VW Polo. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów oraz odłączeniu akumulatorów.  W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP Prostki oraz policja.

IMG_2539

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________-

WYPADEK W PROSTKACH

Dnia 21 kwietnia 2014 roku po godzinie 11:00 w okolicy miejscowości Prostki kobieta prowadząca samochód osobowy marki bmw utraciła panowanie nad pojazdem po czym zjechała do przydrożnego rowu. Ostatecznie pojazd zatrzymała się w lesie. W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP w Prostkach, dwa  zastępy JRG PSP z Ełku oraz  policja.

P1020406

_______________________________________________________________________________________________________________

KOLEJNE PODTRUCIE TLENKIEM WĘGLA

Dnia 10 kwietnia 2014 roku o około godziny 20:00 zastęp JOT OSP z Prostek został zadysponowany do jednego z domów wielorodzinnym w Prostkach z podejrzeniem ulatniającego się tlenku węgla. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy kobietę, która uskarżała się na zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie w konsekwencji czego zespół ratownictwa medycznego zdecydował o jej przewiezieniu do szpitala. Nasze działania polegały na przewietrzeniu mieszkania. Badanie przeprowadzone przez strażaków z KP PSP w Ełku na zawartość tlenku węgla w mieszkaniu wykazało jego średnie dopuszczalne stężenie, niemniej przed podjętymi przez strażaków działaniami stężenie tlenku węgla było zdecydowanie większe co potwierdza badanie przeprowadzone w piwnicy budynku gdzie stężenie było bardzo wysokie. Przyczyną zdarzenia był nieszczelny przewód kominowy. Do usunięcia usterki obowiązuje całkowity zakaz palenia w piecu. “Czad” to cichy zabójca – ciągle groźny i choć sezon grzewczy praktycznie się kończy to drugie tego typu zdarzenie w tym roku. W obydwu przypadkach wszystko skończyło się szczęśliwie. Apelujemy aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest również wietrzenie pomieszczeń. Warto także zainstalować czujki tlenku węgla, które włączają się nawet przy śladowych ilościach gazu. To może uratować Nam życie!

4_1

 

_______________________________________________________________________________________________________________________

ĆWICZENIA – RATOWNICTWO WYSOKOŚCIOWE

Dnia 31 marca 2014 roku w firmie LITEXIMP w Prostkach odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wysokościowego. Założenie polegało na dotarciu i ewakuacji poszkodowanego, który wpadł do silosu na zboże przy użyciu technik alpinistycznych oraz sprzętu specjalistycznego. Strażacy zbudowali stanowisko ratownicze z drabiny pożarniczej SD 30 nad silosem. Każdy ze strażaków przećwiczył jak najszybsze dotarcie do osoby potrzebującej pomocy, jej zabezpieczenie, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, przygotowanie do ewakuacji i ewakuacje ze strefy zagrażania. Jednocześnie przetestowaliśmy nasze nowe szelki, które bardzo dobrze sprawowały się w tego typu działaniach. Ćwiczenia zainspirowane zostały m. in. przez ubiegłoroczne tragiczne zdarzenie w Raczkach (w studni zginęły 3 osoby, w tym 2 strażaków ratowników) oraz z 28.12.2012r. w Miechowie (gm. Prostki) gdzie w silosie podczas pracy przy nasionach rzepaku zginął mężczyzna. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z JRG KP PSP w Ełku oraz JOT OSP w Prostkach. Działania podsumowaliśmy w naszej remisie przy gorącej grochówce.

P1020400

_________________________________________________________________________________________________________________________

PODTRUCIE TLENKIEM WĘGLA

Dnia 27 marca 2014 roku o około godziny  8:30  zastęp JOT OSP z Prostek został zadysponowany do jednego z mieszkań w bloku wielorodzinnym w Prostkach z podejrzeniem ulatniającego się tlenku węgla.  Po dojeździe na miejsce zdarzenia z mieszkania ewakuowaliśmy dwie osoby, które z zawrotami głowy i ogólnym zły samopoczuciem po tlenoterapii biernej przekazaliśmy dla zespołów ratownictwa medycznego. Kobieta i mężczyzna zostali przewiezieni do szpitala. Następnie przewietrzyliśmy mieszkanie. Badanie przeprowadzone przez strażaków z KP PSP w Ełku na zawartość tlenku węgla w mieszkaniu wykazało jego niewielkie stężenie, niemniej przed podjętymi przez strażaków działaniami stężenie tlenku węgla mogło być zdecydowanie większe. 

tlenek_węgla_kielce

_________________________________________________________________________________________________________

KOMORA DYMOWA

Dnia 15 marca 2014 roku strażacy z Prostek uczestniczyli w ćwiczeniach w komorze ze strefą zadymienia w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Komora dymowa przeznaczona jest do prowadzenia ćwiczeń w sprzęcie ochrony dróg oddechowych ubraniu ochronnym dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Chodzi o zadymienie, temperaturę, wąskie przejścia pomiędzy pomieszczeniami objętego ogniem budynku czy instalacji. Komora bowiem to nic innego jak ciąg korytarzy i klatek z wąskimi przejściami w ścianach, podłodze i suficie, które symulują prawdziwy budynek. Tor przeszkód podzielony jest na dwie strefy. W pierwszej panuje mocne zadymienie, a w drugiej wysoka temperatura. Ćwiczenia w komorze mają na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczącego umiejętności i nawyków w zakresie techniki pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniu ochronnym przy dużym obciążeniu psychofizycznym. Podczas ćwiczeń w środku panują ciemności, słychać ludzkie krzyki, włączane są też dwu kolorowe migające światła.

DSC_0066

____________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK DROGOWY

Dnia 10 marca 2014 roku po godzinie 8:40 w okolicy miejscowości Gorczyce doszło do wypadku drogowego z udziałem autobusu szkolnego przewożącego dzieci. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby: pasażer i pasażerka audi, którzy zostali przewiezieni do szpitala w Ełku. Kierowcy oraz pasażerom autobusu nic się nie stało. W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP w Prostkach, dwa  zastępy JRG PSP z Ełku, dwa patrole policji oraz dwa zespoły ratownictwa medycznego z Ełku.

DSC_0042

____________________________________________________________________________________________________________

POŻAR DOMU

W dniu 12.02.2014r. po godzinie 15:00 dwa zastępy JOT OSP z Prostek brały udział w akcji gaśniczej domu jednorodzinnego w Dąbrowskich. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ogniem objęte były schody prowadzące na poddasze i jedno z pomieszczeń. Częściowemu spaleniu uległo poddasze użytkowe domu i konstrukcja dachu. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Z pożarem walczyło łącznie sześć jednostek gaśniczych: dwa z  OSP w  Prostkach oraz cztery z JRG w Ełku. Działania gaśnicze zakończyliśmy około 23:00. Pożar najprawdopodobniej związany był ze zwarciem w urządzeniu elektrycznym.

DSC_0028[1]

____________________________________________________________

POŻAR KAMIENICY

Dnia 03.01.2014r. po godzinie 16:30 na poddaszu trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy 1 Maja w Prostkach doszło do pożaru. Przyczyną zapalenia się drewnianej konstrukcji dachu był nieszczelny przewód kominowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po przybyciu pierwszych zastępów ogniem objęta była już część poszycia dachu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków z Prostek zniszczeniu nie uległy mieszkania znajdujące się na niższych piętrach kamiennicy. Nasze działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza budynku oraz jednego prądu wody po drabinie na dach budynku; najpierw z drabiny przystawnej, następnie z drabiny mechanicznej. Strażacy za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzili pomieszczenia w celu wykrycia ewentualnych zarzewi ognia. Ze względu na działania strażaków ruch pojazdów na ul. 1 Maja był całkowicie zablokowany.  Z ogniem walczyło osiem zastępów straży pożarnej, w tym dwa zastępy OSP Prostki.

Dzień po pożarze prowadziliśmy działania polegające na zabezpieczeniu dachu kamiennicy w sile jednego zastępu OSP Prostki oraz drabiny mechanicznej z KP PSP w Ełku.

P1020323

Reklamy

  • FILMY