2013r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2013:

PRACOWITY POCZĄTEK ZIMY

W związku z załamaniem pogody od dnia 04.12.2013r. nasza jednostka brała udział w pięciu zdarzeniach. Dnia 04.12.2013r. na drodze krajowej 65 na odcinku Niedźwiedzkie – Bobry po godz. 9:00 samochód osobowy  marki BMW  zjechał do przydrożnego rowu. Samochodem podróżowała jedna osoba, która nie odniosła żadnych obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odłączenia akumulatora, kierowanie ruchem drogowym oraz pomoc przy załadunku samochodu na lawetę.

Dnia 06.12.2013r. w miejscowości Bzury w wyniku silnego wiatru doszło do zerwania gniazda ptaków (bocianów), które ostatecznie znalazło się na zwisających konarach drzewa na wysokości około 18 metrów przy drodze prowadzącej do prywatnej posesji. Z powodu panujących złych warunków atmosferycznych, w tym silnie wiejącego wiatru nie można było rozstawić drabiny mechanicznej. W związku z powyższym wyznaczyliśmy i oznakowaliśmy strefę niebezpieczną, którą przekazano protokolarnie dla właściciela posesji zabraniając jednocześnie przechodzenia i przejeżdżania pod zwisającym gniazdem.

Dnia 06.12.2013r. przed godziną 16:00 nasza jednostka zadysponowana została do usunięcia powalonego drzewa na drodze Prostki – Ostrykół. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali drzewo, które tarasowało jezdnię w obu kierunkach. Nasze działania polegały na usunięciu drzewa przy pomocy pilarki mechanicznej. Po kilkunastu minutach przywrócono ruch na zablokowanym odcinku.

Dnia 07.12.2013r. około godziny 5:35 rano na drodze krajowej 65 na odcinku Prostki – Niedźwiedzkie kierowca samochodu osobowego marki VW Golf w wyniku niedostosowania prędkości do panujących na drodze warunków utraciła kontrolę nad pojazdem w konsekwencji czego na łuku drogi wpadł w nadsterowność wjeżdżając do rowu, gdzie następnie dachował. Samochodem podróżowała jedna osoba, która nie odniosła żadnych obrażeń. W działaniach udział brał: patrol Policji, zastęp OSP Prostki i zastęp JRG Ełk.

Dnia 07.12.2013r. przed godziną 11:00 na drodze krajowej 65 na odcinku Bogusze – Grajewo doszło do dwóch kolizji praktycznie w tym samym czasie. W działaniach udział brali strażacy z KP PSP w Grajewie oraz OSP w Prostkach. Nasze działania polegały na pomocy dla kierowcy, który w wyniku podmuchu wiatru straciła panowanie nad pojazdem marki Fiat Ducato i uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżował sam.  Doznał lekkich zadrapań i otarć głowy. Ponadto zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia oraz pomagaliśmy w przeładunku przewożonego towaru. Koledzy z Grajewa pomagali dla kierowcy Fiata Punto, który w lesie przed Grajewem stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rowu. Nikomu nic się nie stało.

snie

________________________________________________________________________________________________________________
WYPADEK W WOJTELACH

Dnia 20.10.2013r. przed godziną 24:00  w miejscowości Wojtele doszło do wypadku drogowego. Kierujący pojazdem marki vw golf na łuku drogi stracił panowanie nad autem po czym uderzył w budynek gospodarczy. Uderzenie było na tyle silne, że pojazd przebił się przez ścianę obory znajdującej się przy drodze.  Przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość oraz to, iż kierowca prowadził pojazd pod wypływem alkoholu. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które w wyniku odniesionych obrażeń zostały przewiezione do szpitala. W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP w Prostkach oraz zastępy JRG PSP z Ełku i JRG PSP z Grajewa, policja oraz zespół ratownictwa medycznego z Białej Piskiej.

wypadek Wojtele

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

POŻAR ŚMIECIARKI

Dnia 02.07.2013r. po godzinie 13:00  na ulicy Kolejowej w Prostkach doszło do pożaru samochodu ciężarowego marki Scania. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażaków  pożarem objęta była już cała kabina pasażerów auta. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.  Pasażerowie opuścili pojazd przed przyjazdem strażaków. Akcja ratowniczo-gaśnicza była o tyle niebezpieczna, ponieważ palący się pojazd to śmieciarka. Produkty spalania powstające przy tego typu pożarach są szczególnie niebezpieczne dla ratowników. W działaniach udział brał jeden zastęp JOT OSP w Prostkach oraz zastępy JRG PSP z Ełku.

DSC00906

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

USUWANIE ZWISAJĄCYCH KONARÓW DRZEW

Dnia 07.06.2013r. przy pomocy drabiny z PSP w Ełk usuwaliśmy stwarzające niebezpieczeństwo zwisające konary drzew przy Publicznym Samorządowy Przedszkolu w Prostkach.

P1020268

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ĆWICZENIA W PT MAZURY

24.05.2013 roku na terenie PT Mazury w Ełku KP PSP w Ełku zorganizowała coroczne ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej  powiatu ełckiego. W ćwiczeniach polegających na likwidacji kilku zasymulowanych zagrożeń (w tym zagrożenia substancją chemiczną) brało udział  7  jednostek OSP, w tym nasza jednostka. W ramach ćwiczenia sprawdzono szereg procedur ratowniczych oraz działanie sztabu. Podczas podsumowania omówiono podstawowe wnioski jakie nasunęły się podczas  ćwiczenia.

cwiczenia pt mazury 060

link do zdjęć KP PSP Ełk

_________________________________________________________________________________________________

POŻAR SAMOCHODU

W dniu 08.05.2013r. około godziny 17:00 grajewscy strażacy dostali zgłoszenie, z którego wynikało, że 800 metrów za Grajewem w stronę Prostek pali się las. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek, okazało się, że w lesie płonie samochód osobowy marki seat ibiza. Strażacy natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej pojazdu oraz palącej się ściółki leśnej. Po ugaszeniu auta strażacy odkryli zwęglone zwłoki. Pojazd i ciało spłonęły doszczętnie. W akcji brały udział jednostki JRG PSP z Grajewa i Ełku, JOT OSP z Prostek, zespół ratownictwa medycznego oraz policja z Grajewa i Ełku.

zdjęcia oraz tekst źródłowy Ełk24/Grajewo24

ix6tf3961o00030qd

___________________________________________________________________________________________

WYPADEK W BOGUSZACH

Dnia 02.05.2013r. około godziny 24:00 w Boguszach doszło do wypadku drogowego. Kierujący pojazdem marki citroen stracił panowanie nad autem po czym uderzył w barierki drogowe.  Przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość oraz to, iż kierowca prowadził pojazd pod wypływem alkoholu. Na szczęście podróżował sam. Poszkodowany odmówił udzielania mu pomocy przedmedycznej. W działaniach brały udział: JOT OSP Prostki, JRG PSP Ełk, policja oraz zespół ratownictwa medycznego.

P1020173

_____________________________________________________________________________________________

POŻAR DOMU JEDNORODZINNEGO W ROSTKACH BAJTKOWSKICH

29.03.2013r. po godzinie 22:00 jeden zastęp JOT OSP Prostki (GCBA Steyr) został zadysponowany do pożaru domu jednorodzinnego w miejscowości Rostki Bajtkowskie. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej ogniem objęty był cały dach i poddasze budynku. Na szczęście  mieszkańcy domu ewakuowani zostali jeszcze przed przyjazdem strażaków. Po ugaszeniu pożaru budynek nie nadaje się do zamieszkania. Z ogniem walczyło 23 strażaków z Ełku, Nowej Wsi Ełckiej, Woszczele oraz Prostek. Działania gaśnicze zakończyliśmy przed godziną 1:00 rano.

________________________________________________________________________________________

TIR ZJECHAŁ Z DROGI

27.03.2013r. po godzinie 10.30 w Boguszach kierujący pojazdem ciężarowym obywatel Rosji poruszając się DK 65 najprawdopodobniej zasnął za kierownicą w konsekwencji czego zjechał do przydrożnego rowu zatrzymując się ostatecznie na siatkach przeciwśnieżnych GDDKiA umieszczonych na polu. Nasze działania polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej rannemu w głowę kierowcy poprzez założenie opatrunku osłaniającego. Poszkodowany przekazany dla zespołu ratownictwa medycznego odmówił przewiezienia do szpitala. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia z uwagi na to, iż pojazd znajdował się poza drogą nasze działania zostały zakończone.

P1020166

 

_______________________________________________________________________________________

POŻAR SADZY

22 marca 2013r. przed godziną 20-tą jednostka OSP Prostki została zadysponowana  do pożaru sadzy w przewodzie kominowym kamienicy przy ulicy Kolejowej w Prostkach. Działania naszych strażaków polegały na wygaszeniu pieca i zbiciu palącej się sadzy przy użyciu piasku. Ze względu na trudny dostęp do komina w działaniach użyto drabiny mechanicznej z JRG Ełk. Użytkownicy komina dostali zakaz używania pieca do czasu sprawdzenia przewodu kominowego przez kominiarza.

P1020153

_________________________________________________________________________

DACHOWANIE POJAZDU NA TRASIE PROSTKI- EŁK

10 marca 2013r. po godzinie 20 na odcinku drogi Prostki- Niedźwiedzkie doszło do dachowania pojazdu osobowego, którym podróżowały dwie osoby. W wyniku niedostosowania prędkości do panujących na drodze warunków auto na łuku drogi wpadło w nadsterowność wjeżdżając do rowu, gdzie następnie dachowało. Poszkodowani sami opuścili pojazd-skończyło się na strachu i lekkich otarciach. Po przebadaniu ich przez zespół ratownictwa medycznego mogli wrócić do domu. Na miejscu działania prowadziły dwa patrole Policji, zespół ratownictwa medycznego z Ełku, zastęp OSP Prostki i zastęp z JRG Ełk.

P10201441

___________________________________________________________________________

USUWANIE DRZEWA

W dniu 12.02.2013r. zastęp JOT OSP z Prostek około godziny 7:00 rano został zadysponowany do usunięcia drzewa, które tarasowało drogę na odcinku Krzywiński-Rakowo Małe. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali brzozę, która tarasowała jezdnię w obu kierunkach. Drzewo ścięła nieustalona osoba działając w sposób zabroniony przez prawo. Najprawdopodobniej spłoszona uciekła pozostawiając łup na drodze. Nasze działania polegały na usunięciu drzewa przy pomocy pilarki mechanicznej. Po kilkunastu minutach przywrócono ruch na zablokowanym odcinku.

SEMC 3MP DSC

________________________________________________________________________________________________

POSZUKIWANIA NA RZECE EŁK

W dniu 04.02.2013r. wraz ze strażakami JRG PSP z Ełku oraz Policją braliśmy udział w poszukiwaniach zaginionego mężczyzny. 69-letni mieszkaniec Prostek pod koniec stycznia wyszedł z domu na spacer z psem, z którego nie wrócił i nie nawiązał kontaktu z rodziną. Poszukiwania prowadziliśmy na rzece Ełk przy użyciu łodzi od mostu na trasie Prostki-Długosze. Działania nie doprowadziły do odnalezienia zaginionego. Poszukiwania woziliśmy ponownie w dniu 11.02.2013r.. W działaniach tym razem uczestniczyli również strażacy płetwonurkowie z JRG PSP z Giżycka.

P1020121

__________________________________________________________________________________________________

POŻAR ZABUDOWAŃ W STACZACH

W nocy z 6 na 7 lutego 2013 roku po godzinie 00:30 jeden zastęp JOT OSP w Prostkach (Steyr GCBA) został zadysponowany do miejscowości Stacze (gm. Kalinowo) gdzie brał udział w akcji gaśniczej  stodoły oraz przylegające do niej dwóch budynków gospodarczych. Dojazd strażaków na miejsce zdarzenia utrudniony był z uwagi na dużą mgłę. Pożar gasiło łącznie 27 strażaków ochotników i PSP. Ogniem objęta była stodoła o powierzchni 500m kw. i przylegające do niej dwa budynki gospodarcze. W budynkach przechowywany był drobny sprzęt gospodarczy, rowery oraz 16 bel słomy. W trakcje akcji gaśniczej zawalił się dach jednego z budynków przygniatając jednocześnie dwóch strażaków. Na szczęście udało im się samodzielnie wydostać. Nic poważnego im się nie stało. Działania zakończyliśmy po godz. 7:00 rano.  Straty oszacowano na 250 tys. zł.

___________________________________________________________________________________________________________________________________

ZDERZENIE OSOBÓWKI Z SZYNOBUSEM

W dniu 11.01.2013r. około godziny 7:20 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Prostkach (droga Prostki – Ostrykół) samochód osobowy marki Skoda Fabia, zderzył się z szynobusem relacji Białystok-Ełk. Kierowca skody nie zatrzymał się przed znakiem stop, co doprowadziło do kolizji. Autem podróżował ojciec z synem. W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia naszych strażaków, obaj byli już poza autem. Nie zgłaszali żadnych dolegliwości. Kiedy chłopiec został przebadany przez lekarzy, podjęto decyzję o jego przewiezieniu na obserwację do szpitala. W działaniach udział brały trzy zastępy straży pożarnej (JOT OSP z Prostek, JRG PSP z Grajewa oraz JRG PSP z EŁku), policja oraz pogotowie ratunkowe z Ełku. Mimo groźnie wyglądającego zdarzenia, na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Nagrania Dźwięki artykułu: Radio5

2uw4nvtiirm7g26yd

__________________________________________________________________________________________

POŻAR DOMU WIELORODZINNEGO W PROSTKACH

W dniu 03.01.2013r. po godzinie 22:30 dwa zastępy JOT OSP z Prostek brały udział w akcji gaśniczej kamienicy przy ulicy 1 Maja w Prostkach. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu strażaków ogień obejmował już poddasze budynku. Około 30  mieszkańców  zostało ewakuowanych przez strażaków. Spaleniu uległy dwa mieszkania na górnym piętrze i poddasze trzykondygnacyjnego domu. Na szczęście pożar wybuch we wczesnych godzinach nocnych i nie było osób poszkodowanych. Z pożarem walczyło łącznie jedenaście zastępów strażaków: dwa zastępy OSP z Prostek, dwa zastępy JRG z Grajewa, trzy zastępy JRG z Ełku, zastęp JRG z Olecka, zastęp OSP z Wiśniowa Ełckiego, Długosz oraz Bobrów. Działania gaśnicze zakończyliśmy po godzinie 3:00 rano 04.01.2012r. Pożar najprawdopodobniej związany jest z wybuchem piecyka gazowego znajdującego się w mieszkaniu.

P1020021

1

Reklamy

  • FILMY