2012r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2012:

 

POŻAR DOMU

W dniu 29.12.2012r. zastęp JOT OSP z Prostek brał udział w akcji gaśniczej domu w miejscowości Niedźwiedzkie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu strażaków całe poddasze domu objęte było już ogniem. W domu mieszkała kilkuosobowa rodzina. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Mieszkańcy zdążyli opuścić budynek przed przyjazdem strażaków. Spaleniu uległo poddasze budynku.  Z pożarem walczyło pięć zastępów strażaków: trzy zastępy JRG Ełk, zastęp OSP Nowa Wieś Ełcka oraz OSP Prostki.

niedźwiedzkie 2

____________________________________________________________________________________________________________

MĘŻCZYZNA WPADŁ DO SILOSU

W dniu 28.12.2012r. około godziny 12:00 zastęp JOT OSP z Prostek zadysponowany został do miejscowości Miechowo, gdzie podczas pracy przy nasionach rzepaku w silosie uwięziony został mężczyzna. Po dotarciu na miejscu zdarzenia strażacy ewakuowali z silosu mężczyznę, który próbował pomóc dla poszkodowanego. Strażacy przy pomocy desek weszli na rzepak, w dnie silosu wycięli dwa otwory, żeby część rzepaku mogła się wysypać. Przy pomocy technik alpinistycznych wydobyli mężczyznę. Wypadek zakończył się tragicznie.  Mężczyzna miał usta pełne rzepaku, ponadto był cały przysypany rzepakiem już od kilkunastu minut, tylko dłonie wystawały na zewnątrz. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. W akcji ratunkowej udział brały trzy zastępy JRG z Ełku, jeden zastęp OSP z Prostek, zastęp OSP Bobry, policja oraz pogotowie ratunkowe.

miechowo-silos-06-962036

____________________________________________________________________________________________________________________

TIR ZABLOKOWAŁ DK 65

28.12.212r. po godzinie 4:00 rano na trasie Bogusze – Grajewo (przed samym Grajewem) kierowca tira stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. W wyniku zdarzenia naczepa stanęła w poprzek jezdni całkowicie blokując przejazd na krajowej 65-ce. Jak twierdził kierowca ciężarówki na drogę wbiegła mu sarna, a panowanie nad maszyną stracił kiedy zaczął hamować. Dodatkowo droga całkowicie pokryta była lodem. Na miejsce zdarzenia przybył holownik z Łomży, który wyciągnął ciężarówkę z rowu. Ponadto w akcji udział brały  jednostki straży pożarnej z JRG z Grajewa, OSP z Prostek oraz policja z Ełku i Grajewa. Przez ponad trzy godziny draga w tym miejscu była całkowicie nieprzejezdna.

wyp dk 65

_______________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK W ROŻYŃSKU WIELKIM

5 listopada 2012r. po 15:00 w Rożyńsku Wielkim doszło do wypadku drogowego. Mężczyzna prowadzący pojazd ciężarowy marki Man wymusił pierwszeństwo przejazdu po czym zderzył się z samochodem osobowym marki Audi. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca samochodu osobowego, który przewieziony został do szpitala w Ełku. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym, neutralizacji płynów eksploatacyjnych  oraz uprzątnięciu z jezdni elementów karoserii uszkodzonych pojazdów. W działaniach udział brały: OSP Prostki w sile jednego zastępu GBA Mercedes Atego, Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze z Ełku i Grajewa, policja oraz pogotowie ratunkowe.

P1010954

___________________________________________________________________________________________________________________

USUWANIE GNIAZDA SZERSZENI

W dniu 24.10.2012r. zostaliśmy zadysponowani do gniazda szerszeni w jednym z domów jednorodzinnych w miejscowości Miłusze. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy usunęli owady z uwagi na realne niebezpieczeństwo grożące mieszkańcom domu. Straż Pożarna zobligowana jest do podejmowania takich działania, ale w obiektach użyteczności publicznej. Szczególnie, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie. W każdym innym przypadku jest to tylko dotarcie na miejsce zdarzenia, wyznaczenie strefy ochronnej i przekazanie właścicielom nakazu wezwania firmy deratyzacyjnej, która przyjedzie i na koszt właściciela lub najemcy usunie takie zagrożenie.

_______________________________________________________________________________

POŻAR ZAJAZDU EMERALD W  NOWEJ WSI EŁCKIEJ

7 października 2012r. około godziny 19:30 w Nowej Wsi Ełckiej doszło do pożaru zajazdu Emerald. Z pożarem walczyło łącznie 16 zastępów straży pożarnej z JRG: Ełk, Grajewo, Olecko  oraz OSP z powiatu ełckiego, w tym dwa zastępy JOT OSP Prostki (GBA Mercedes Atego 2,5/24 i GCBA Steyr 8,5/22) oraz jednostki OSP z Orzysza i Drygał.  Działania gaśnicze utrudnione były z uwagi na wysoką temperaturę panującą na poddaszu budynku. Ponadto ze względu na to, że było ono bardzo niskie, strażacy nie mogli do niego wejść. Dach budynku pokryty był blachodachówką. Kiedy jej część uległa zniszczeniu, ratownicy weszli na dach budynku w celu dogaszenia poddasza. Jednocześnie strażacy pracowali z przy użyciu kamery termowizyjnej dzięki czemu udało się zlokalizować zarzewie ognia w elementach konstrukcyjnych ostatniej kondygnacji budynku. Po dotarciu do nich przy użyciu sprzętu burzącego, pożar udało się ugasić. Spaleniu uległo poddasze budynku. Podczas akcji gaśniczej ucierpiał jeden ze strażaków (doznał urazu oka). Został zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala w Ełku.

______________________________________________________________________________________

WYPADEK W PROSTKACH

3 października 2012r. przed 14:00 w Prostkach doszło do wypadku drogowego. Mężczyzna prowadzący pojazd marki Volkswagen Passat z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwny pas jezdni po czym zderzył się czołowo z ciągnikiem rolniczym. W wyniku zdarzenia kierowca samochodu osobowego z podejrzeniem urazu kręgosłupa przewieziony został do szpitala w Ełku. Na szczęście jechał sam i poza nim nikt więcej nie został poszkodowany. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej, kierowaniu ruchem drogowym, neutralizacji płynów eksploatacyjnych  oraz uprzątnięciu z jezdni elementów karoserii uszkodzonych pojazdów. W działaniach udział brały: OSP Prostki w sile jednego zastępu GBA Mercedes Atego,  policja oraz pogotowie ratunkowe.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK W DŁUGOSZACH

Dnia 17 września 2012r. około godziny 15:30 w miejscowości Długosze doszło do wypadku drogowego. 25-letni mężczyzna z niewyjaśnionych przyczyn  zjechał na pobocze, ściął znak autobusowy i uderzył w betonowy przepust wodny po czym dachował. Okoliczni mieszkańcy pomogli wydostać się kierowcy z pojazdu jeszcze przed dotarciem na miejsce zdarzenia służb ratunkowych. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala w Ełku. Na szczęście kierowca jechał sam i poza nim nikt więcej nie został poszkodowany. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdu. W działaniach udział brały: OSP Prostki, JRG Grajewo, JRG Ełk, policja oraz pogotowie ratunkowe.

___________________________________________________________________________________

WYPADEK W BOGUSZACH

Dnia 09 września 2012r. przed godziną 7:00 w miejscowości Bogusze doszło do wypadku drogowego.  Kierowca podróżujący pojazdem marki FSO Polonez na łuku drogi stracił panowanie nad autem po czym uderzył w przydrożne drzewo.  Z podejrzeniem urazu klatki piersiowej został zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala w Grajewie.  Wypadek spowodował nietrzeźwy kierowca, który zdecydował się na jazdę po spożyciu alkoholu. Na szczęście kierowca jechał sam i poza nim nikt więcej nie został poszkodowany. W zdarzeniu udział brała: JRG Grajewo, OSP Prostki, pogotowie ratunkowe z Grajewa i Ełku oraz policja.

________________________________________________________________________________________________________________

ZABEZPIECZENIE MIEJSCA LĄDOWANIA ŚMIGŁOWCA

Lądowanie i start śmigłowca są momentami szczególnie niebezpiecznymi. Zgonie z porozumieniem zawartym pomiędzy Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym,  a Strażą Pożarną jednostki PSP i OSP włączone do KSRG zobowiązane są do zabezpieczenia miejsca lądowania i startu śmigłowca, w tym do ewentualnej akcji ratunkowej skierowanej do załogi LPR-u. Dnia 27 sierpnia 2012r. zastęp OSP Prostki brał udział w akcji polegającej właśnie na zabezpieczaniu miejsca lądowania i startu śmigłowca Eurocopter w  miejscowości Bzury. Zespół LPR został wezwany do udzielania pomocy dla 35-letniego mężczyzny. Niestety mężczyzna doznał rozległego zawału serca ze skutkiem śmiertelnym.  W działaniach udział brał: zespół pogotowia ratunkowego z Białej Piskiej, LPR –  Ratownik 17 z Suwałk oraz zastęp OSP Prostki.

_____________________________________________________________________________

WYPADEK W KOPIJKACH

30 lipca 2012 roku około godziny 16:30 w okolicy miejscowości Kopijki doszło do wypadku drogowego.  Autem marki Nissan Almera podróżowała 4 osobowa rodzina. 30-latka kierowała pojazdem i przewoziła trzech pasażerów: 4-letnią córkę, męża i teściową. W pewnym momencie kobieta straciła panowanie nad pojazdem poruszającym się z nadmierną prędkością  i zjechała na prawe pobocze. W konsekwencji czego auto uderzyło czołowo w drzewo, a następnie dachowało. W wyniku zdarzenia jedna z kobiet (pasażerka) doznała urazu kręgosłupa oraz klatki piersiowej, 4-letnia dziewczynka miała rozcięty łuk brwiowy, druga z kobiet (kierowca) doznała ogólnych obrażeń ciała. Wszyscy oprócz mężczyzny, który  nie zgodził się na  udzielenie pomocy zostali zabrani do szpitala. W akcji udział brały dwa zastępy JRG Ełk, zastęp OSP Prostki, trzy zespoły pogotowia ratunkowego oraz policja.

_____________________________________________________________________________________

KOLEJNE SILNE PODMUCHY WIATRU

3 sierpnia 2012r. około godziny 17 przez naszą gminę przetoczyła się kolejna fala silnych wiatrów. W wyniku gwałtownych podmuchów  powalone zostało drzewo przy ul. Kolejowej. Upadająca brzoza ominęła usytuowany w jej pobliżu garaż, ale zatarasowała jedno z wejść do budynku mieszkalnego. Działania prowadził jeden zastęp OSP Prostki.

__________________________________________________________________

USUWANIE SKUTKÓW NAWAŁNICY

29 lipca 2012 roku po godzinie 14:00 na terenie powiatu ełckiego, w tym  przez gminę Prostki przeszła gwałtowna nawałnica. W konsekwencji czego nasza jednostka interweniowała 5 razy. W większości przypadków były to wyjazdy do powalonych drzew, które tarasowały drogi. Ponadto zabezpieczaliśmy zerwane linie energetyczne w miejscowości Długochorzele do czasu przybycia elektryków.

Jednocześnie w miejscowości Bogusze w jednym z domów mieszkalnych oraz budynku gospodarczym doszło do zerwania fragmentu dachu. Pracujący na miejscu strażacy, zabezpieczyli zerwane fragmenty dachów plandekami.

W działaniach udział brały dwa zastępy OSP Prostki (GBA Mercedes Atego oraz SLRT Lublin II) OSP Długosze oraz OSP Wiśniowo Ełckie, która usuwała powalone drzewa na drodze krajowej nr 65 na trasie Bobry – Prostki. Działania zakończyliśmy przed godziną 20:00.

________________________________________________________________________

DZIECKO WPADŁO DO STUDNI

24 lipca 2012 roku około godziny 14:30 w miejscowości Prostki na jednej z prywatnych posesji przy ul. Kolejowej bawiły się dzieci. Podczas zabawy jedno z nich (5 letni chłopiec) wpadł do znajdującej się na placu studni.  Na szczęście zawisł na rurze od hydroforu. Dziecko udało się wydostać okolicznym mieszkańcom jeszcze przed przyjazdem pierwszego zastępu strażaków z Prostek. Uratowanie dziecko z powierzchownymi otarciami przewieziono do szpitala w Grajewie w celu badań kontrolnych. W akcji brały udział:  OSP Prostki, JRG Grajewo, JRG Ełk, policja i pogotowie ratunkowe z Grajewa.

_________________________________________________________________________________________________________________

NA RATUNEK BOCIANOWI

20 lipca 2012r. zastęp OSP Prostki został zadysponowany do miejscowości Dybówek, gdzie młody bocian wypadł z gniazda.  Po odcięciu dopływu napięcia elektrycznego do słupa na którym znajdowało się gniazdo przez pracowników Zakładu Energetycznego, przy użyciu drabiny mechanicznej zadysponowanej z JRG Ełk, umieszczono młodego boćka w gnieździe.

_______________________________________________________________________

POŻAR PRYZMY Z OBORNIKIEM

19 lipca 2012r. przed godziną 19 zastęp z Prostek został zadysponowany do pożaru śmieci. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pali się pryzma z obornikiem. W działaniach gaśniczych brały udział dwa zastępy OSP Prostki: GBA 2,5/24 Mercedes Atego oraz GCBM 7,5/16 Steyr. Do gaszenia zużyto 10000 l wody.

________________________________________________________________________

POWALONE DRZEWA

19 lipca 2012r. tuż przed godziną 16 przeszła przez naszą gminę gwałtowna burza. W jej wyniku powalonych zostało kilka drzew. Strażacy z Prostek interweniowali na drodze krajowej nr 65 przy wylocie na Ełk oraz na drodze dojazdowej do Osiedla Leśnego, gdzie usuwali powalone w poprzek drogi drzewo. Działania prowadził jeden zastęp GBA 2,5/24.

_______________________________________________________________________

POŻAR “DZIKIEGO WYSYPISKA ŚMIECI”

24 maja 2012r. o godz. 7:40 zastęp OSP Prostki został zadysponowany do pożaru trawy w okolicach miejscowości Niedźwiedzkie. Po dojeździe na miejsce okazało się, że w starym wyrobisku po żwirowni pali się trawa, stare opony, folia i inne śmieci. Z palących się opon i folii wydzielały się duże ilości duszącego dymu, ale dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji strażaków pożar nie rozprzestrzenił się na pobliskie łąki.

______________________________________________________________________

POŻAR PUSTOSTANU

W nocy 19.05.2012r. w okolicy miejscowości Wiśniowo Ełckie po godzinie 23:00 doszło do pożaru opuszczonego budynku gospodarczego.  Strażacy szybko opanowali ogień, sprawdzili pomieszczenie na okoliczność przebywania w nim osób postronnych. Na szczęście w budynku nie przebywały żadne osoby. Działania gaśnicze prowadzone były przez jedną godzinę. Jednostki zadysponowane do pożaru to:  dwa zastępy OSP Prostki, JRG Ełk, OSP Wiśniowo Ełckie oraz OSP Długosze. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.

____________________________________________________________________________________________________

USUWANIE GNIAZDA OS

W dniu 01.05.2012r. strażacy z Prostek około godziny 11:00 zostali zadysponowani do os w jednym z domków letniskowych w miejscowości Dybowo. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy usunęli owady z uwagi na realne niebezpieczeństwo majowych wczasowiczów, w tym dzieci.   Straż Pożarna zobligowana jest do podejmowania takich działania, ale w obiektach użyteczności publicznej. Szczególnie, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie. W każdym innym przypadku jest to tylko dotarcie na miejsce zdarzenia, wyznaczenie strefy ochronnej i przekazanie właścicielom nakazu wezwania firmy deratyzacyjnej, która przyjedzie i na koszt właściciela lub najemcy usunie takie zagrożenie.

_______________________________________________________________________________________________________________

POŻAR LASU

28 kwietnia 2012r.  po godzinie 16 strażacy z Prostek zostali zadysponowani do pożaru trawy w pobliżu osiedla Leśnego. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu GBA 2,5/24 Mercedes Atego okazało się, że pożar objął już pobliski las. Do działań zadysponowany został drugi zastęp z Prostek- GCBM 7,5/16 Steyr. Podczas gdy nasze zastępy walczyły z żywiołem nacierając na front pożaru, do działań zadysponowane zostały także zastępy z OSP Długosze i OSP Wiśniowo Ełckie. Gaszenie prowadzono na czterech odcinkach bojowych. Akcja gaśnicza trwała 5 godzin. Działania w lesie i przy tak wysokiej temperaturze wymagały od strażaków ogromnego wysiłku.

____________________________________________________________________

POŻAR TRAWY W PROSTKACH

11 kwietnia 2012r. koło godziny 13:35 doszło do pożaru nieużytków w sąsiedztwie Publicznego Gimnazjum w Prostkach. Ze względu na duże ilości suchej, wysokiej trawy oraz niekorzystnie ukierunkowany wiatr pożar zagrażał bezpośrednio boisku “Orlik”. W działaniach gaśniczych brały udział zastępy: OSP Prostki (GBA 2,5/24 Mercedes Atego), OSP Długosze (GBA 2,5/16 Star266) oraz OSP Wiśniowo Ełckie (GBA 2,5/16 Star 244).

_______________________________________________________________________

POŻAR DOMU W PROSTKACH

Dnia 31.03.2012r.  przed godziną 13:00 w Prostkach doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Pożarem objęty był aneks kuchenny. W początkowej fazie pożaru domownicy próbowali samodzielnie ugasić powstały pożar niestety bezskutecznie z uwagi na duże zadymienie i wysoką temperaturę. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Prostki, ratownicy wprowadzili przy użyciu aparatów ODO jeden prąd wody w natarciu do kuchni oraz zbudowali dwie linie gaśnicze w zabezpieczeniu. Po ugaszeniu pożaru strażacy przewietrzyli pomieszczenia domu. Wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany. Spaleniu uległo wyposażenie kuchenne. W działaniach udział brał jeden zastęp OSP Prostki oraz JRG Ełk.

______________________________________________________________________________________________________________

POŻARY TRAW NIE USTAJĄ

Strażacy z Prostek w ciągu ostatniego tygodnia aż cztery razy wyjeżdżali do pożarów traw. 24 marca paliła się trawa na nasypie kolejowym w okolicy miejscowości Bogusze. 28 marca zastępy z Prostek wyjeżdżały do dwóch zdarzeń, które miały miejsce praktycznie w tym samym czasie. W okolicy miejscowości Niekrasze działania prowadził zastęp GBA 2,5/24 Mercedes Atego, a równocześnie drugi zastęp GCBA 7,5/16 Steyr gasił pożar trawy, który wszedł już w leśny “młodniak”. 29 marca pożarem objęte były trawy w przydrożnych rowach w okolicy miejscowości Marchewki. Działania bardzo utrudniał porywisty wiatr.

_____________________________________________________________________

POŻAR TRAWY

18 marca 2012r. około godz. 13:50 zastęp OSP Prostki został zadysponowany do pożaru traw, który miał miejsce pomiędzy miejscowościami Ostrykół i Lipińskie Małe. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożarem objętych jest około 1ha traw i trzcinowisk w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Strażacy przy pomocy tłumic ugasili zarzewia ognia od strony zagrożonego lasu, po czym przystąpili do gaszenia trzcinowiska. Nim udało się opanować ogień spaleniu uległo około 2ha powierzchni.  Walkę z pożarem utrudniał wiejący wiatr, który co chwilę podsycał istniejące płomienie.

Apelujemy o rozsądek i ostrożne obchodzenie się z ogniem na otwartej przestrzeni, ponieważ przy aktualnych warunkach pogodowych i dużej ilości bardzo suchych traw nawet zwykły niedopałek papierosa może wywołać pożar.

_____________________________________________________________________

POŻAR BEL

13 marca 2012r. tuż przed godziną 17:00  zastęp OSP Prostki został zadysponowany do pożaru bel słomy w miejscowości Niedźwiedzkie. Na miejscu okazało się, że pożarem objętych jest już kilka bel, które składowane były w znacznej odległości od zabudowań. Działania nasze polegały na odizolowaniu płonących bel od pozostałych i wprowadzeniu jednego prądu  gaśniczego.

______________________________________________________________________

WYPADEK W ZAWADACH-TWORKACH

Dnia 10.03.2012r. po godzinie 5:00 rano w miejscowości Zawady-Tworki mężczyzna jadący samochodem marki audi z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia doznał otwartego złamania kończyny dolnej. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu uwięzionego mężczyzny przy użyciu narzędzi hydraulicznych, odłączeniu akumulatora oraz zabezpieczeniu instalacji LPG auta. W akcji ratunkowej udział brał zespół pogotowia ratunkowego, który był pierwszy na miejscu wypadku, zastęp OSP Prostki oraz policja.

 

_____________________________________________________________________________________________________
POWALONE DRZEWO

26 lutego 2012 r. po godzinie 18 zastęp OSP Prostki został zadysponowany do powalonego drzewa, które tarasowało drogę na odcinku Długosze-Kopijki. Na miejscu strażacy zastali wywróconą na łuku drogi olchę, która tarasowała jezdnię w obu kierunkach. Działania polegały na usunięciu drzewa przy pomocy pilarki mechanicznej. Po kilkunastu minutach przywrócono ruch na zablokowanym odcinku.

_______________________________________________________________________________________________
POŻAR W KRZYWIŃSKICH

23 lutego 2012r. około godziny 15 w miejscowości Krzywińskie doszło do pożaru budynku gospodarczego, w którym hodowana była trzoda. Na miejsce zadysponowane zostały zastępy z JRG Ełk (GBA 2,5/22 Mercedes, GCBA 9/32 Man), OSP Nowa Wieś Ełcka oraz dwa zastępy z OSP Prostki (GBA 2,5/24 Mercedes, GCBA 7,5/16 Steyr). Pierwsze działania na miejscu pożaru prowadziły zastępy z JRG Ełk-ogień szybko opanowano, dzięki czemu ocalona została przylegająca do budynku stodoła. Zastępy z Prostek prowadziły dogaszanie i dozór nad pogorzeliskiem.

______________________________________________________________________________________________
JEDNO ZDARZENIE-DWA WYJAZDY
22 lutego 2012r. tuż po godzinie 23 w miejscowości Bajtkowo wybuchł pożar. Natychmiast do działań zadysponowane zostały zastępy z JRG Ełk ( GBA 2,5/22 Mercedes, GCBA 9/32 Man oraz drabina mechaniczna SD-30 Man), OSP Nowa Wieś Ełcka (GBA 2,5/16 Mercedes) oraz dwa zastępy OSP Woszczele. Pożar był bardzo trudny do opanowania. Ewakuacji wymagało kilka przebywających w budynku rodzin. Gdy w Prostkach zawyła syrena okazało się, że zastęp naszych strażaków ma się udać do JRG w Ełku celem zabezpieczenia powiatu. Wyjechał Mercedes GBA 2,5/24 z sześcioma strażakami. Po kilkunastu minutach znów rozległ się dźwięk syreny. Tym razem drugi nasz wóz bojowy Steyr 7,5/16 został zadysponowany do pożaru w Bajtkowie, gdyż jak się okazało na miejscu były poważne problemy z zaopatrzeniem wodnym. W drugim wozie również wyjechało 6 strażaków-ochotników.Oba nasze zastępy wróciły do remizy około godziny 4 nad ranem, natomiast dogaszanie pożaru trwało jeszcze do przedpołudniowych godzin 23 lutego.
________________________________________________________________________________________________
… I ZNÓW POŻAR SADZY

21 lutego 2012r. około godziny 6 rano doszło do pożaru sadzy w kominie budynku przy ulicy M. Konopnickiej w Prostkach. Zadysponowany zastęp strażaków po przybyciu na miejsce prowadził działania gaśnicze przy użyciu piasku, którym zbijano palące się w kominie sadze.  Jednocześnie prowadzono przewietrzanie, gdyż dwa pomieszczenia były lekko zadymione.

_______________________________________________________________________________________________
ŚLISKIE DROGI

Obfite opady śniegu, które przeszły przez Polskę w połowie lutego spowodowały spore zamieszanie na naszych drogach. Złe warunki atmosferyczne i śliska jezdnia powodowały, że wielu kierowców miało duże problemy z poruszaniem się po drogach publicznych. Również w naszej gminie śnieg przysporzył sporo problemów. 19 lutego 2012r. późnym popołudniem nasi strażacy zostali zadysponowani do wypadku pojazdu w okolicach “góry grajewskiej”. Na miejscu okazało się, że kierująca pojazdem kobieta straciła panowanie nad autem na śliskiej nawierzchni i wjechała do przydrożnego rowu. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

________________________________________________________________________________________________
KOLEJNY POŻAR SADZY W KOMINIE

Duże mrozy powodują intensywne użytkowanie piecy grzewczych i kominów. 5 lutego 2012r. koło godziny 23 doszło do pożaru sadzy w kominie domu przy ulicy Kolejowej w Prostkach. Na szczęście pożar ten został szybko wykryty i zgłoszony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Ełku co pozwoliło strażakom na szybką reakcję.

________________________________________________________________________________________________
NA RATUNEK ŁABĘDZIOM
W związku ze znacznym spadkiem temperatury zamarznięciu uległy prawie wszystkie naturalne zbiorniki wodne. Zima nie odpuszcza nawet naszej rzece, która była ostatnią ostoją wodnego ptactwa. Ostatnie akcje podejmowane przez naszych strażaków dotyczą uwalniania przymarzniętych łabędzi na rzece Ełk. W ciągu ostatniego tygodnia wyjeżdżali oni już trzy razy by ratować zmarznięte ptaki. Są to działania niezwykle niebezpieczne z uwagi na cienką pokrywę lodową. Przestrzegamy wszystkich i apelujemy o nie wchodzenie na zamarznięte rzeki. To dopiero początek tak dużych mrozów, a lód nie jest jeszcze dostatecznie gruby i wytrzymały by utrzymać ciężar człowieka, a pokrywa lodowa nie ma takiej samej grubości.
________________________________________________________________________________________________
POŻAR ŚMIETNIKA
W dniu 20.01.2012r. w miejscowości Prostki około godziny 10:00 doszło do pożaru kontenera na odpady komunalne. Prawdopodobną przyczyną pożaru był wyrzucany przez okolicznych mieszkańców popiół, który nie został wygaszony.  W wyniku pożaru zniszczeniu uległ kontener na odpady. W działaniach gaśniczych  udział brał jeden zastęp JOT OSP Prostki.
___________________________________________________________________________________________________________KOLEJNY POŻAR SADZY W PROSTKACH
19 stycznia 2012r. tuż po godzinie 6 rano doszło do pożaru sadzy w kominie budynku przy ulicy 1 Maja  w Prostkach. Do działań zadysponowany został jeden zastęp OSP Prostki. Na miejscu okazało się, że właściciel pieca już go wygasił, a przewód kominowy w którym doszło do pożaru sadzy posiada wkład ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie doszło do rozszczelnienia komina.

Przypominamy, że zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI Z DNIA 7 CZERWCA 2010 ROKU W SPRAWIE OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ BUDYNKÓW, INNYCH OBIEKTÓW BUDOWLANYCH I TERENÓW (DZ.U. Nr 109 poz.719):

§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co  najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

(W przypadku pkt. 4 obowiązek usuwania ww zanieczyszczeń spoczywa na właścicielu lub faktycznym użytkowniku danego budynku lub obiektu budowlanego)- kom. autora.

____________________________________________________________________________________________

POŻAR SADZY

7 stycznia 2012r. tuż przed godziną 17 doszło do pożaru sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Prostkach. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Prostki. Strażacy po przybyciu na miejsce zastali wygaszony już przez właściciela piec c.o., co znacznie ułatwiło dalsze prowadzenie działań.

________________________________________________________________________________________

POŻAR DOMU W MIŁUSZACH

5 stycznia 2012r. około godziny 16:20 w miejscowości Miłusze wybuchł pożar. Spaleniu uległ budynek jednorodzinny. Jeden z domowników,  w chwili zaistnienia pożaru przebywał wewnątrz budynku. W wyniku  oddziaływania wysokiej temperatury i dymu  został, z rozległymi poparzeniami, przetransportowany karetką do szpitala w Ełku. Działania gaśnicze polegały na wprowadzeniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza budynku oraz dwóch prądów gaśniczych  z zewnątrz w obronie sąsiednich budynków. W działaniach brały udział zastępy: OSP Prostki- GBA 2,5/24 Mercedes Atego i GCBM 7,5/16 Steyr, OSP Nowa Wieś Ełcka- GBA 2,5/16 Mercedes, JRG Ełk- GBA 2,5/22 Mercedes Atego i GCBA 9/32 Man.

__________________________________________________________________________________________

POŻAR PIWNICY W PROSTKACH

2 stycznia 2012r. po godzinie 16 doszło do pożaru piwnicy przy ulicy 1 Maja w Prostkach.  Na miejsce zadysponowane zostały: dwa zastępy OSP Prostki, JRG Ełk, JRG Grajewo, OSP Nowa Wieś Ełcka i OSP Bobry. Działania w pierwszej fazie pożaru utrudniało bardzo silne zadymienie i wysoka temperatura.

Reklamy

  • FILMY