2011r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2011:

 

WYWRÓCONA CYSTERNA Z MLEKIEM

Dnia 30.12.2011r. około godziny 17:00 w miejscowości Kopijki wywróciła się cysterna do przewozu mleka. Z nieustalonych przyczyn kierowca stracił panowanie nad pojazdem, który przewracając się na jezdnię ściął dwa drzewa. W wyniku zdarzenia rozszczelnieniu uległa beczka, z której na jezdnię wyciekło przewożone mleko. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy nie odnaleźli kierowcy ciężarówki, który oddalił się z miejsca wypadku. Droga na tym odcinku była całkowicie zablokowana przez 6 godzin. Do końca naszych działań kierowca cysterny się nie odnalazł.

_____________________________________________________________________________________________

POŻAR STOLARNI W PROSTKACH

Dnia 27.12.2011 r. około godziny 15:00 w zakładzie stolarskim w Prostkach wybuchł pożar. W działaniach udział brały dwa zastępy OSP Prostki pojazdami ratowniczo-gaśniczymi: średnim Mercedesem Atego (GBA 2,5/24) i ciężkim Steyrem (GCBA 7,5/16). Wprowadzono jeden prąd wody po drabinie na dach budynku oraz jeden prąd do wnętrza budynku. Na miejsce przybyły również dwa zastępy z JRG Ełk. Na szczęście szybko udało się opanować sytuację i tym samym ograniczyć straty. Na uwagę zasługuje postawa pracowników zakładu, którzy przy pomocy gaśnic skutecznie ograniczyli rozwój pożaru w jego pierwszej fazie. To kolejne zdarzenie tego typu na tym samym obiekcie. Tylko szybka reakcja pracowników i właściciela stolarni oraz godzina, w której doszło do pożarów sprawia, że możemy szybko ugasić go w jego pierwszej fazie.

______________________________________________________________________________________

CZOŁOWE ZDERZENIE W ZAWADACH-TWORKACH

Dnia 22.12.2011r. przed godziną 10:00 na przejeździe kolejowym kolei wąskotorowej w miejscowości Zawady-Tworki doszło do czołowego zderzenia vw golfa z dostawczym fiatem ducato. W wyniku zdarzenia kobieta, kierowca samochodu osobowego, została zabrana przez zespół pogotowia  ratunkowego z podejrzeniem urazu obojczyka do szpitala. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy przedlekarskiej, odłączeniu akumulatorów. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Jest bardzo ślisko!

__________________________________________________________________________________________________________

DACHOWANIE FIATA 126p W BOGUSZACH

Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy wczoraj 21.12.2011r., około godziny 20:00. Między Grajewem a Boguszami kierowca „malucha” stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rowu, po czym dachował. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. W zdarzeniu udział brały: zastęp JRG Grajewo, OSP Prostki, policja i pogotowie ratunkowe. To kolejne zdarzenie, do którego doszło na tym odcinku drogi w przeciągu kilku dni. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Jest bardzo ślisko!

_________________________________________________________________________________________________________

TRAGICZNY WYPADEK NA TRASIE BOGUSZE- GRAJEWO

Dzisiejszy poranek zakończył się tragicznym wypadkiem jednego z mieszkańców Prostek. Około godziny 7:20 17 grudnia 2011r. auto, którym podróżował młody mężczyzna, wbiło się pod beczkowóz ciągnięty przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zginął na miejscu.

________________________________________________________________________

„PRACOWITY PONIEDZIAŁEK”

28 listopada 2011r. zaczął się dla strażaków z Prostek bardzo wcześnie. Już kilka minut po godzinie 4 zostali zadysponowani do usunięcia drzewa tarasującego drogę w kierunku Ełku. Działania utrudniał bardzo silny,  porywisty wiatr oraz zupełne ciemności, w których pogrążona była okolica z powodu awarii zasilania elektrycznego. Nocna wichura ucichła, ale nie był to koniec działań dla naszych dzielnych strażaków. Tuż przed godziną 20 dostali sygnał, że w zakładzie stolarskim w Prostkach wybuchł pożar. Ochotnicy ruszyli dwoma zastępami: średnim Mercedesem Atego (GBA 2,5/24) i ciężkim Steyrem (GCBA 7,5/16). Po kilku minutach byli na miejscu. Wprowadzono jeden prąd wody po drabinie na dach budynku oraz jeden prąd do wnętrza budynku. Na miejsce przybyły również dwa zastępy z JRG Ełk, zastęp OSP Nowa Wieś Ełcka oraz zastęp OSP Długosze. Na szczęście szybko udało się opanować sytuację i straty nie były zbyt duże. Na uwagę zasługuje postawa pracowników zakładu, którzy przy pomocy gaśnic skutecznie ograniczyli rozwój pożaru w jego pierwszej fazie.

________________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK NA TRASIE PROSTKI- EŁK

16 listopada 2011r. około godziny 12:20 na drodze krajowej nr 65 doszło do kolizji samochodu osobowego z ciężarówką. Kierowca pojazdu ciężarowego doznał urazu kolana-zespół pogotowia ratunkowego przetransportował go do szpitala w Ełku. Kierowca pojazdu osobowego nie doznał obrażeń. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niezachowanie właściwej odległości od poprzedzającego pojazdu przez kierowcę ciężarówki, który najechał na pojazd osobowy marki Fiat Punto. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały 2 zastępy z JRG Ełk, zastęp OSP Prostki, patrol Policji oraz karetka pogotowia ratunkowego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz kierowaniu ruchem drogowym.

____________________________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK NA TRASIE PROSTKI-DŁUGOSZE

7 listopada 2011r. tuż przed godziną 9 rano doszło do dachowania pojazdu osobowego, którym podróżowała matka z dwiema córkami. Na łuku drogi prowadzącej z Prostek do Długosz auto wpadło w poślizg i wylądowało w przydrożnym rowie. W wyniku zdarzenia lekkich obrażeń ciała doznała jedna z dziewczynek. Na miejsce zadysponowane zostały dwie karetki pogotowia, policja oraz zastęp OSP Prostki. Nasze działania polegały na udzieleniu pomocy rannej dziewczynce, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym oraz odłączeniu akumulatora. Prawdopodobną przyczyną wypadku była oszroniona nawierzchnia drogi oraz niedostosowanie prędkości jazdy do panujących na jezdni warunków. Przestrzegamy kierowców-mimo słonecznej pogody po nocnych przymrozkach jezdnia często jest bardzo śliska. Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu.

____________________________________________________________________________________________________________

POSZUKIWANIA W OSTRYMKOLE

7 września 2011 r. po godzinie 20:00 nasza jednostka została zadysponowana do poszukiwań mężczyzny, który odgrażając się że popełni samobójstwo przez powieszenie oddalił się w nieznane miejsce zabierając ze sobą sznur. W poszukiwaniach oprócz strażaków z Prostek brali udział policjanci z Prostek i Ełku wraz z psem tropiącym. Poszukiwania zostały przerwane w późnych godzinach nocnych. Mężczyzna odnalazł się nad ranem w pobliżu miejsca zamieszkania. Na niedoszłego samobójcę oczekiwała policja.

___________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK W PROSTKACH

W nocy z 3 na 4 września 2011 roku po godzinie 1:00 w Prostkach  kierowca samochodu marki audi A4 zderzył się z betonowym słupem ogrodzenia jednej z posesji przy ulicy Zielonej. Pojazdem podróżowało troje młodych pasażerów, w tym jedna kobieta. Przyczyna wypadku to najprawdopodobniej nadmierna prędkość z jaką pojazd poruszał się po piaszczystej drodze oraz  fakt, że kierowca i pasażerowie byli wstanie po spożyciu alkoholu. W wyniku zdarzenia wszystkie osoby podróżujące audi doznały niegroźnych ogólnych obrażeń ciała. Poszkodowanych zespoły pogotowia ratunkowego przetransportowały do szpitala. Nasze działania polegały udzieleniu pierwszej pomocy przedlekarskiej i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W działaniach udział brał jeden zastęp OSP Prostki, trzy zespoły pogotowia ratunkowego oraz dwa patrole policji.

____________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK NA DK nr 65

W nocy z 29 na 30 sierpnia 2011 roku po godzinie 23.00 na drodze krajowej nr 65 na trasie Prostki – Niedźwiedzkie  kierowca samochodu marki Audi A4 zjechał do przydrożnego rowu,zderzył się z drzewem po czym dachował. Z tłumaczeń kierowcy wynika, że przyczyną wykonania niebezpiecznego manewru były dziki, które wybiegły na jezdnie. Pojazdem podróżowało czterech mężczyzn.  W wyniku zdarzenia jeden z nich doznał otwartego złamania ręki natomiast u drugiego podejrzewano urazu górnego odcinka kręgosłupa. Poszkodowanych zespół pogotowia ratunkowego przetransportował do szpitala. Dla kierowcy oraz pasażera podróżującego z przodu nic się nie stało. Nasze działania polegały udzieleniu pierwszej pomocy przedlekarskiej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz kierowanie ruchem drogowym. W działaniach udział brał jeden zastęp OSP Prostki, dwa zespoły pogotowia ratunkowego oraz dwa patrole policji.

_________________________________________________________________________________________________________

ZERWANY DACH W KOPIJKACH

W wyniku nawałnicy, która przeszła 21.07.2011 r. około godz. 19.00 przez gminę Prostki interweniowaliśmy dwa raz. Pierwsza interwencja polegała na usunięciu z drogi powalonego drzewa, które zalegał na jezdni  miedzy Prostkami a Długoszami tamując ruch w obu kierunkach. Natomiast drugie zgłoszenie dotyczyło zerwanego dachu budynku gospodarczego w miejscowości Kopijki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że wiatr zerwał cześć dachu wiaty pokrytej blachą oraz zdołał zburzyć szczyt przyległego chlewu. Na szczęście nie było osób poszkodowanych oraz strat materialnych w budynkach mieszkalnych. W działaniach udział brał zastęp OSP Prostki i OSP Wiśniowo Ełckie.

_________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK W BOGUSZACH

Dnia 24.06.2011 r. w miejscowości Bogusze około godziny 20:00 doszło do wypadku drogowego. Kierowca samochodu osobowego marki Skoda Fabia poruszającego się DK nr 65 w kierunku Grajewa najechał na tył poprzedzającego go autokaru. W wyniku zdarzenia kobieta, która prowadziła samochód osobowy z ogólnymi obrażeniami  ciała została zabrana przez zespół  pogotowia ratunkowego do szpitala. Pozostałym uczestnikom zdarzenia nic się nie stało. W działaniach udział brał zespół pogotowia ratunkowego, policja, JRG Grajewo oraz OSP Prostki.

_______________________________________________________________________________________________________

WYPADEK W BOGUSZACH

Dnia 14.06.2011 r. w miejscowości Bogusze około godziny 8:00 doszło do wypadku drogowego. Kierowca ciągnika rolniczego z przyczepą poruszającego się drogą powiatową Bogusze – Kosówka  z niewyjaśnionych przyczyn zjechał  na lewą stronę jezdni po czym uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia konary drzewa opadają na ciągnik uszkodziły jego kabinę. Kierowca ciągnika z podejrzeniem urazu klatki piersiowej i ręki został zabrany przez zespół  pogotowia ratunkowego do szpitala. Pozostałym dwóm pasażerom nic się nie stało. W działaniach udział brał zespół pogotowia ratunkowego, policja, OSP Prostki oraz JRG Ełk.

_________________________________________________________________________________________________

POSZUKIWANIA NA RZECE EŁK

Dnia 05.06.2011 r. w niedzielny ranek około godziny 9:00 jednostka OSP Prostki została zadysponowana do poszukiwań (jak wynikało ze zgłoszenia przekazanego przez Policję –  zaginionej osoby), która pozostawiła ubrania: spodenki, koszulkę adidasa oraz buty rozmiar 36 nad brzegiem rzeki Ełk w miejscowości Prostki. W związku z podejrzeniem, że osoba która pozostawiła ubrania utonęła strażacy przy użyciu łodzi przeszukali rzekę Ełk na odcinku od mostu w Prostkach do jazu za miejscowość Bogusze.  W wyniku poszukiwań nikogo nie odnaleziono. Jednocześnie też nie wpłynęło oficjalne zgłoszenie zaginięcia. W działaniach udział brała Policja, JRG Ełk oraz OSP Prostki.

___________________________________________________________________________________________________________________

ĆWICZENIA – PILARKI DO DREWNA

Dnia 12.05.2011 r. strażacy z Gminy Prostki przeprowadzili ćwiczenia z użyciem pilarek do drewna.  Spotkanie rozpoczęło się teoretycznym wykładem przeprowadzonym przez przedstawiciela jednego z wiodących producentów pilarek do drewna – Husqvarna Group i zostało przeprowadzone w strażnicy OSP Prostki. Następnie strażacy w celach szkoleniowych przy pomocy podnośnika podcięli rosnąca przy Gimnazjum w Prostkach topolę. W trakcje ćwiczeń swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Wójt Gminy Prostki  Bożena Waleria Bagan, Pan Komendant Powiatowy PSP w Ełku st. bryg.  Mirosław Hołubowicz oraz st. kpt. Sławomir Litwinko.

___________________________________________________________________________________________________________

POŻAR WIATY DO SUSZENIA TYTONIU

Do pożaru doszło 27.04.2011 r.  po godzinie 1.00 w miejscowości Długosze .  Po dojeździe na miejsce dwóch zastępów OSP Prostki  ogniem objęta była już cała  konstrukcja do suszenia tytoniu. Pod wiatą składowane były znaczne ilości drewna opałowego, które  utrudniały akcję gaśniczą. Bezpośredniego zagrożenia dla innych budynków nie było. Akcja gaszenia pożaru trwała około 5 godzin, w której udział brali strażacy z Długosz, Prostek, Ełku i Grajewa.

___________________________________________________________________________________________________________________

POŻAR BUDYNKU GOSPODARCZEGO

Dnia 22.04.2011 r. po godzinie 20:00 w miejscowości Kopijki doszło do pożaru budynku gospodarczego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Prostki pożarem objęty był już cały budynek. Wprowadzono dwie linie gaśnicze w natarciu. W akcji gaśniczej udział brały dwa zastępy OSP Prostki, JRG Ełk oraz jeden zastęp OSP Wiśniowo Ełckie.

__________________________________________________________________________________________________________________

POŻAR TRAWY

Dnia 22.04.2011 r. przed godziną 12:00 w miejscowości Prostki na dzikim wysypisku śmieci doszło do pożaru trawy. Działania były o tyle utrudnione ponieważ pożar rozprzestrzenił się również na znajdującą się w pobliżu trzcinę.  W akcji gaśniczej brał udział jeden zastęp OSP Prostki.

___________________________________________________________________________________________________________

WYPADEK W GUTACH ROŻYŃSKICH

W dniu 21.04.2011 r przed godziną 17:00 w miejscowości Guty Rożyńskie doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego marki VW Golf z ciągnikiem. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca VW, którego z ogólnymi obrażeniami ciała zespół pogotowia ratunkowego przewiózł do szpitala w Grajewie. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym na odłączeniu napięcie elektrycznego oraz zabezpieczeniu instalacji LPG  w VW. W akcji udział brał zastęp OSP Prostki, JRG Ełk, policja oraz zespół pogotowia ratunkowego.

__________________________________________________________________________________________________

PRZEWRÓCONA PRZYCZEPA Z ŻYWCEM

Dnia 21.04.2011 r. około godziny 10:30 na drodze krajowej nr 65 na trasie Prostki – Niedźwiedzkie przyczepa ciężarówki przewożącej żywiec zjechała na pobocze i przewróciła się na bok. Jak twierdzi kierowca, by uniknąć zderzenia z wyprzedzającym inny pojazd samochodem jadącym z naprzeciwka, zjechał na pobocze. Ciężarówkę wyprowadził, przyczepy niestety nie. Akcja ratunkowa zwierząt trwała ponad 5 godzin. Ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. Około 80 szt. świń zostało uratowanych, 6 szt. zostało przewiezionych na sanitarkę, niestety 23 szt. padły.  Zwierzęta po przeładunku zastępczym transportem ruszyły w dalszą drogę . W działaniach udział brali strażacy z Ełku, Nowej Wsi Ełckiej oraz Prostek.

_________________________________________________________________________________________________

POŻAR W ZDUNKACH

W dniu 24.03.2011 r. po godzinie 17:00 dwa zastępy OSP Prostki zostały zadysponowane do pożaru hotelu w  Zdunkach. Akcja gaśnicza trwała długo, gdyż budynek oberży ma drewnianą konstrukcję dachu i to on właśnie były objęty pożarem.  Z hotelu ewakuowani zostali przebywający tam goście. Podczas akcji gaśniczej niegroźnie poszkodowany zostało jeden strażak. Działania gaśnicze zakończyliśmy w późnych godzinach nocnych. W akcji udział brały: 2 zastępy OSP Prostki,  3 zastępy gaśnicze JRG Ełk, 2 zastępy JRG Grajewo, OSP Woszczele, OSP Nowa Wieś Ełcka, OSP Drygały, OSP Biała Piska  i OSP Bobry.

_______________________________________________________________________________________________________

POŻAR W PROSTKACH

W dniu 18.03.2011 r. po godzinie pierwszej w nocy w Prostkach doszło do pożaru zakładu produkującego znicze. Akcja gaśnicza była bardzo długa, gdyż w jednym z palących się budynków składowane były łatwopalne materiały, głównie parafina do wyrobu zniczy. Działania gaśnicze zakończyliśmy po godzinie siódmej rano. W akcji udział brały: 2 zastępy OSP Prostki, 2 zastępy gaśnicze JRG Ełk, 2 zastępy JRG Grajewo, OSP Długosze, OSP Wiśniowo Ełckie, OSP Nowa Wieś Ełcka i OSP Borzymy.

___________________________________________________________________________________________________

WYPADEK W BOGUSZACH

W dniu 10.03.2011 r. w miejscowości Bogusze doszło do wypadku drogowego.  Kierowca Nissana rozpoczął manewr wyprzedzania BMW, które po chwili zaczęło skręcać w lewo do pobliskiej posesji. W wyniku zdarzenia jedna osoba – kierowca Nissana – przewieziona została do szpitala w Grajewie. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym m. in. na kierowaniu ruchem drogowym.

_____________________________________________________________________________________________________________________

POŻAR W OSTRYMKOLE

Dnia 04.03.2011 r. we wczesnych godzinach porannych w miejscowości Ostrykół doszło do pożaru domu.  Na szczęście nikt nie został poszkodowany. W działaniach gaśniczych udział brały zastępy:  OSP Prostki, JRG Ełk oraz OSP Długosze.

________________________________________________________________________________________________________________________

ZIMOWE ROZTOPY

W związku z panującą wysoką jak na tę porę roku temperaturą oraz obfitymi opadami deszczu nasza jednostka w weekend oraz poniedziałek (5-7 luty 2011 r.) prowadziła działania związane z wypompowaniem wody z zalanych piwnic. Łącznie wyjeżdżaliśmy 3 razy.

___________________________________________________________________________________________________________

KOLIZJA NA TRASIE PROSTKI-GRAJEWO

W dniu 27 stycznia 2011r. koło godziny 9 rano na odcinku trasy nr 65 łączącym Prostki z Grajewem samochód ciężarowy marki Scania wpadł w poślizg i zjechał do przydrożnego rowu. Naczepa tira blokowała całą szerokość jezdni. Ruch w obu kierunkach był chwilowo zablokowany. Dzięki pomocy kierowcy tira z „dłużycą” udało się wyciągnąć felerny pojazd z rowu. Ruch przez około godzinę odbywał się wahadłowo. W akcji brały udział zastępy z JRG Grajewo, OSP Prostki oraz dwa patrole Policji (z Prostek oraz z Ełku).  Ze względu na bardzo śliską nawierzchnię kierowcy, którzy dojeżdżali na miejsce wpadali na siebie-podczas hamowania doszło do kilku mniejszych kolizji. Na szczęście żaden z pasażerów ani kierowców nie ucierpiał.

____________________________________________________

POŻAR BUDYNKU W DŁUGOSZACH

W nocy z niedzieli na poniedziałek 10 stycznia 2011r. około godziny 02:00 doszło do pożaru budynku jednorodzinnego w miejscowości Długosze. Spaleniu uległo około 10m2 drewnianego stropu oraz ścianka gipsowo-kartonowa. Żaden z domowników nie ucierpiał-rodzina ewakuowała się przed przyjazdem straży pożarnej. W działaniach brały udział zastępy: OSP Długosze, OSP Prostki, OSP Wiśniowo Ełckie oraz zastęp z JRG Ełk. Prawdopodobną przyczyną pożaru było rozszczelnienie przewodu kominowego.

____________________________________________________________________

Reklamy

  • FILMY