2010r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2010:

 

AKCJA RATUNKOWA NA LODZIE

Dnia 06.12.2010 r. około godz. 11:00 na Jeziorze Stackim dwóch mężczyzn zostało uwięzionych na lodzie. Wędkarze znajdowali się około 800 metrów od linii brzegowej, kiedy pod jednym z nich załamał się lód. Na szczęście drugiemu mężczyźnie udało się wydostać kolegę z lodowatego przerębla. Mężczyźni nie zdecydowali się sami wracać na ląd ze względu na duże prawdopodobieństwo ponownego wpadnięcia do zimnej wody. Postanowili zostać na lodzie w pozycji leżącej i wezwać pomoc. Strażacy dotarli do mężczyzn i ewakuowali ich na brzeg. Działania były utrudnione, ponieważ samochody ratowniczo-gaśnicze, ze względu na duże ilości śniegu na polach nie mogły bezpośrednio podjechać do jeziora , a oprócz tego tafla lodu była bardzo cienka i ratownicy co chwila wpadali do wody, bo kruchy lód łamał się pod ciężarem sań ratowniczych i ich samych . W działaniach strażacy używali również kamizelek ratunkowych, lin oraz drabin. Przestraszeni i zmarznięci wędkarze zostali przekazani służbom medycznym. W działaniach udział brał jeden zastęp OSP Prostki oraz trzy zastępy JRG Ełk.

________________________________________________________________________________

KOLIZJA-DACHOWANIE NISSANA

Dnia 25.11.2010 r. po godzinie 17:00 na trasie Prostki-Gorczyce kierowca samochodu marki Nissan Almera zjechał do przydrożnego rowu po czym dachował. Z tłumaczeń kierowcy wynika, że przyczyną wykonania niebezpiecznego manewru było wbiegnięcie dzików na jezdnie. Pojazdem podróżował jedynie młody kierowca, który nie został poszkodowany. Nasze działanie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora . W działaniach udział brał jeden zastęp OSP Prostki oraz Policja.

________________________________________________________________________________

POŻAR SAMOCHODU

Dnia 23.11.2010 r. około godz. 6:30 rano na drodze krajowej nr 65 na trasie Prostki-Niedźwiedzkie doszło do pożaru samochodu marki Fiat Marea. Po dojeździe strażaków na miejsce zdarzenia pożarem objęty był już cały samochód. Pojazdem podróżował jedynie sam kierowca, który nie został poszkodowany. Działanie były o tyle niebezpieczne, ponieważ palący się pojazd wyposażony był w instalację gazową LPG. Na szczęście nie doszło do rozszczelnienia instalacji. W działaniach udział brał jeden zastęp OSP Prostki oraz dwa zastępy JRG Ełk.

________________________________________________________________________________

POŻAR FIRMY LITEXIMP Sp. z o.o.”-KONCENTRACJA OSP GMINY PROSTKI

W sklepie materiałów budowlanych o godz. 14:30 dochodzi do pożaru. W trakcie zdarzenia w budynku przebywają pracownicy sklepu oraz pracownicy pozostałych części obiektów. Kompleks budynków składających się z trzech części -dwie hale główne, w których składowane są nawozy sztuczne połączone łącznikiem biurowym – zostają objęte pożarem. W wyniku zdarzenia jedna osoba zostaje uwięziona w pomieszczeniu socjalnym. Na szczęście to tylko scenariusz przygotowanego założenia.

Ćwiczenia strażaków polegały na odnalezieniu osoby poszkodowanej i udzieleniu jej pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wprowadzeniu prądów wody wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz dwóch prądów wody ze stanowisk wyższych. W ćwiczeniach udział brały: dwa zastępy OSP Prostki, drabina JRG Ełk, OSP Wiśniowo Ełckie, OSP Długosze, OSP Krzywe i OSP Bobry.

________________________________________________________________________________

NIEBEZPIECZNY WYPADEK NA TRASIE PROSTKI-KOPIJKI

W dniu 14.10.2010 o godzinie 6:00 rano doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego marki Audi A6 na trasie Prostki – Kopijki. Przyczyną wypadku najprawdopodobniej były trudne warunki atmosferyczne oraz nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze w konsekwencji czego kierowca samochodu osobowego zjechał do przydrożnego rowu po czym dachował. Działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu pomocy przedmedycznej osobie kierującej pojazdem. Z obrażeniami głowy oraz z podejrzeniem urazu górnego odcinka kręgosłupa poszkodowany został przekazany ratownikom z Pogotowia Ratunkowego, po czym przetransportowany został do Szpitala Miejskiego w Ełku. W działaniach brały udział: GBA 2.5/16 Mercedes Atego OSP Prostki, SLRt Iveco JRG Ełk, Pogotowie Ratunkowe i Policja.

________________________________________________________________________________

PIĄTKOWE WYPADKI

W piątek 24.09.2010 r. nasza jednostka zadysponowana została do dwóch zgłoszeń. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w okolicy miejscowości Popowo gdzie kobieta samochodem marki Toyota Yaris straciła panowanie nad pojazdem i wpadła do przydrożnego rowu w wyniku czego doznała ogólnego obrażenia ciała, w tym najprawdopodobniej doszło do złamania nosa.

Natomiast drugie zdarzenie to wypadek na drodze krajowej nr 65 na trasie Prostki-Ełk gdzie doszło do czołowego zderzenia samochodu marki Volkswagen Vento z samochodem ciężarowym. W wypadku poszkodowany został kierowca samochodu osobowego, któremu udzieliliśmy pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza tym nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów oraz kierowanie ruchem drogowym. Droga przez około godzinę była zamknięta, a następnie ruch na tym odcinku odbywał się wahadłowo. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że kierowca Volkswagena miał duże szczęście ponieważ w wyniku zderzenia jego samochód uległ częściowemu sprasowaniu.

________________________________________________________________________________

USUWANIE SKUTKÓW NAWAŁNICY

W nocy 13.08.2010 r. po burzy wraz z porywistym wiatrem na terenie naszej gminy zostało powalonych wiele drzew. W konsekwencji czego droga krajowa nr 65 na tarasie Prostki-Ełk była nieprzejezdna. Działania zastępu OSP Prostki polegały na usunięciu powalonych drzew i gałęzi z jedni. Prowadzone działania zostały zakończone w późnych godz. nocnych. W dniu 14.08.2010 r. strażacy z naszej jednostki zadysponowani zostali do usunięcia drzewa, które zalegało na dachu domku na „Ośrodku Wypoczynkowym w Boguszach”.

________________________________________________________________________________

WYPADEK W NIEDŹWIEDZKICH

Dnia 28.07.2010 r. około godziny 9:00 rano nasza jednostka została zadysponowana do miejscowości Niedźwiedzkie gdzie zderzyły się dwa samochody: Skoda Felicja i Mercedes Sprinter. Poszkodowany został kierowca Skody, który został odwieziony karetką pogotowia do szpitala w Ełku. Nasze działanie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniem ruchem drogowym i neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów. W działaniach brał udział: jeden zastęp OSP Prostki ( Mercedes GBA 2,5/24), jeden zastęp JRG Ełk ( Iveco GLBA 1/1), dwie karetki pogotowia oraz policja.

________________________________________________________________________________

WYPADEK W PROSTKACH

Dnia 23.07.2010 r. około godz. 8:00 rano w Prostkach na wysokości stacji paliw samochód ciężarowy zderzył się z ciągnikiem. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca ciągnika, który został przewieziony karetką pogotowia do szpitala. Działania OSP Prostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, kierowaniu ruchem drogowym oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Prostki ( GBA 2,5/24 Mercedes Atego) jeden zastęp JRG Ełk ( SRChem Mercedes 308D) z samochodem ratownictwa chemiczno-ekologicznego, pogotowie ratunkowe oraz policja.

________________________________________________________________________________

USUWANIE SKUTKÓW NIEDZIELNEJ NAWAŁNICY

Dnia 18.07.2010 r. w gminie Prostki wskutek gwałtownej nawałnicy wraz z porywistym wiatrem powalonych zostało kilkanaście drzew. W wielu miejscach zarówno droga krajowa 65 jak i inne drogi powiatowe i gminne były nieprzejezdne. Nasza jednostka została zadysponowana do usuwania powalonych drzew około godz. 5:00. nad ranem. Nasze działania polegały na usunięciu z jezdni powalonych drzew przy użyciu pilarek do drewna oraz wyciągarki samochodowej. W wielu przypadkach drogi były całkowicie nieprzejezdne, a na jezdniach zalegały całe powalone z korzeniami drzewa, których średnica przekraczała 1 metr. Łącznie usunęliśmy z dróg 14 sztuk dużych drzew. W działaniach, które zakończyliśmy w godzinach popołudniowych pomagał nam jeden zastęp JRG Ełk. To był bardzo pracowity i wyczerpujący poranek dla naszych strażaków z uwagi na bardzo wysoką temperaturę.

________________________________________________________________________________

WYPADEK W DĄBROWSKICH

Dnia 29.06.2010 r. w miejscowości Dąbrowskie dwóch chłopców wieku 14 i 15 lat jechało ciągnikiem, w pewnym momencie traktor przewrócił się i ich przygniótł. Na szczęście z pomocą pospieszyli im mieszkańcy Dąbrowskich i przy użyciu rolniczego HDS-u uwolnili uwięzionych chłopców. Jeden z nich śmigłowcem został przetransportowany do szpitala w Suwałkach, drugi karetką pogotowia do Grajewa. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu terenu zdarzenia oraz lądowania i startu śmigłowca, udzieleniu pomocy przedmedycznej dla poszkodowanych oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych ciągnika. W działaniach udział brał: jeden zastęp OSP Prostki, dwa zastępy JRG Ełk, śmigłowiec LPR Suwałki, karetka pogotowia oraz patrol policji.

________________________________________________________________________________

KOLIZJA DROGOWA

Dnia 27.06.2010 r. na drodze krajowej nr 65 przed Prostkami od strony Ełku doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. W jednym z samochodów podróżowała kobieta z dwójką małych dzieci. Na szczęście auta nie poruszały się z nadmierną prędkością dzięki czemu siła zderzenia pojazdów nie była duża w konsekwencji czego nikt nie został ranny. W akcji ratunkowej brał udział jeden zastęp OSP Prostki i JRG Ełk, zespół pogotowia ratunkowego oraz Policja.

________________________________________________________________________________

WYPADEK W OKOLICY GLINEK

Dnia 04.06.2010 r. w okolicy Glinek doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego poszkodowana została jedna osoba. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu terenu zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz zakręceniu butli z gazem LPG . W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Prostki, jeden zespół pogotowia ratunkowego i dwa patrole policji.

________________________________________________________________________________

WALCZYMY Z ŻYWIOŁEM

W związku z silnymi opadami deszczu podtopieniu uległo wiele budynków, garaży i piwnic na terenie Gminy Prostki. Nasze działania polegały na wypompowywaniu wody z zalanych pomieszczeń, w tym m.in. w Publicznym Gimnazjum w Prostkach oraz udrożnienie opływu wody w Boguszach, gdzie podtopione zostało jedne gospodarstwo. Miejscami poziom wody przekraczał metr. Niestety dalsze opady atmosferyczne wskazują na to, że będziemy dysponowani do podobnych zdarzeń.

________________________________________________________________________________

POŻAR W PROSTKACH

Dnia 10.05.2010 r. w centrum Prostek pomiędzy garażami doszło do pożaru drewnianej komórki wykorzystywanej jak pomieszczenie gospodarcze. Po dojeździe dwóch zastępów OSP Prostki na miejsce pożaru ogień wychodził już na dach. Wprowadzono trzy linie gaśnicze w natarciu oraz jedną w obronie, dzięki czemu sytuacja została szybko opanowana. W działaniach gaśniczych udział brały dwa zastępy OSP Prostki ( GBA 2,5/24 Mercedes i GCBA 11/38 Steyr) oraz JRG Grajewo ( GCBA 8/50 Renault).

________________________________________________________________________________

POŻAR SAMOCHODU

W niedzielę 21.02.2010 r. około godziny 00:30 jednostka OSP Prostki zadysponowana została do pożaru samochodu w Prostkach w okolicy przejazdu kolejowego. Po dojeździe do miejsca zdarzenia okazało się, że płonie samochód marki Fiat 126p. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. W działaniach udział brał jeden zastęp JRG Grajewo oraz OSP Prostki.

________________________________________________________________________________

PRACOWITA SOBOTA

9.01.2010r. około godziny 15-tej zastęp OSP Prostki, z ciężkim wozem gaśniczym GCBA 8,5/11 Steyr, został zadysponowany do pożaru fermy drobiu w miejscowości Straduny. Na miejscu działania prowadziły już zastępy z JRG Ełk, OSP Woszczele, OSP Nowa Wieś Ełcka, OSP Gąski. Spaleniu uległ tylko jeden z pięciu budynków, w którym znajdowało się około 16tys. sztuk młodych indyków. Działania naszego zastępu polegały na dostarczaniu wody i dogaszaniu miejsca pożaru. Ogółem w działaniach brało udział 47 strażaków.

W tym samym czasie zadysponowano drugi z naszych zastępów do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Rożyńsk Wielki. Zastęp sześciu druhów z samochodem GBA 2,5/16 Star 266 szybko poradził sobie ze zdarzeniem.

Sobotnie popołudnie okazało się być bardzo pracowitym dla naszych ochotników, a zaistnienie dwóch zdarzeń w tym samym czasie było testem gotowości operacyjnej jednostki.

________________________________________________________________

TRAGICZNY WYPADEK POD BOGUSZAMI

Dnia 02.01.2010r. w okolicy miejscowości Bogusze doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Samochód markiFiat Scudo poruszający się drogą krajową nr 65 w stronę Grajewa z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało sześć osób, w tym jedna osoba poniosła śmierć na miejscu (kobieta), a dwie w bardzo ciężkim stanie przewieziono do szpitala w Grajewie. Trzy osoby z obrażeniami ciała przewiezione zostały do szpitala w Ełku. W akcji ratunkowej uczestniczyły: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza z Ełku i Grajewa oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Prostek. Ruch na tym odcinku drogi odbywał się wahadłowo.

________________________________________________________________________________

Reklamy

  • FILMY