2009r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2009:
Wypadek w Boguszach

Dnia 28.12.2009 r. (poniedziałek) po godz. 16:20 na drodze nr 65 w miejscowości Bogusze (trasa Ełk – Grajewo ) doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały poszkodowane. Pasażerka „malucha” przewieziona została do 108 Szpitala Wojskowego w Ełku, natomiast kierowca z ogólnymi potłuczeniami do szpitala w Grajewie.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierowca Fiata 126p wpadł w poślizg i zderzył się z jadącą z naprzeciwka lawetą. Działania OSP Prostki polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, uwolnieniu osób uwięzionych, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej. W działaniach uczestniczył jeden zastęp OSP Prostki, dwie karetki pogotowia ratunkowego oraz dwa patrole policji. Droga krajowa nr 65 na ww. odcinku przez ponad godzinę wyłączona została z ruchu.

_____________________________________________________________________________________________

Silny wiatr i opady śniegu
W nocy z 13 na 14 października 2009r. z powodu porywistego wiatru i opadów śniegu jednostka OSP z Prostek brała udział w kilku akcjach usuwania z dróg powalonych drzew i połamanych konarów. Strażacy usuwali skutki nawałnic od godzniny 4:30 do 7:00 rano m. in. w Gutach Rożyńskich, Katarzynowie i Wiśniowie Elckim. Była to pracowita i męcząca noc dla naszych ochotników.
________________________________________________________________________
Pożar w Długochorzelach
10 października 2009r. tuż przed południem doszło do pożaru domku letniskowego w miejscowości Długochorzele. Po dojeździe zastępu OSP Prostki na miejsce ogień wychodził już na dach budynku. Wprowadzono dwie linie gaśnicze w natarciu, dzięki czemu sytuacja została szybko opanowana. W trakcie dalszych działań okazało się, że wewnątrz domku znajduje się butla z gazem-została ona schłodzona i wyniesiona na zewnątrz. W akcji gaśniczej brały udział zastępy: OSP Prostki, JRG Ełk i JRG Grajewo.
DSC00763
__________________________________________________________________________

Czołowe zderzenie za Prostkami

Dziś (08.10.2009r.) około godziny 8:00 blisko 2 kilometry za Prostkami w stronę Ełku doszło do groźnego wypadku. 21-letni kierowca ciężarowego mercedesa z przyczepą, jadący w stronę Ełku na prostym odcinku drogi wyprzedzając ciągnik rolniczy zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka osobowym mitsubishi. Jadący za mitsubishi osobowy peugeot, chcąc uniknąć zderzenia, zjechał do rowu. Kierowca mitsubishi oraz jego 3-letni synek z ogólnymi potłuczeniami przewiezieni zostali do szpitala w Grajewie na obserwację. Jego niespełna dwuletnia córeczka jest w stanie ciężkim. Z pękniętą czaszką przewieziona została do szpitala w Białymstoku. Dzieci podróżowały w fotelikach. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Przez kilka godzin droga była nieprzejezdna. Policja zorganizowała objazd. Kierowca ciężarowego mercedesa przewieziony został do aresztu. Grozi mu kara więzienia i dożywotnia utrata prawa jazdy.

artykuł portalu ELK24.pl

W działaniach udział brały 2 karetki pogotowia ratunkowego,policja, zastęp strażaków z JRG Grajewo, JRG Ełk i OSP Prostki. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym i neutralizacji płynów technologicznych.

___________________________________________________________________________

Wypadek w Prostkach
Dnia 04.10.2009 r. w miejscowości Prostki prowadzący pojazd marki Opel Omega potrącił na „pasach” pieszego. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana karetka pogotowia ratunkowego z Grajewa, JRG Grajewo oraz OSP Prostki. Nieprzytomny poszkodowany został przewieziony do szpitala w Grajewie. Stan poszkodowanego lekarze określili jako ciężki. Kierujący pojazdem jak i pasażerowie nie zostali poszkodowani. Działania OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu z drogi pojazdu biorącego udział w wypadku.
________________________________________________________________________________
Zadymienie mieszkania w bloku
28 września 2009r. koło godziny 20-tej do Powiatowego Centrum Ratowniczego wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu mieszkania w bloku przy ul. Krótkiej w Prostkach. Do akcji ruszyły dwa zastępy: OSP Prostki i JRG Ełk. Powodem zadymienia okazał się garnek pozostawiony przez nieopatrznego właściciela mieszkania na kuchence elektrycznej. Dzięki szybkiej interwencji sąsiadów nie doszło do poważniejszych zniszczeń. Działania straży polegały na przewietrzeniu mieszkania.
__________________________________________________________________________
Ratownictwo drogowe-ćwiczenia
26 września 2009r. strażacy z OSP Prostki ćwiczyli na szrocie w Nowej Wsi Ełckiej. Zajęcia prowadził z-ca dowódcy JRG w Ełku Krzysztof Stypułkowski. Ćwiczenia obejmowały techniki wykonania dojść do poszkodowanych uwięzionych w pojeździe. Jak widać na zdjęciach ratownicy trenowali wykonanie dostępu z każdej strony pojazdu. Takie podejście do tematu pozwoli na szybkie i efektywne działanie podczas rzeczywistego zdarzenia, a sami strażacy bedą pewnie i profesjonalnie udzielać pomocy.
DSC00105
__________________________________________________________________________
Pokaz ratownictwa wodnego
12 września 2009r. jednostaka OSP Prostki brała udział w pokazach ratownictwa wodnego z elementami udzielania I pomocy przedmedycznej, które odbyły się w miejscowości Krzywe. Pokaz został zorganizowany z okazji 570-lecia miejscowości Krzywe i uświetnił tym samym organizowany tam festyn. Założenie było dość proste, ale zarazem efektowne. Rybak wędkujący na Jeziorze Krzywe, wypada z łódki. Wezwana zostaje jednostka OSP Prostki. Po rozpoznaniu wstępnym, dowodzący zastępem dysponuje ponton z JRG Ełk. Po kilku minutach jednostka pływająca jest już na wodzie i zmierza do poszkodowanego, który zostaje podjęty z wody. W trakcie transportu do brzegu poszkodowany traci przytomność i zatrzymuje mu się oddech. Na plaży czekają już strażacy z noszami typu deska i zestawem do tlenoterapii czynnej. Podjęte działania resuscytacyjne przynoszą efekt i poszkodowanemu zostaje przywrócony oddech. Nieprzytomny poszkodowany zostaje przygotowany do transportu karetką.
Pokaz wzbudził duże zainteresowanie ze strony przybyłych na festyn ludzi, jak i obecnych tam władz samorządowych. Było to ciekawe widowisko dla wszystkich zgromadzonych, a dla samych strażaków doskonała okazja do sprawdzenia nowego sprzętu do ratownictwa wodnego. Miłym akcentem było wręczenie strażakom przez pana wójta oraz panią sołtys pamiatkowych medali. Dziękujemy kolegom z JRG Ełk oraz druhom z OSP Krzywe, za pomoc w realizacji pokazu, a wszystkich entuzjastów ratownictwa zapraszamy na kolejne tego typu ćwiczenia.
P1010258
__________________________________________________________________________
Ćwiczenia doskonalące
23 sierpnia 2009r. strażacy z naszej jednostki zorganizowali w remizie ćwiczenia z zakresu podstawowych zasad wchodzenia i poruszania się w pomieszczeniach zagrożonych. Zasadniczym celem ćwiczeń było przypomnienie sobie zasad bezpiecznego wchodzenia do budynku oraz poruszania się po zadymionych pomieszczeniach w aparatach powietrznych. Dodatkowym elementem utrudniającym była ewakuacja poszkodowanego z pomieszczenia i jego zaopatrzenie medyczne. Strażacy dzielnie radzili sobie z postawionymi przed nimi zadaniami. Ćwiczenia te pomogły w doskonaleniu umiejętności obsługi sprzętu, przyczyniły się do odświeżenia wiedzy i pozwoliły na sprawdzenie się w ciemnych zadymionych pomieszczeniach. Była to bardzo cenna i owocna lekcja dla naszych ochotników.
P1010137
_________________________________________________________________________
„Inne miejscowe zagrożenie”
Dnia 01.07.2009 r. nasza jednostka została zadysponowana do nietypowego zdarzenia. Do jednego z domów jednorodzinnych w Prostkach zawędrował wąż. Po przybyciu na miejsce akcji okazało się, że w mieszkaniu za szafą faktycznie znajduje się jeden z przedstawicieli wężowatych. Nieproszony gość został schwytany i wypuszczony na wolność w lesie. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Nikt nie został poszkodowany.
natrix
________________________________________________________________________________________________
Tragiczny wypadek w okolicy Wiśniowa Ełckiego

Do zdarzenia doszło w sobotę 27.06.2009 r. około godziny 20.00 na trasie Laski Małe – Wiśniowo Ełckie. Z niewyjaśnionych przyczyn 19-latka kierująca audi 80 na prostym odcinku szutrowej drogi straciła panowanie nad kierownicą i zjechała na lewy pas jezdni. W wyniku tego auto dachowało zatrzymując się na przydrożnym drzewie. Niestety kobieta poniosła śmierć na miejscu, pasażer z ciężkimi obrażeniami ciała trafił do szpitala. W działaniach brały udział cztery zastępy ratowników. Działania strażaków polegały na uwolnieniu uwięzionych osób, zabezpieczeniu terenu akcji. Akcja bardzo trudna ze względu na duże obrażenia ciała kierującej pojazdem.

_______________________________________________________________________________________________

Wypadek pod Grajewem

Dnia 16.06.2009 r. w południe, na drodze nr 65, kilometr przed Grajewem jadąca do Grajewa Toyota Corolla zderzyła się czołowo z jadącym z naprzeciwka lewym pasem jezdni Renault Laguna. Kobieta kierująca Toyotą jak również kierowca Renault, przewiezieni zostali do szpitala w Grajewie. Przyczyną zdarzenia był nieprawidłowy manewr wyprzedzania.

___________________________________________________________________________________________________
Kolizja czterech samochodów
Dnia 14.06.2009 r. w godzinach popołudniowych na trasie Prostki – Ełk doszło do kolizji czterech pojazdów. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu terenu działań poprzez odłączenie akumulatorów, zlikwidowanie wycieków płynów eksploatacyjnych oraz kierowanie ruchem drogowym.

______________________________________________________________________________

Wypadek przed Dybówiem
10 czerwca 2009r. około godziny 16:00 na trasie Marchewki – Dybówek kierujący Fordem Mondeo – 18-letni Michał C. na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał do rowu melioracyjnego, uderzając w przydrożne drzewo. Na miejsce natychmiast przyjechał patrol policji, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Oprócz kierowcy samochodem jechało troje pasażerów: 19-letni mężczyzna oraz dwie szesnastolatki. Trzy ranne osoby karetkami pogotowia odwieziono do szpitala. Jedną najciężej ranną przetransportowano tam helikopterem. Działania nasze polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej dla poszkodowanych, zabezpieczeniu terenu działań poprzez odłączenie akumulatora i rozwinięciu jednego prądu asekuracyjnego wody oraz zabezpieczenie miejsca lądowania i startu śmigłowca. W działaniach uczestniczyły trzy zastępy straży pożarnej: OSP Prostki, JRG Ełk, JRG Grajewo, dwa patrole policji, trzy karetki oraz helikopter.

______________________________________________________________________________________________
Pożar zabudowań
27 kwietnia 2009 w godzinach wieczornych zastęp OSP Prostki został zadysponowany do pożaru traw w miejscowości Niekrasze. Na miejscu działała już jednostka OSP z Nowej Wsi Ełckiej. W trakcie działań dyspozytor otrzymał zgłoszenie o pożarze zabudowań w miejscowości Mostołty. Obie jednostki natychmiast udały się na miejsce pożaru. Ogień obejmował trzy budynki gospodarcze. Jednostka z Nowej Wsi Ełckiej, która pierwsza dotarła na miejsce, podjęła obronę zagrożonego budynku mieszkalnego. Zastęp OSP Prostki prowadził działania w natarciu. Początkowo poprowadzono 3 linie gaśnicze od GCBA Steyr. Kolejne jednostki dojeżdzały dysponowane bezpośrednio z innych działań. W akcji gaśniczej brało udział 15 zastępów strażaków z powiatu ełckiego oraz gmin sąsiadujących. Był to pracowity i wyczerpujący dzień dla wszystkich jednostek.
zdjecie048
__________________________________________________________________________
Pracowity kwiecień
Brak deszczu isłoneczna pogoda przyczyniają się do licznych pożarów traw i lasów. Nasza jednostka jest z tego powodu dysponowana do działań po kilka razy dziennie. Wiekszość działań to nieduże pożary traw i nieużytków rolnych gaszone przy pomocy tłumic. Są jednak i poważne pożary lasów, gdzie do działań dysponowane są siły i środki z całego powiatu.
A oto kilka przykładów działań z naszym udziałem:
dsc01712
__________________________________________________________________________
Dachowanie samochodu
25 kwietnia 2009 o godzinie 6:15 zastęp OSP Prostki został zadysponowany do miejscowości Bobry. Na miejscu okazało się, że pojazd marki Volvo leży w rowie na dachu. Samochodem podróżowały dwie osoby. Jeden z poszkodowanych został zaopatrzony na miejscu przez zespół Pogotowia Ratunkowego; drugi nie odniósł obrażeń. W zdarzeniu brały udział: OSP Prostki, zastęp z JRG Ełk, Policja i Pogotowie Ratunkowe. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, zabezpieczeniu instalacji gazowej w pojeździe i kierowaniu ruchem.
dsc00404
__________________________________________________________________________
Nocny wyjazd
W czwartek 26.03. 2009r. przed godziną 23:00 zastęp OSP Prostki został zadysponowany do miejscowości Katarzynowo, gdzie w jednym z mieszkań palił się tapczan. Na miejscu działania prowadziły już jednostki: JRG Ełk oraz OSP Wiśniowo Ełckie. Nikomu z domowników nic się nie stało.
__________________________________________________________________________
Powalone drzewo
Obfite opady śniegu i porywisty wiatr były powodem wielu połamanych drzew i gałęzi. Noc z 17 na 18 marca była pracowita dla wszystkich jednostek naszego powiatu. Interwencja nie ominęła również naszej gminy-OSP Prostki, około godz. 3 nad ranem, została zadysponowana do drzewa powalonego na drodze Prostki-Kopijki. Działania polegały na usunięciu z jezdni połamanego okazałego dębu.
zdjrcie000
__________________________________________________________________________
Pożar śmietnika
W dniu 05.03.2009 r. w miejscowości Prostki w godzinach popołudniowych doszło do pożaru kontenera na odpady. Prawdopodobnie przyczyną pożaru był wyrzucany przez okolicznych mieszkańców budynków komunalnych popiół, który był jeszcze niewygaszony.
zdjrcie032
_________________________________________________________________________________
Pożar budynku mieszkalnego
W poniedziałek 02.03.2009 r. około godz. 21:00 w miejscowości Długosze doszło do pożaru domu jednorodzinnego. W akcji gaśniczej brały udział jednostki: dwa zastępy z OSP Prostki, JRG Ełk oraz OSP Wiśniowo Ełckie . Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z OSP Prostki pożarem objęty był już dach budynku. Łącznie podano 6 prądów wody. Akcja dogaszania pożaru trwała do późnych godzin nocnych. Na szczęście brak było osób poszkodowanych, natomiast straty materialne są duże.
zdjecie0251
___________________________________________________________________________________________-
Wypadek w centrum Prostek
4 lutego 2009 roku, około godziny 18-tej doszło do zderzenia osobowej Skody z ciężarowym DAF-em. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby-kierowca i pasażerka Skody; kierowca ciężarówki wyszedł ze zderzenia bez obrażeń. Strażacy uwolnili zakleszczonego w aucie kierowcę Skody, po czym został on, z ogólnymi potłuczeniami, odtransportowany do szpitala w Grajewie. Pasażerkę zabrano na obserwację do szpitala w Ełku. W akcji brały udział trzy zastępy straży pożarnej: OSP Prostki, PSP Grajewo, PSP Ełk, dwie karetki Pogotowia Ratunkowego oraz Policja. Prawdopodobną przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości jazdy przez kierowcę ciężarówki do panujących warunków atmosferycznych-ustalaniem dokładnych przyczyn zajmuje się KP Policji w Ełku. Po raz kolejny „nasza kostka” okazała się zdradliwa, dlatego apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę.

Galeria foto–>

Reklamy

  • FILMY