2008r.

INTERWENCJE OSP W PROSTKACH W 2008:

Wypadek drogowy
Dnia 14.12.2008 r. około godziny 19:00 w miejscowości Kobylin doszło do wypadku drogowego. Kierujący samochodem marki opel vectra z nadmierną prędkością chciał pokonać ostry zakręt. Niestety duża prędkość pojazdu była przyczyną uderzenia w drzewo i dachowania. Na miejscu zdarzenia strażacy zakręcili butlę z gazem LPG, postawili na koła samochód, który leżał w przydrożnym rowie na dachu, następnie odłączyli akumulator. Samochodem podróżowały trzy osoby. Mimo dużych zniszczeń pojazdu pasażerom nic się nie stało.
zdjecie042
____________________________________________________________
Pożar budynku gospodarczego
W nocy z 7 na 8 grudnia w miejscowości Gorczyce doszło do pożaru budynku gospodarczego. W akcji brał udział jeden zastęp strażaków z OSP Prostki oraz JRG Ełk. W bezpośrednim niebezpieczeństwie znalazł się jednorodzinny dom na szczęście został uratowany. Akcja była na tyle trudna gdyż w budynku składowana była duża ilość: drewna, węgla i słomy. Spaleniu uległ samochód osobowy oraz ciągnik zaparkowany pod budynkiem. Akcja zakończyła się ok. godziny 8:00 rano.
zdjecie050
__________________________________________________________________
Pożar w kominie
W dniu 5-12-2008r. zawyła syrena. „Ulica Krótka;Pożar w piwnicy”-brzmiał głos dyspozytora. Szybko rusza nasz zastęp GBA 2,5/16. Jak się okazuje na miejscu ogień objął okap kuchenny w pomieszczeniu na parterze, powodując jednocześnie zadymienie pomieszczeń na wyższych kondygnacjach. Dzięki szybkiej reakcji właściciela mieszkania, który stłumił ogień i wygasił piec podłączony do tego samego luftu komina, pożar nie rozprzestrzenił się. Strażacy usunęli nadpalone elementy boazerii, sprawdzili sytuację w pozostałych zadymionych pomieszczeniach polecając ich wentylację oraz czuwali w pobliżu budynku podczas wypalania się pozostałości sadzy w kominie. Choć sytuacja wyglądała groźnie nikt nie ucierpiał. Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, którzy wezwali straż pożarną i działaniom właściciela mieszkania udało się uniknąć tragedii.
___________________________________________________________________________

Ćwiczenia taktyczno-bojowe: budynek Szkoły Podstawowej w Prostkach

W wyniku zaprószenia ognia w budynku Szkoły Podstawowej w pomieszczeniu biblioteki na III piętrze powstał pożar. Pożar rozprzestrzenił się na dach budynku. W bibliotece uwięziona zostaje jedna osoba, a druga z urazem głowy i kończyny dolnej znajduje się na spoczniku pomiędzy II i III piętrem.

Przebieg akcji w załączonej galerii zdjęć

:

________________________________________________________________________________

Wypadek drogowy 14.10.2008 r. – Prostki:

Wczoraj, 14 października w Prostkach, ok. godz. 23:10, kierowca auta marki Opel Vectra, jadąc w stronę Ełku wpadł w poślizg, odbił się od drzewa i wbił się w ogrodzenie prywatnej posesji. Młodzi mężczyźni (kierowca i pasażer) przewiezieni zostali do szpitala w Grajewie. W akcji ratunkowej brały udział OSP Prostki, JRG Grajewo, policja i pogotowie.

________________________________________________________________________________

Ćwiczenia w Ełku:
30 września 2008 roku w Ełku, przy ulicy Matki Teresy z Kalkuty, przeprowadzono ćwiczenia pożarnicze. Symulowana sytuacja przedstawiała się następująco: na 5 piętrze bloku mieszkalnego nastąpił wybuch gazu, zniszczeniu i zagruzowaniu uległa część 5 i 4 piętra, kilka osób znajdowało się pod gruzami, część mieszkańców ewakuowała się na dach. Działania strażaków polegały na opanowaniu powstałego pożaru, odnalezieniu i ewakuowaniu poszkodowanych. W ćwiczeniach brały udział: JRG Ełk, podnośnik hydrauliczny JRG Olecko, drabina mechaniczna z Olsztyna, grupa poszukiwawczo-ratownicza (działania na gruzowisku), grupa ratownictwa wysokościowego, śmigłowiec, jednostki: OSP Prostki, OSP Kalinowo, OSP Stare Juchy, OSP Chełchy, Policja, Pogotowie Ratunkowe. Ćwiczenia przebiegły sprawnie, wszystkie jednostki sprostały powierzonym im zadaniom. Podsumowanie ćwiczeń nastąpiło, na terenie hotelu Gryfia w Szeligach, przy tradycyjnej polowej grochówce. Prowadzone działania były cenną i ciekawą lekcją dla naszych druhów.

Więcej fotek–>

______________________________________________________________________________

Wypadek drogowy 21.09.2008 r.

21 września, ok. godz. 09:15, pod miejscowością Niedźwieckie doszło do czołowego zderzenia Fiata 126p ze Skodą. Kierowca i pasażer malucha z ogólnymi obrażeniami ciała przewiezieni zostali do szpitala w Grajewie, a kierowca Skody do Ełku. W działaniach brały udział: JRG Grajewo, JRG Ełk i OSP Prostki.

________________________________________________________________________________

Poniedziałek 04 sierpnia 2008 roku:

W związku z dużymi opadami deszczu połączonymi z silnym wiatrem i burzami Ochotnicza Straż Pożarna w Prostkach w dniu 04.08.2008r. (poniedziałek) zadysponowana została do trzech zdarzeń:

  • usuwanie gałęzi utrudniających poruszanie się pojazdów na trasie Prostki-Ełk
  • usunięcie powalonego drzewa na trasie Prostki-Grajewo ( drzewo powodowało wstrzymanie ruchu w obu kierunkach)

  • wypadek drogowy ok. Wiśniowa Ełckiego ( samochód osobowy marki BMW wypadł z drogi po czym dachował, pięć osób poszkodowanych przewieziono do szpitala; niestety jedna osoba w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu).

__________________________________________________________________________
Poszukiwanie zaginionego dziecka na rzece Ełk:
W niedziele 27 lipca zgłoszono zaginięcie 9 letniego chłopca. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się że na brzegu rzeki Ełk pozostawione zostały tylko ubrania dziecka. Wezwany patrol policji z psem tropiącym wskazał, że dziecko najprawdopodobniej weszło do wody. W akcji poszukiwawczej brały udział jednostki: OSP Prostki, KP PSP Ełk, KP PSP Olecko, KP PSP Giżycko, KP PSP Grajewo i KPP Ełk. Działania trwały prawie do północy. Nasze zadania ( OSP Prostki) polegały na oświetleniu terenu działań i zabezpieczeniu linii ratowniczej na której uwiązany był ponton z sonarem i strażakami z Giżycka. Niestety pierwszy dzień akcji zakończył się niepowodzeniem. W poniedziałek o 9:00 ponownie powróciliśmy do działań. Ok. godz. 11:00 płetwonurkowie odnaleźli ciało chłopca w odległości 35 metrów od miejsca, w którym dziecko pozostawiło ubrania na brzegu.
________________________________________________________________________________
Pszczoły w nietypowym miejscu:
4 lipca 2008 roku koło godziny 18-tej do dyspozytora PSP w Ełku wpłynęło zgłoszenie o pszczołach w kominie budynku mieszkalnego w miejscowości Bobry. Na miejsce udał się zadysponowany z OSP Prostki zastęp. Po wstępnym rozpoznaniu okazało się, że pracowite owady mają gniazdo w kominie wentylacyjnym. Strażacy przystąpili do usunięcia owadów z tego, jakże nietypowego dla nich, miejsca. Akcja trwała koło godziny,gdyż wąski wylot komina utrudniał wydobycie owadów, a ‚wyprodukowany’ przez nie wosk szczelnie wypełniał przekrój kanału kominowego. Po zakończonej akcji zebrane pszczoły zostały uwolnione w lesie.
__________________________________________________________________
Konar na drodze nr 65:
29 czerwca 2008 roku koło godziny 9-tej jednostka OSP Prostki została zadysponowana do usunięcia złamanego konaru drzewa, tarasującego pas jezdni w stronę Grajewa na trasie nr 65, tuż za miejscowością Bogusze. Działania polegały na kierowaniu ruchem drogowym i usunięciu konaru z pasa jezdni. Było to kolejne zgłoszenie wywołane występującymi ostatnio na naszym terenie silnymi wiatrami.
__________________________________________________________________
Pożar trawy-Ostrykół:
W dniu 12 czerwca 2008r. koło godziny 15-tej nasza jednostka zadysponowana została do pożaru trawy w miejscowości Ostrykół. Powierzchnia pożaru była niewielka, ale zagrażał on pobliskim zabudowaniom. Dowodzący akcją zdecydował o użyciu wody, a nie jak w przypadku standardowego pożaru trawy, samych tłumic. Akcja gaśnicza przebiegła sprawnie i szybko.
__________________________________________________________
Ćwiczenia międzypowiatowe w Sajzach:
W dniu 9 czerwca 2008 roku odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia strażaków. Brały w nich udział zastępy z PSP Ełk oraz PSP Olecko oraz zastępy OSP z obu tych powiatów i jednostki Lasów Państwowych-w sumie w ćwiczeniach uczestniczyło 14 zastępów strażaków. Założeniem taktycznym ćwiczenia był pożar lasu. Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie schematów łączności dla tak dużego przedsięwzięcia oraz sprawdzenie praktyczne możliwości podjęcia akcji siłami jednostek powiatów Ełk i Olecko. Teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe, każdy zastęp sprawił po trzy linie gaśnicze, sprawiono również magistralę zasilającą przy użyciu motopomp wykorzystując pobliską rzekę. Ćwiczenia przebiegły sprawnie. Spotkanie to stało się okazją do zapoznania się z wyposażeniem i możliwościami taktycznymi innych jednostek i stanowi bardzo ważne ogniwo we współpracy między nimi. Ćwiczenia zakończono krótkim podsumowaniem i symbolicznym ogniskiem przy kiełbasce. Humory, tak jak pogoda, dopisywały wszystkim zgromadzonym. Miejmy nadzieję, że te ćwiczenia stanowić będą początek owocnej współpracy między naszymi powiatami i że zapoczątkowały szereg podobnych ‚imprez’ w przyszłości.
___________________________________________________________________
Pożar budynku gospodarczego w Katarzynowie:
8 czerwca 2008r. około godziny 16:10 w miejscowości Katarzynowo powstał pożar budynku gospodarczego. Do akcji gaśniczej zadysponowano: zastęp PSP Ełk, zastęp OSP Wiśniowo Ełckie oraz dwa zastępy OSP Prostki. Gaszenie budynku przebiegło sprawnie i szybko. Ustalaniem przyczyn pożaru zajęła się Policja.
_____________________________________________________________________
Miejscowe zagrożenie 31.05.2008r. Rożyńsk:
OSP Prostki w sobotni ranek zostało zadysponowane do usunięcia pszczół, które wyroiły się na krzaku czarnej porzeczki bardzo blisko domu jednorodzinnego w Rożyńsku. W akcji przeniesienia pszczół pomagał nam zaprzyjaźniony pszczelarz, który później zaopiekował się pszczołami. Akcja nietypowa ale bardzo ciekawa.
_______________________________________________________________________________
Wypadek na trasie Prostki-Ełk:
Tuż przed godziną 17-tą 24 maja 2008r. doszło do zderzenia trzech pojazdów osobowych. Poszkodowane zostały dwie osoby, które z lekkimi obrażeniami odtransportowało pogotowie. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, kierowaniu ruchem drogowym oraz neutralizacji plamy paliwa przy użyciu sorbentów.
___________________________________________________________________
Tragiczny wypadek na trasie nr 65
21 maja około godziny 16-tej doszło do tragicznego wypadku na trasie Grajewo-Bogusze. Kierowca auta osobowego marki Honda zginął na miejscu. Pasażer w ciężkim stanie został odtransportowany do szpitala w Grajewie. W akcji brały udział 3 zastępy straży pożarnej: PSP Grajewo, PSP Ełk i OSP Prostki, Policja oraz dwie karetki.
_______________________________________________________________
Wypadek drogowy 30.04.2008r. ok. Bogusz:
Dnia 30 kwietnia w ok. miejscowości Bogusze doszło do wypadku drogowego. W zdarzeniu udział brały trzy pojazdy w tym tzw.”ścigacz” i to własnie kierowca tego pojazdu zostal poszkodowany. Przyczyna wypadku było wymuszenie pierszeństwa ” jazda na trzeciego” przez jednego z kierowców auta osobowego.
______________________________________________________________
Wywrócona żaglówka 29.04.2008r. Guty:
Dnia 29 kwietnia jednostka OSP Prostki została zadysponowana do udzielenia pomocy dla trzech osób pływających żaglówką po jeziorze w Gutach. Osoby te były zmuszone do opuszczania łodzi, która zatonęła. Trzy osoby poszkodowane zostały przewiezione do szpitala. Na szczęście skończyło się to dla nich tylko dużym szokiem termicznym i wyziębieniem organizmu.
___________________________________________________________________
Usuwanie drzewa 29.04.2008r. Guty
__________________________________________________________
Wyciek oleju 28.04.2008r. Lipińskie
Dnia 28 kwietnia jednostka OSP Prostki została zadysponowana przez oficera dyżurnego z KPPSP w Ełku do wycieku oleju na rzece Ełk w miejscowości Lipińskie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia nie rozpoznano żadnego miejscowego zagrożenia. Zgłoszenie rozpoznano jako fałszywe.
______________________________________________________________________
„Interwencja” na polecenie policji 24.04.2008r. Krzywińskie:
Na polecenie KPP w Ełku strażacy z OSP Prostki musieli wyważyć drzwi wejściowe jednorodzinnego domu w miejscowości Krzywińskie. W mieszkaniu znajdował się mężczyzna z niebezpiecznym narzędziem. W akcji brało udział 3 strażaków.
___________________________________________________________________
Pożar traw 23.04.2008r. Prostki:
Dnia 23 kwietnia około godziny 14:00 zastęp OSP Prostki wyjechał do pożaru trawy w miejscowości Prostki. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru przy pomocy tłumic. Zdarzenie było na tyle niebezpieczne gdyż pożar miał miejsce w bezpośrednim pobliżu tartaku w Prostkach.
_________________________________________________________________________
Wypadek 06.04.2008r. Prostki:
Dnia 6 kwietnia w Prostkach doszło do wypadku drogowego. Kierowca samochodu ciężarowego nie zachował szczególnej ostrożności i nie zastosował się do ograniczenia prędkości, wynikiem czego naczepa prowadzonego przez niego samochodu, w skutek poślizgu ( na „naszej kostce”) uderzyła w samochód jadący na przeciwległym pasie ruchu. Wypadek miał miejsce w okolicy przejazdu kolejowego. Jak wykazał zapis tachografu, kierowca ciężarówki wjechał w ten zakręt z prędkością 80km/h. W wyniku zderzenia zostały poszkodowane trzy osoby.
__________________________________________________________

Pożar traw 03.04.2008r. Bogusze:

Dnia 3 kwietnia około godziny 17:00 zastęp OSP Prostki wyjechał do pożaru trawy w okolicy miejscowości Bogusze. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru przy pomocy tłumic.

dsc00242.jpg

______________________________________________________________

Kolizja 02.04.2008r. okol. Niedźwiedzkich:

Dnia 2 kwietnia na trasie Prostki – Ełk doszło do kolizji dwóch pojazdów. Na szczęście brak było osób poszkodowanych i uszkodzenia pojazdów nie były duże. Zadania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do chwili zholowania pojazdów.

____________________________________________________________

Pożar traw 29.03.2008r. Popowo:

Dnia 29 marca około godziny 14:00 zastęp OSP Prostki wyjeżdżał do pożaru trawy na nieużytkach w okolicy Popowa. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru przy pomocy tłumic.

________________________________________________________________

Pożar poddasza 06.01.2008r. Dybówek:

Dnia 6 stycznia około godziny 9:00 w miejscowości Dybówek do pożaru poddasza zadysponowane zostały dwa zastępy strażaków: OSP Prostki i JRG Ełk. Przyczyną pożaru było rozszczelnienie układu kominowego. Akcja gaśnicza trwała trzy godziny. Nikt nie został poszkodowany. Z powodu ciężkich warunków panujących na drodze dojazd do miejsca zdarzenia był bardzo utrudniony i niebezpieczny.

dsc00210.jpg

Reklamy

  • FILMY