AKCJE 2019

Działania ratowniczo-gaśnicze OSP w Prostkach w 2019 roku.


POŻARY TRAW I NIEUŻYTKÓW ROLNYCH

Mimo apeli i próśb o niewypalanie trawy, zdarzeń wciąż przybywa. Od wczoraj tj. 23.04.2019r. zastęp JOT OSP Prostki wyjeżdżał do pożarów nieużytków rolnych i traw już 3 razy. W dniu 23.04.2019r. po godzinie 10:00 prowadziliśmy działania gaśnicze w Prostkach na ulicy Ełckiej. Do kolejnego pożaru traw wyjechaliśmy po godzinie 17:28 do Rożyńska Wielkiego. Natomiast dziś tj. 24.04.2019r. do pożaru traw w Wiśniowe Ełckim wyjechaliśmy już po 7:00 rano.

Apelujemy o rozwagę, pożary traw to bardzo niebezpieczne zdarzenia, które przy porywistym wietrze bardzo szybko się rozprzestrzenia. Strażacy często aby dotrzeć do zarzewi ognia pokonują wiele kilometrów w terenach grząskich i bagiennych. W przypadku, gdy będą potrzebni do ratowania ludzkiego życia i/lub mienia, mogą nie dojechać na czas.


POŻAR DOMU W BARANACH

W nocy 23.04.2019r. o godzinie 1:05 zastęp JOT OSP Prostki wyjechał do pożaru domu jednorodzinnego w miejscowości Barany (gm. Ełk). Działanie gaśnicze rozpoczęli strażacy z Ełku oraz Nowej Wsi Ełckiej, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce pożaru. W chwili ich przyjazdu ogniem objęta była cała konstrukcja drewnianego dachu budynku. Ogień zniszczył drewniany dach oraz strop budynku, który po przepaleniu zawalił się do środka. Niestety wyniku pożaru śmierć poniosła najprawdopodobniej kobieta, która samotnie mieszkała w domu. Tożsamość ofiary ostatecznie ustali policja. Działania gaśnicze zakończyliśmy około godziny 5:00 rano.

zdjęcia: OSP KSRG Nowa Wieś Ełcka


POŻAR LASU W MOSTOŁTACH

W dniu 20.04.2019r. około godziny 17:00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Ełku odebrał zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Mostołty. Na miejsce zadysponował liczne zastępy straży pożarnej. Po dojechaniu na miejsce pierwszych z nich okazało się, że ogniem jest objęte poszycie oraz drzewostan „młodnika”. Pożar udało się bardzo szybko opanować i zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się ognia. Spaleniu uległo kilka arów poszycia młodnika oraz drzewostanu.W działaniach uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej z KP PSP Ełk, OSP Nowa Wieś Ełcka oraz OSP Prostki.


PRACOWITA NIEDZIELA PROSTKOWSKICH STRAŻAKÓW

W dniu 07.04.2019r. po raz pierwszy oficer dyżurny z KP PSP w Ełku zaalarmował naszą jednostkę po godzinie 10:20 do pożaru poszycia leśnego po Grajewem. Strażacy ochotnicy z ogniem walczyli ponad 2 godziny.

Do drugiego zdarzenia wyjechaliśmy po godzinie 13:00. W zakładzie produkcji żywności w Prostkach doszło do wypadku przy pracy. Poszkodowany został jeden z pracowników, dla którego matryca do formowania żywności wciągnęła rękę. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami dłoni przetransportowany został przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Białymstoku. W działaniach uczestniczył jeden zastęp OSP Prostki, 2 zastępy z JRG KP PSP Ełk, ZRM z Ełku oraz LPR z Białegostoku.
Następnie przed godziną 17:00 wyjechaliśmy do pożaru nieużytków rolnych i traw w miejscowości Guty Rożyńskie. Z uwagi brak deszczu w ostatnich dniach znacznie zwiększyła się liczba interwencji straży pożarnej związana przede wszystkim z tego typu zdarzeniami.

POŻARY TRAW I NIEUŻYTKÓW ROLNYCH

Mimo apeli i próśb o niewypalanie trawy, zdarzeń wciąż przybywa. W dniu 05.04.2019r. przed godziną 17:00 zastęp OSP Prostki wyjechał do dużego pożaru nieużytków rolnych i traw w miejscowości Olszewo.

W powiecie ełckim wyjazdy do tego tupu zdarzeń rozpoczęły się już w marcu. Często tego tupu pożary stanowią realne zagrożenie dla budynków mieszkalnych. Prawie każdy pożar trawy to podpalenie, który w przypadku ujawnienia może skończyć się surowymi konsekwencjami dla sprawcy. Co roku w Polsce ginie kilka osób, a kilkadziesiąt doznaje obrażeń na wskutek działania ognia i dymów pożarowych. Pożary traw, to też niszczenie środowiska bytowania wielu zwierząt, ptaków, płazów i owadów.

Apelujemy o rozwagę, pożary traw to bardzo niebezpieczne zdarzenia, które przy porywistym wietrze bardzo szybko się rozprzestrzenia. Strażacy często aby dotrzeć do zarzewi ognia pokonują wiele kilometrów w terenach grząskich i bagiennych. W przypadku, gdy będą potrzebni do ratowania ludzkiego życia i/lub mienia, mogą nie dojechać na czas.


WYPADEK KOMUNIKACYJNY W KRZYWYM

Do zdarzenia doszło w nocy 05.03.2019r. około godziny 0:30 w miejscowości Krzywe (gm. Prostki). Kierujący samochodem osobowym marki Seat Ibiza po w kierunku Kopijek na łuku drogi z nieustalonych przyczyn zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku zdarzenia cztery osoby w wieku od 21 do 24 lat, które podróżowały autem trafiły do szpitala. Dwie z nich doznały złamań. W działaniach uczestniczyły jednostki straży pożarnej z Ełku, Prostek oraz Wiśniowa Ełckiego.

zdjęcia: KPP w Ełku


MIEJSCOWE ZAGROŻENIE W DĄBROWSKICH

26 lutego 2019 roku o godzinie 15:20 nasza jednostka został zadysponowana do tzw. miejscowego zagrożenia. W Dąbrowskich powalone przez wiatr drzewo mogło być niebezpieczne dla ewentualnych osób poruszających się nad zwisającym nad drogą pokaźnym pniem. Zastęp JOT z OSP Prostki przy użyciu pilarki do drewna szybko usunął zagrożenie.


POŻAR SADZY

W dniu 25 lutego 2019 roku po godzinie 19:00 oficer dyżurny z KP PSP w Ełku zaalarmował naszą jednostkę do pożaru sadzy w przewodzie kominowym do którego doszło w jednym z domów mieszkalnych w Krupinie. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia nakazali wygaszenie pieca c.o.. Z uwagi na utrudniony dostęp do komina, w celu założenia sita kominowego konieczne okazało się użycie specjalistycznej drabiny mechanicznej z KP PSP w Ełku. Działania prowadziliśmy przez 1,5 godziny wspólnie ze strażakami z ełckiej komendy PSP.


KOLIZJA W PROSTKACH

W niedzielny poranek 03.02.2019r. około godziny 7:00 na drodze krajowej nr 65 w miejscowości Prostki doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych. Pomimo, iż pojazdami podróżowały łącznie trzy osoby to w wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. W działaniach uczestniczyli strażacy z OSP Prostki w sile jednego zastępu, zastępy JRG Ełk oraz policja z Ełku.


ZDARZENIE DROGOWE Z UDZIAŁEM ŁOSIA

Do zdarzenia doszło dzisiejszego poranka (tj. 09.01.2019r.) około godziny 6:40 na drodze krajowej nr 65 w okolicy miejscowości Niedźwiedzkie. Kierująca samochodem osobowym uderzyła w przebiegającego przez jezdnię łosia. W wyniku zderzenia poszkodowana została kobieta kierująca nissanem. Samochodem podróżowała samotnie. Na szczęście jej obrażenia okazały się niegroźne. Łoś nie przeżył tej kolizji. W działaniach udział brały: zastępy straży pożarnej z OSP Prostki oraz JRG Ełk, ZRM i policja.


WYPADEK DROGOWY NA DK 65 BOGUSZE-GRAJEWO

W dniu 05.01.2019r. o godzinie 21:05 nasza jednostka została zadysponowana do groźnego zdarzenia drogowego na krajowej 65-ce pomiędzy miejscowościami Bogusze – Grajewo gdzie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Kierująca autem marki toyota wykonując manewr wyprzedzania  wpadła w poślizg, zjechała do rowu, a następnie dachowała. W zdarzeniu uczestniczyło również audi jednak kierującemu tym pojazdem udało się zatrzymać na poboczu drogi.
Na miejsce zdarzenia jako pierwsi dotarli strażacy z JRG KP PSP w Grajewie, którzy przy pomocy narzędzi hydraulicznych wydobyli z uszkodzonego pojazdu uwięzioną kobietę, która z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala w Grajewie. Kierowcy audi nic się nie stało. Na miejscu zdarzenia pracowali również strażacy z JRG Ełk i OSP Prostki oraz policja, która wyjaśni przyczyny wypadku. Działania naszych strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz kierowanie ruchem w miejscu wypadku.

zdjęcia: Grajewo24.pl


 

Reklamy

  • FILMY