AKCJE 2018

AKCJE OSP w Prostkach w 2018 roku.


POŻAR WIĘŹBY DACHOWEJ W KURZĄTKACH

W dniu 22.05.20178r. przed północą w miejscowości Kurzątki doszło do pożaru więźby dachowej w jednym z domów jednorodzinnych. Działania ratowniczo-gaśnicze rozpoczęli strażacy z  OSP Prostki którzy jak pierwsi dotarli na miejsce pożaru. Z budynku ewakuowana został jedna osoba.  Ponadto straży z budynku wynieśli 11 kg butlę z gazem. Po opanowaniu ognia ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych w celu przelania wodą pozostałych zarzewi ognia oraz wykluczenia czy ognień nie przedostał się w inne miejsca. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzone były również przez strażaków z JRG KP PSP w Ełku w sile jednego zastępu. Do pożaru doszło najprawdopodobniej w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej. Działania gaśnicze zakończyliśmy około godziny 2:00 w nocy. W wyniku pożaru nie było osób poszkodowanych.


 POŻAR W ZAWADACH-TWORKACH

W dniu 19.04.2018r. przed godziną 14:00 jeden zastęp OSP Prostki został zadysponowany przez SK KP w Ełku do pożaru kontenerów na śmieci w miejscowości Zawady-Tworki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy szybko ugasili pożar. Niestety w wyniku pożaru zniszczone zostały 3 kontenery.


Świąteczna interwencja strażaków z Prostek.

W dniu 01.04.2018r. przed godziną 20:00 dyżurny SKKP PSP w Ełku uruchomił syrenę alarmową na strażnicy OSP w Prostkach. Powodem alarmowania był wypadek drogowy w okolicy miejscowość Kopijki. Samochód osobowy marki BMW uderzył w przydrożne drzewo. Poszkodowany został kierowca. Najprawdopodobniej prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Na szczęście podróżował sam i nie było innych osób poszkodowanych. Tym razem się udało… Apelujemy o rozwagę! NIE wsiadamy za „kółko” po spożyciu alkoholu!


POŻARY TRAW I NIEUŻYTKÓW ROLNYCH

Mimo apeli i próśb o niewypalanie trawy, zdarzeń wciąż przybywa.

W powiecie ełckim wyjazdy do tego tupu zdarzeń rozpoczęły się 18 marca, przez cztery dni strażacy z całego powiatu wyjeżdżali do 12 pożarów traw na nieużytkach. W jednym zdarzeniu pożar stanowił realne zagrożenie dla budynków mieszkalnych. Prawie każdy pożar trawy to podpalenie, które w przypadku ujawnienia może skończyć się surowymi konsekwencjami dla sprawcy. Co roku w Polsce ginie kilka osób, a kilkadziesiąt doznaje obrażeń na wskutek działania ognia i dymów pożarowych. Pożary traw, to też niszczenie środowiska bytowania wielu zwierząt, ptaków, płazów i owadów.

Apelujemy o rozwagę, pożary traw to bardzo niebezpieczne zdarzenia. Strażacy często pokonują wiele kilometrów w terenach grząskich i bagiennych. W przypadku, gdy będą potrzebni do ratowania ludzkiego życia czy mienia, mogą nie dojechać na czas.


KOT UWIĘZIONY NA DRZEWIE

W dniu 22 lutego br. strażacy z OSP Prostki zostali zaalarmowani na ul. 1 Maja w Prostkach gdzie na wysokim drzewie od dłuższego czasu siedział kot i bał się zejść. W celu ściągnięcia kota z drzewa konieczne było wezwanie drabiny mechanicznej z KP PSP w Ełku. Ochotnicy wraz z kolegami strażakami z Ełku za pomocą drabiny mechanicznej skutecznie zrealizowali zadanie i przekazali kota właścicielowi.

Straż pożarna realizuje zadania z zakresu ratowania zdrowia i życia zarówno ludzi jak i zwierząt. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jednocześnie wejście kota na drzewo to jego naturalny odruch, ale przeważnie strażacy realizują zgłoszenie i wyjeżdżają do tego typu akcji.

NIETYPOWE ZDARZENIE NA TORACH KOLEJOWYCH

W dniu 07.02.2018r. o godzinie 17:00 zostaliśmy zaalarmowani do zdarzenia na torach. Maszynista pociągu osobowego relacji Ełk – Białystok, dojeżdżając do stacji kolejowej w Prostkach zauważył leżącego na torowisku człowieka. Po wyhamowaniu pociągu śpiący mężczyzna znalazł się pod trzecim wagonem składu pociągu. Spod maszyny został wydobyty przez strażaków ochotników z Prostek. Okazało się, że mężczyzna miał jedynie niegroźne otarcia naskórka na głowie. Poważnych obrażeń udało mu się uniknąć, ponieważ leżał na torowisku pomiędzy szynami. Z uwagi na stan upojenia alkoholowego w jakim się znajdował, mężczyzna trafił do szpitala na obserwację. 61-latek w ogóle nie pamiętał tego zdarzenia.


KOLIZJA PROSTKI – DŁUGOSZE

W dniu 02.02.2018r. przed godziną 18:00 oficer dyżurny z KP PSP w Ełku zadysponował jeden zastęp JOT OSP w Prostkach do zdarzenia drogowego do którego doszło na trasie Prostki-Długosze. Na łuku drogi zderzył się osobowe volvo oraz bmw po czym volvo wypadło z drogi i dachowało w przydrożnym rowie. Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. W działaniach uczestniczyli: zastęp OSP Prostki, ZRM oraz dwa patrole policji z Prostek i Ełku.


MIEJSCOWE ZAGROŻENIE

W dniu 30.01.2018r. około godziny 11:30 oficer dyżurny z KP PSP w Ełku zadysponował jeden zastęp JOT OSP w Prostkach do miejscowości Borki gdzie pracownica GOPS-u w trakcie podejmowanych czynności służbowych w jednym z domu jednorodzinnych zauważyła przez okno mężczyznę leżącego na kanapie, który nie reagował na pukanie. Kobieta zaniepokojona o stan zdrowia mężczyzny zaalarmowała służby ratunkowe. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażaków mężczyzna nadal przebywał w zamkniętym domu oraz nie można z nim było nawiązać żadnego kontaktu.  Jeden z naszych strażaków dostał się do wnętrza domu przez okno następnie otworzył drzwi wejściowe do budynku oraz zakręcił butlę z gazem, którym mężczyzna najprawdopodobniej się dogrzewał. Przytomny mężczyzna został przekazany dla zespołu ratownictwa medycznego.


PIERWSZY WYJAZD W 2018 ROKU

We wtorek 2 stycznia 2018 roku zanotowaliśmy pierwszy w tym roku wyjazd do działań ratowniczo-gaśniczych. Oficer dyżurny z KP PSP w Ełku po godzinie 10:00 zaalarmował naszą jednostkę do działań związanych z usuwaniem skutków zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego do którego doszło na drodze pomiędzy miejscowościami Wiśniowo Ełckie – Kałęczyny. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych natomiast poza uszkodzeniami karoserii i zabudowy ciężarówki  rozszczelnieniu uległ zbiornik na paliwo w konsekwencji czego do przydrożnego rowu wyciekło około 50 litrów oleju napędowego, który został zneutralizowany przez strażaków za pomocą odpowiednich sorbentów. W działaniach uczestniczyli strażacy z OSP Wiśniowo Ełckie, OSP Prostki, JRG PSP w Ełku oraz policja.
 

Reklamy

  • FILMY