AKCJE 2018

AKCJE OSP w Prostkach w 2018 roku.


ŚMIERTELNY WYPADEK Z UDZIAŁEM ROWERZYSTY

Wczoraj tj. 03.07.2018r. około godziny 14:30  na ul. Lipowej w Prostkach doszło do wypadku komunikacyjnego z udziałem samochodu osobowego marki toyota oraz rowerzysty. W wyniku wypadku poważnie poszkodowany został mężczyzna jadący rowerem. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli policjanci dzielnicowi z Prostek, którzy rozpoczęli udzielanie pomocy przedmedycznej nieprzytomnemu mężczyźnie. Następnie na miejsce zdarzenia dotarł zastęp strażaków ochotników z Prostek. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy przedmedycznej poszkodowanemu m.in. poprzez zachowanie drożności dróg oddechowych przy użyciu rurki ustno gardłowej oraz prowadzonej w wspólnie z policjantami, a następnie z zespołem ratownictwa medycznego resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Niestety pomimo wysiłku służb ratowniczych mężczyzny nie udało się uratować. W akcji ratunkowej uczestniczył zastęp OSP z Prostek, zastęp JRG  z Ełku, zespół ratownictwa medycznego z Grajewa oraz policja z Prostek i Ełku.


POŻAR W POPOWIE

W nocy z soboty na niedzielę 24.06.2018r. przed godziną 1:00 nasza jednostka wyjeżdżała do pożaru drewna składowanego na jednej z posesji  w miejscowości Popowo (gm. Prostki). Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych na palące się drewniane deski oraz odpady przy maszynie do obróbki drewna. Po opanowaniu ognia ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych składowanego drewna w celu przelania wodą pozostałych zarzewi ognia. W akcji gaśniczej udział brali strażacy z OSP Prostki w sile dwóch zastępu oraz strażacy KP PSP w Ełku. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych.


MEDYCZNA INTERWENCJA STRAŻAKÓW

W dniu 16.06.2018r. po godzinie 12:00 OSP w Prostkach została zadysponowana m. in. do zabezpieczenia Ratownika 17 z LPR Suwałki. Ratownicy przylecieli do starszej kobiety, która  straciła przytomność w Prostkach. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli strażacy ochotnicy z Prostek, którzy rozpoczęli i prowadzili RKO do chwili przylotu ratowników z Suwałk. Niestety po prawie godzinnej reanimacji lekarz stwierdził zgon.


POŻAR SAMOCHODU OSOBOWEGO

25 maja 2018r. przed godziną 12:00 dyżurny SK KP PSP w Ełku zadysponował jeden zastęp OSP Prostki do pożaru samochodu osobowego do którego doszło na leśnej drodze w okolicy miejscowości Guty Rożyńskie. Dzięki szybkiej reakcji kierowcy samochodu ciężarowego, który przewożąc ze zrębu drzewo akurat najechał na pożar, przy użyciu podręcznej gaśnicy pożar udało się opanować przed przyjazdem strażaków. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz zakręceniu zaworu zasilania instalacji LPG. W wyniku pożaru nie było osób poszkodowanych.


POŻAR WIĘŹBY DACHOWEJ W KURZĄTKACH

W dniu 22.05.20178r. przed północą w miejscowości Kurzątki doszło do pożaru więźby dachowej w jednym z domów jednorodzinnych. Działania ratowniczo-gaśnicze rozpoczęli strażacy z  OSP Prostki którzy jak pierwsi dotarli na miejsce pożaru. Z budynku ewakuowana został jedna osoba.  Ponadto straży z budynku wynieśli 11 kg butlę z gazem. Po opanowaniu ognia ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych w celu przelania wodą pozostałych zarzewi ognia oraz wykluczenia czy ognień nie przedostał się w inne miejsca. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzone były również przez strażaków z JRG KP PSP w Ełku w sile jednego zastępu. Do pożaru doszło najprawdopodobniej w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej. Działania gaśnicze zakończyliśmy około godziny 2:00 w nocy. W wyniku pożaru nie było osób poszkodowanych.


 POŻAR W ZAWADACH-TWORKACH

W dniu 19.04.2018r. przed godziną 14:00 jeden zastęp OSP Prostki został zadysponowany przez SK KP w Ełku do pożaru kontenerów na śmieci w miejscowości Zawady-Tworki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy szybko ugasili pożar. Niestety w wyniku pożaru zniszczone zostały 3 kontenery.


Świąteczna interwencja strażaków z Prostek.

W dniu 01.04.2018r. przed godziną 20:00 dyżurny SKKP PSP w Ełku uruchomił syrenę alarmową na strażnicy OSP w Prostkach. Powodem alarmowania był wypadek drogowy w okolicy miejscowość Kopijki. Samochód osobowy marki BMW uderzył w przydrożne drzewo. Poszkodowany został kierowca. Najprawdopodobniej prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Na szczęście podróżował sam i nie było innych osób poszkodowanych. Tym razem się udało… Apelujemy o rozwagę! NIE wsiadamy za „kółko” po spożyciu alkoholu!


POŻARY TRAW I NIEUŻYTKÓW ROLNYCH

Mimo apeli i próśb o niewypalanie trawy, zdarzeń wciąż przybywa.

W powiecie ełckim wyjazdy do tego tupu zdarzeń rozpoczęły się 18 marca, przez cztery dni strażacy z całego powiatu wyjeżdżali do 12 pożarów traw na nieużytkach. W jednym zdarzeniu pożar stanowił realne zagrożenie dla budynków mieszkalnych. Prawie każdy pożar trawy to podpalenie, które w przypadku ujawnienia może skończyć się surowymi konsekwencjami dla sprawcy. Co roku w Polsce ginie kilka osób, a kilkadziesiąt doznaje obrażeń na wskutek działania ognia i dymów pożarowych. Pożary traw, to też niszczenie środowiska bytowania wielu zwierząt, ptaków, płazów i owadów.

Apelujemy o rozwagę, pożary traw to bardzo niebezpieczne zdarzenia. Strażacy często pokonują wiele kilometrów w terenach grząskich i bagiennych. W przypadku, gdy będą potrzebni do ratowania ludzkiego życia czy mienia, mogą nie dojechać na czas.


KOT UWIĘZIONY NA DRZEWIE

W dniu 22 lutego br. strażacy z OSP Prostki zostali zaalarmowani na ul. 1 Maja w Prostkach gdzie na wysokim drzewie od dłuższego czasu siedział kot i bał się zejść. W celu ściągnięcia kota z drzewa konieczne było wezwanie drabiny mechanicznej z KP PSP w Ełku. Ochotnicy wraz z kolegami strażakami z Ełku za pomocą drabiny mechanicznej skutecznie zrealizowali zadanie i przekazali kota właścicielowi.

Straż pożarna realizuje zadania z zakresu ratowania zdrowia i życia zarówno ludzi jak i zwierząt. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jednocześnie wejście kota na drzewo to jego naturalny odruch, ale przeważnie strażacy realizują zgłoszenie i wyjeżdżają do tego typu akcji.

NIETYPOWE ZDARZENIE NA TORACH KOLEJOWYCH

W dniu 07.02.2018r. o godzinie 17:00 zostaliśmy zaalarmowani do zdarzenia na torach. Maszynista pociągu osobowego relacji Ełk – Białystok, dojeżdżając do stacji kolejowej w Prostkach zauważył leżącego na torowisku człowieka. Po wyhamowaniu pociągu śpiący mężczyzna znalazł się pod trzecim wagonem składu pociągu. Spod maszyny został wydobyty przez strażaków ochotników z Prostek. Okazało się, że mężczyzna miał jedynie niegroźne otarcia naskórka na głowie. Poważnych obrażeń udało mu się uniknąć, ponieważ leżał na torowisku pomiędzy szynami. Z uwagi na stan upojenia alkoholowego w jakim się znajdował, mężczyzna trafił do szpitala na obserwację. 61-latek w ogóle nie pamiętał tego zdarzenia.


KOLIZJA PROSTKI – DŁUGOSZE

W dniu 02.02.2018r. przed godziną 18:00 oficer dyżurny z KP PSP w Ełku zadysponował jeden zastęp JOT OSP w Prostkach do zdarzenia drogowego do którego doszło na trasie Prostki-Długosze. Na łuku drogi zderzył się osobowe volvo oraz bmw po czym volvo wypadło z drogi i dachowało w przydrożnym rowie. Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. W działaniach uczestniczyli: zastęp OSP Prostki, ZRM oraz dwa patrole policji z Prostek i Ełku.


MIEJSCOWE ZAGROŻENIE

W dniu 30.01.2018r. około godziny 11:30 oficer dyżurny z KP PSP w Ełku zadysponował jeden zastęp JOT OSP w Prostkach do miejscowości Borki gdzie pracownica GOPS-u w trakcie podejmowanych czynności służbowych w jednym z domu jednorodzinnych zauważyła przez okno mężczyznę leżącego na kanapie, który nie reagował na pukanie. Kobieta zaniepokojona o stan zdrowia mężczyzny zaalarmowała służby ratunkowe. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażaków mężczyzna nadal przebywał w zamkniętym domu oraz nie można z nim było nawiązać żadnego kontaktu.  Jeden z naszych strażaków dostał się do wnętrza domu przez okno następnie otworzył drzwi wejściowe do budynku oraz zakręcił butlę z gazem, którym mężczyzna najprawdopodobniej się dogrzewał. Przytomny mężczyzna został przekazany dla zespołu ratownictwa medycznego.


PIERWSZY WYJAZD W 2018 ROKU

We wtorek 2 stycznia 2018 roku zanotowaliśmy pierwszy w tym roku wyjazd do działań ratowniczo-gaśniczych. Oficer dyżurny z KP PSP w Ełku po godzinie 10:00 zaalarmował naszą jednostkę do działań związanych z usuwaniem skutków zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego do którego doszło na drodze pomiędzy miejscowościami Wiśniowo Ełckie – Kałęczyny. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych natomiast poza uszkodzeniami karoserii i zabudowy ciężarówki  rozszczelnieniu uległ zbiornik na paliwo w konsekwencji czego do przydrożnego rowu wyciekło około 50 litrów oleju napędowego, który został zneutralizowany przez strażaków za pomocą odpowiednich sorbentów. W działaniach uczestniczyli strażacy z OSP Wiśniowo Ełckie, OSP Prostki, JRG PSP w Ełku oraz policja.
 

Reklamy

  • FILMY