Z ŻYCIA OSP

_________________________________________________________________________

„Klikając” w miniaturkę fotki otworzysz album zdjęć

________________________________________________________________________________

ŚWIĘTO STRAŻAKÓW W GMINIE PROSTKI

4 maja 2019 r. o godz. 12:00 w kościele pw. MB Gromnicznej w Wiśniowie Ełckim rozpoczęła się msza św. w intencji strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy i ich rodzin. W uroczystej mszy uczestniczyły druhny i druhowie z jednostek OSP z Bobrów, Długosz, Krzywego, Prostek, Wiśniowa Ełckiego (gospodarz uroczystości) wraz z pocztami sztandarowymi z OSP Wiśniowo Ełckie oraz OSP Prostki. Z zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Starosta Ełcki Marek Chojnowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ełku bryg. Marek Markowski oraz Wójt Gminy Prostki Rafał Wilczewski. Po mszy wszyscy przemaszerowali pod remizę OSP Wiśniowo Ełckie, gdzie odbył się krótki apel podsumowujący uroczystość oraz poczęstunek. Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Pan Rafał Wilczewski podziękował strażakom za poświecenie, trud i duże zaangażowanie podczas działań ratowniczo-gaśniczych oraz za liczny udział w uroczystości.

Wszystkim strażakom, druhnom, druhom z okazji naszego święta życzymy satysfakcji z pełnionej służby, wytrwałości, dużo zdrowia oraz tyle powrotów co wyjazdów.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE ZA 2018

W dniu 01.02.2019r. o godziny 18:00 w świetlicy OSP Prostki rozpoczęło się zebrania sprawozdawczego podsumowujące działalność statutową OSP. W 2018 roku  nasza jednostka brała udział w 63 działaniach ratowniczo-gaśniczych. Miniony rok okazał się znacznie bezpieczniejszy od lat ubiegłych co widać w łącznej liczbie naszych interwencji.

 Rok Pożary Inne miejscowe zagrożenia Fałszywe Łącznie
2018 26                  37
0 63
2017 18 57 1 76
2016 20 61 2 85
2015 38 45 0 83
2014 30 36 0 66

Pozyskany nowy sprzęt to m.in.: defibrylator, dwa parawany, jedna butla powietrzna do aparatów ODO, jedna poduszka wysokociśnieniowa, ubranie specjalne 3 kpl., dwa bosaki wielofunkcyjne.

W roku sprawozdawczym wykonano następujące prace gospodarcze: malowanie boksów garażowych (prace wewnątrz strażnicy), wykonanie półki na mocowanie sprzętu w GBA-Rt 2,5/24 Mercedes Atego, naprawa ogrodzenia działki remizy, namalowanie murala upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości.

Tradycyjnie w 2018 roku nasza jednostka uczestniczyła w wielu obchodach/uroczystościach, ćwiczeniach, spotkaniach, inicjatywach oraz  zabezpieczeniach  imprez, w tym: Dni Rodziny, Obchody Majowe, uroczystości Bożego Ciała, 1 Września, akcja krwiodawstwa, maraton rowerowy MTB, spotkania z dziećmi i młodzieżą, dożynki, Ćwiczenia Komendanta Powiatowego, Koncentracja Gminna, pomoc przy zalewaniu lodowiska i inne.

Nowym wyzwaniem dla OSP w 2018 roku były VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Lidzbarku Warmińskim. Pomimo braku doświadczenia w zawodach tego szczebla drużyna OSP Prostki zaprezentowała się naszym zdaniem z dobrej strony wyprzedzając innych mistrzów z sąsiednich powiatów.

W 2018 roku reaktywowaliśmy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą przy OSP Prostki. Obecnie MDP liczy 12 osób (10 chłopców i 2 dziewczynki). Opiekunem drużyny jest dh Michał Barszczewski.

Zakupy planowane przy współfinansowaniu z KSRG (w zależności od wysokości przyznanych środków):

 • ponton lub łódź
 • jedna butla powietrzna do aparatów ODO
 • jedna poduszka wysokociśnieniowa
 • 2 kpl. ubrań specjalnych
 • 6 par butów gumowych
 • węże pożarnicze W-75 sztuk 4
 • wkrętarka

Potrzeby bieżące to przeglądy serwisowe samochodów ratowniczo-gaśniczych (część musi odbyć się ASO).

Z prac gospodarczych zaplanowano bieżące prace gospodarcze wewnątrz i na zewnątrz remizy m.in. malowanie, odśnieżanie, koszenie trawy itp.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Prostki Pan Rafał Wilczewski wraz ze Skarbnikiem Gminy Panią  Moniką Mikielską oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ełku mł. bryg. Sławomir Litwinko.


ĆWICZENIA – RATOWNICTWO LODOWE

W dniu 19 stycznia 2019 roku w Ełku zastęp OSP Prostki ćwiczył elementy ratownictwa lodowego, w tym sposoby podejmowania ludzi z przerębli różnymi metodami.

Apelujemy o rozwagę i nie wchodzenie na lód. Pokrywa lodowa na akwenach naszego powiatu ma zaledwie kilka centymetrów i nie nadaje się do podejmowania zimowych sportów oraz wędkarstwa. Jest naprawdę niebezpiecznie!

Gdy załamie się lód?
Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, przed rozpoczęciem akcji ratunkowej poinformuj służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy 112 bądź 998.
Zachowaj spokój i nie wpadaj w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby poproś je o pomoc.
Oceń najpierw czy wchodząc na taflę lodu sam nie wpadniesz do wody. Do osoby w wodzie nie podchodzimy, kładziemy się na lód i czołgając zbliżamy się do przerębli. Do wyciągnięcia tonącego wykorzystajmy takie przedmioty jak: gałąź, kurtka, szalik, kawałek linki. Zbliżamy się na odległość rzutu i po schwytaniu staramy się wyciągnąć na lód. Jeśli jesteśmy w okolicach wypożyczalni sprzętu wodnego możemy na lód wciągnąć np. kajak, rower wodny, pchając przed sobą zbliżamy się do poszkodowanego. Przy wykorzystaniu tego typu sprzętu sami mamy jednocześnie asekurację w przypadku załamania się pod nami lodu.
Gdy tonącego wyciągniemy na brzeg zdejmijmy mokre ubrania i zastąpmy jej w miarę możliwości suchym, np. zdejmując cześć suchych ubrań z siebie. Wyziębionym nie podajemy żadnych ciepłych napojów oraz alkoholu.


Środki z 1% podatku dla OSP za 2017 r.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazanie 1% podatku za 2017 rok. W wyniku akcji udało się zebrać łączną kwotę 1.057,49 zł za którą doposażymy się w niezbędne elementy umundurowania bojowego dla strażaków ratowników biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Każda złotówka jest dla nas ważna dlatego apelujemy o pamięć w zbliżającej się kampanii rozliczeniowej za rok 2018. Jeszcze raz – Wszystkim Darczyńcom gorąco po strażacku Dziękujemy !


KOLEJNY STRAŻACKI ŚLUB

Zawarcie związku małżeńskiego jest dla każdego nowożeńca wyjątkowym wydarzeniem, ślub strażaka jest również wyjątkowym wydarzeniem dla jego jednostki. 6 października 2018r. w Kościele Parafialnym w Prostkach miała miejsce wyjątkowa uroczystość. W związek małżeński wstąpili Ewa Zielińska oraz Hubert Zawistowski, który jest naczelnikiem naszej jednostki oraz funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w KP PSP w Ełku. Postanowiliśmy ubarwić to wydarzenie w sposób wyjątkowo strażacki. Pan Młody wraz z Panią Młodą do Kościoła pojechali średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym z naszej jednostki. Po zakończeniu Eucharystii na Parę Młodą czekała kolejna niespodzianka, a mianowicie szpaler, który przygotowali strażacy oraz życzenia okolicznościowe i kwiaty. Nie zabrakło również małego symbolicznego prezentu w postaci pluszowego strażackiego misia.

Na nowej życia drodze, niech płomień uczuć w Was nie gaśnie!


VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Lidzbark Warmiński 2018

16 września 2018 roku o godzinie 12:00 na Stadionie Miejskim im. Henryka Pawła Wobalisa w Lidzbarku Warmińskim rozpoczęły się VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych województwa warmińsko-mazurskiego. W zawodach wzięło udział 33 drużyny, w tym 14 drużyn żeńskich. Powiat ełcki reprezentowała drużyna męska z OSP Prostki zajmując 13 miejsce z łącznym wynikiem 122,42 pkt oraz drużyna kobieca z OSP Kalinowo zajmując 6 miejsce z łącznym wynikiem 139,75 pkt.

Zawody rozegrane zostały według Regulaminu Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z 2011 roku i składały się z dwóch konkurencji: sztafety pożarniczej 7×50 metrów z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowego.

W kategorii mężczyzn I miejsce zajęła  drużyna OSP Galiny (powiat bartoszycki), II miejsce OSP Jedwabno (powiat szczycieński), III miejsce OSP Janowo (powiat nidzicki).

W kategorii drużyn kobiecych I miejsce zajęła KDP OSP Gwiździny (pow. nowomiejski, broniąc tytuł mistrzowski z 2014r.), II miejsce KDP OSP Grodziczno (pow. nowomiejski) i III miejsce KDP z OSP Lubawa (pow. iławski).

Pomimo braku doświadczenia w zawodach tego szczebla drużyna OSP Prostki zaprezentowała się naszym zdaniem z dobrej strony wyprzedzając innych mistrzów z sąsiednich powiatów. Drużyna zasłużyła na gratulacje za przygotowania, charakter oraz wytrwałość.

Jednocześnie gratulujemy wszystkim zawodnikom rywalizującym w zawodach.


OBCHODY ROCZNICOWE WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września 2018 roku – to już 79 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Nasza społeczności przykłada wielką wagę do tej daty i jest ona na trwale wpisana w kalendarzu uroczystości Gminy Prostki. Rangę wydarzenia każdego roku podnosi udział Wojska Polskiego. W tym roku Kompanię Honorową wystawił Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Aby umożliwić udział w uroczystościach młodzieży szkolnej zdecydowano o przesunięciu gminnych obchodów na dzień 6 września 2018 roku. Uroczystą mszę świętą odprawioną w Kościele Parafialnym w Prostkach pod przewodnictwem ks. Jacka Uchana w intencji poległych żołnierzy oraz zamordowanej ludności cywilnej. Wójt Gminy Mirosław Orłowski powitał kapłanów, uczniów i wszystkich przybyłych gości oraz mieszkańców. W dalszej części scenariusza uroczystości przewidziano odwiedzenie mogił ofiar zbrodni hitlerowskiej w miejscowości Bogusze i w okolicznym lesie. Uroczystości zakończone zostały spotkaniem przy tradycyjnej wojskowej grochówce w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach.


Młodzi strażacy z Prostek szkolili się w Kikitach

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Prostkach od 23.07.2018r. do 05.08.2018r. przebywała na dwutygodniowym obozie szkoleniowo-wypoczynkowym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Kikitach. Mieszkając w polowych warunkach młodzi strażacy przez dwa tygodnie uczyli się pożarnictwa w teorii oraz w praktyce. Uczestnikom nie zabrakło również czasu na wspólne zabawy podczas wieczorków kulturalnych. Obozowicze w ciągu dnia pełnili służbę: wartowniczą, gospodarczą oraz bojową. Obóz zakończył się egzaminem sprawdzającym wiedzę pożarniczą zdobytą przez uczestników. Wyjazd członków MDP odbył się dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Urzędu Gminy w Prostkach w kwocie ponad 4.000 zł oraz ZOW OSP RP w Olsztynie. Młodzież na miejsce obozu dotarła dzięki użyczeniu przez Wójta Gminy Prostki Pana Mirosława Orłowskiego samochodu służbowego oraz samochodami prywatnymi rodziców.


AKCJA BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODĄ

Wakacje tuż tuż i czas wypoczynku zbliża się wielkimi krokami. Korzystając z uroków pięknej pogody w dniu 14.06.2018r. nad rzeką Ełk na plaży w Prostkach zorganizowaliśmy dla mieszkańców Gminy Prostki akcję „bezpieczne wakacje”. Frekwencja dopisała, cieszymy się bardzo, że dzieci i młodzież chce aktywnie uczestniczyć w takich akcjach. Gościnnie na plenerowej scenie wystąpili Osp Szeligi oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Prostkach. Mamy nadzieję, że tego typu akcje promujące bezpieczeństwo przyjmą się w naszej miejscowości. Duże podziękowania składamy dla ratowników z Osp Szeligi, że mimo natłoku pracy znaleźli czas dla naszych cudownych dzieciaków. W trakcie spotkania, dzięki staraniom Wójta Gminy Prostki Pana Mirosława Orłowskiego, nastąpiło oficjalne powołanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Prostkach i nadanie legitymacji jej członkom. Spotkanie z ratownikami uwieńczył mały pokaz ratownictwa wodnego. Dziękujemy za mile spędzoną chwilę. Ponadto dziękujemy firmie Mactronic za wsparcie naszej drużyny w postaci latarek i opasek odblaskowych.


Ćwiczenia „BÓR 2018” … PALI SIĘ LAS !!!

W poniedziałek 28 maja 2018 roku na terenie powiatu ełckiego przeprowadzone zostały ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów obszarów leśnych pod kryptonimem „BÓR 2018”. Ćwiczenia zorganizował zespół Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie pod kierownictwem mł. bryg. Pawła Gryciuka. Na miejsce ćwiczeń wybrano las należący do Nadleśnictwa Drygały nad jeziorem Skrodzkim. Podstawowym założeniem ćwiczeń było budowanie stanowisk czerpania wody i dostarczanie jej na znaczne odległości bez przerw. Tak duża ilość wody jaką standardowo używa się do gaszenia pożarów wymagała znalezienia odpowiedniego źródła. Wodę pozyskano z pobliskiego jeziora gdzie strażacy musieli wykonać i uruchomić tzw. stanowisko wodne, które zapewniało odpowiednią ilość wody. Realizacja wypracowanej koncepcji udała się strażakom prawie w 100%, nie obyło się bez przeszkód, awaria jednego z pojazdów na chwilę nieznacznie przerwała realizację założenia. Strażacy równocześnie ćwiczyli wykorzystanie łączności do koordynowania i współpracy pomiędzy ćwiczącymi zastępami. W ćwiczeniach uczestniczyło 28 strażaków z: KP PSP Ełk, KP PSP Giżycko, KP PSP Pisz, Wojskowa Straż Pożarna Bemowo Piskie, OSP Prostki oraz  OSP Długosze. Po ćwiczeniach Zespół Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego w obecności Komendanta Powiatowego PSP w Ełku bryg. Marka Markowskiego oraz  z udziałem pracowników nadleśnictwa dokonał podsumowania ćwiczeń. Miłym zakończeniem był zorganizowany przez pracowników Nadleśnictwa Drygały poczęstunek m.in. w postaci myśliwskiego bigosu.


POWIATOWE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

W poniedziałek 21 maja br. na Placu Miejskim w Ełku odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Na uroczystość obecny był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Poseł na Sejm RP Pan Jarosław Zieliński. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: posłowie – Wojciech Kossakowski i Jerzy Małecki oraz samorządowcy z Mazur. W Ełku obecny był również Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie st. bryg. Bogdan Wierzchowski. Poza strażakami z ełckiej komendy licznie przybyli  także koledzy i koleżanki z okolicznych komend. Nie zabrakło strażaków, którzy przeszli już na emeryturę, ochotników oraz przedstawicieli służb mundurowych i instytucji współpracujących na co dzień ze strażakami, delegacji ełckich szkół oraz kapelana ełckich strażaków Jerzego Szorca.

Na uroczystym apelu Ochotniczą Straż Pożarną w Prostkach reprezentował prezes OSP Prostki dh Ryszard Zamojski oraz poczet sztandarowy naszej jednostki.

Po wciągnięciu flagi i odegraniu hymnu państwowego przez Miejską Orkiestrę Dętą wszystkich przybyłych przywitał Komendant Powiatowy PSP w Ełku bryg. Marek Markowski. Następnie głos zabrał Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński. Podziękował za ofiarną służbę, życzył tylu powrotów z akcji, co wyjazdów.

Wiceminister przypomniał o trwającym programie modernizacji straży pożarnej, wydatkach na nowy sprzęt. Przekazał też środki na zakup sprzętu dla okradzionych w grudniu strażaków ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Mazury.

Elementem ceremonii było uhonorowanie strażaków z mazurskich komend. Przyznane zostały Medale za Długoletnią Służbę, odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Uroczystość była także okazją do wręczenia podziękowań, nagród i awansów na wyższe stopnie służbowe.

Wśród odznaczonych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach znalazł się druh Ryszard Zamojski odznaczony Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz druh Rafał Zamojski odznaczony Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Całość uroczystości zwieńczyła defilada zgromadzonych pododdziałów, wspólne zdjęcia oraz poczęstunek grochówką.


Święto Strażaków w Gminie Prostki

13 maja 2018 r. o godz. 18:00 w kościele pw. Św. Antoniego w Prostkach odbyła się msza św. w intencji strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy i ich rodzin. W uroczystej mszy uczestniczyli druhny i druhowie z jednostek OSP tj. Prostek, Bobrów, Rożyńska Wielkiego, Długosz, Wiśniowa Ełckiego oraz Wójt i pracownicy Urzędu Gminy współpracujący ze strażakami. Eucharystię inaugurującą uroczystości rocznicowe objawień Matki Bożej w Fatimie celebrowali ks. Henryk Śmiarowski oraz ks. dr Karol Sokołowski, który w homilii podkreślił nieocenioną rolę strażaków w ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców. Po mszy wszyscy wzięli udział w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Po zakończonych uroczystościach Wójt Gminy Pan Mirosław Orłowski podziękował strażakom za poświecenie, trud i duże zaangażowanie podczas udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz za liczny udział w uroczystości.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE ZA 2017

W dniu 02.02.2018r. na godzinę 18:00 w naszej jednostce zaplanowano rozpoczęcie zebrania sprawozdawczego podsumowujące działalność statutową OSP. Jednak z uwagi na wyjazd alarmowy jednego zastępu strażaków do zdarzenia drogowego oficjalne rozpoczęcie zebrania uległo opóźnieniu.  W 2017 roku  nasza jednostka brała udział w 75 działaniach ratowniczo-gaśniczych. W minionym roku liczba interwencji nieznacznie zmalała.

 Rok Pożary Inne miejscowe zagrożenia Fałszywe Łącznie
2017 18                   57 1 76
2016 20 61 2 85
2015 38 45 0 83
2014 30 36 0 66
2013 22 37 0 59

Pozyskany nowy sprzęt to m.in.: węże pożarnicze W-52 2 szt. oraz W-75 2 szt., ubranie koszarowe 2 kpl., ubranie specjalne 1 kpl., zestaw podhełmowy.

W roku sprawozdawczym wykonano następujące prace gospodarcze: naprawa obróbki blacharskiej dachu i kominów remizy, malowanie zabytkowych samochodów pożarniczych z tytułu remizy, odnowienie rzeźby strażaka.

Tradycyjnie w 2017 roku nasza jednostka uczestniczyła w wielu obchodach/uroczystościach, ćwiczeniach, spotkaniach, inicjatywach oraz  zabezpieczeniach  imprez, w tym: Dni Rodziny, Obchody Majowe, uroczystości Bożego Ciała, 1 Września, akcja krwiodawstwa, maraton rowerowy MTB, spotkania z dziećmi i młodzieżą, „RPO – Rozkręcamy Powszechny Optymizm”, dożynki, Ćwiczenia Komendanta Powiatowego, Koncentracja Gminna, pomoc przy zalewaniu lodowiska i inne.

W 2017 roku drużyna OSP Prostki podczas Gminno-Powiatowych Zawodów Pożarniczych w Pisanicy ponownie zajęła pierwsze miejsce zarówno w klasyfikacji gminnej jaki i powiatowej. Strażacy z Prostek wygrali także, po raz trzeci, a drugi z rzędu, plebiscyt na najpopularniejszą jednostkę OSP powiatu ełckiego .

Zakupy planowane przy współfinansowaniu z KSRG (w zależności od wysokości przyznanych środków):

 • ponton lub łódź
 • wymiana/zakup ubrań specjalnych

Z prac gospodarczych zaplanowano poprawę ogrodzenia strażnicy, prace gospodarcze wewnątrz i na zewnątrz remizy m.in. malowanie, odśnieżanie, koszenie trawy itp.

W spotkaniu uczestniczyli goście: Sekretarz Gminy Prostki Pan Janusz Krause oraz za st. kapitan Hubert Ciszkowski z Komendy Powiatowej  PSP w Ełku.


KONCENTRACJA GMINNA OSP 2017

W dniu 03.10.2017 roku jednostki OSP z gminy Prostki w ramach corocznych ćwiczeń brały udział w pozorowanej akcji gaśniczej zabytkowego drewnianego kościoła w miejscowości Ostrykół. Celem koncentracji było sprawdzenie mobilności sił i środków, wydajności zaopatrzenia wodnego oraz wyjść ewakuacyjnych w kościele w przypadku pożaru. Manewry OSP odbywały się pod bacznym okiem samych Komendantów z Komendy Powiatowej PSP w Ełku. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki OSP z Prostek, Długosz, Wiśnowa Ełckiego, Bobrów, Rożyńska Wielkiego oraz strażacy z JRG Ełk z drabiną mechaniczną z uwagi na to, iż ćwiczenia odbywały się na kościele, który jest budynkiem wysokim. Utrwalone umiejętności mają podnieść gotowość bojową gminnych jednostek ochrony przeciwpożarowej.


POWIATOWE-GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE 2017

24 września 2017r. o godzinie 10:00 w Pisanicy (gm. Kalinowo) rozpoczęły się  Powiatowo-Gminne Zawody Sportowo–Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu ełckiego. W szranki stanęło 13 drużyny OSP, w tym dwie drużyny kobiece z Kalinowa i Rożyńska Wielkiego (gm. Prostki). Zawody składały się  z dwóch konkurencji:  sztafety pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenia bojowego.

Klasyfikacja czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach w grupie mężczyzn:

Ćwiczenie bojowe, miejsce:
1. ex aequo – OSP Prostki i OSP Skomack Wielki (gm. Stare Juchy) z wynikiem 55 pkt,
3. OSP Długosze (gm. Prostki) z wynikiem 57 pkt,

Sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami, miejsce:
1. OSP Kalinowo z wynikiem 63 pkt,
2. OSP Wiśniowo Ełckie (gm. Prostki) z wynikiem 67 pkt,
3. OSP  Prostki z wynikiem 68 pkt.


Klasyfikacja generalna zawodów w grupie mężczyzn, miejsce:
1. OSP Prostki z wynikiem 123,
2. OSP Skomack Wielki (gm. Stare Juchy) z wynikiem 124,
3. OSP Długosze (gm. Prostki) z wynikiem 129.
Klasyfikacja generalna zawodów w grupie żeńskiej, miejsce:
1. OSP Kalinowo z wynikiem 174,
2. OSP Rożyński Wielki (gm. Prostki)  z wynikiem 184.

Drużyna OSP Prostki ponownie zajęła pierwsze miejsce w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych i tym samym obroniła tytuł  choć nie było to łatwe zadanie gdyż czasy uzyskiwane przez drużyny w tej edycji zawodów były zbliżone. Gratulujemy wszystkim drużynom udziału w rywalizacji.

„Puchar” jest nasz !!!


„Strażakiem się nie bywa, strażakiem się jest przez cały czas”

Druh Michał Barszczewski, strażak z naszej jednostki , pokazał, że tak właśnie jest. W poniedziałek 07.08.2017r. przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego skutecznie opanował pożar samochodu osobowego na parkingu 108 Szpitala Wojskowego w Ełku przed przyjazdem strażaków z JRG w Ełku. Gratulujemy wzorowej postawy!

„Rozkręcamy Powszechny Optymizm”

W dniu 10.06.2017r. na placu Jana Pawła II w Ełku odbyło się wydarzenie pod nazwą „RPO – Rozkręcamy Powszechny Optymizm”. Moc atrakcji dla całych rodzin przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głównym założeniem inicjatywy było zaprezentowanie projektów dofinansowanych z funduszy europejskich. Dodatkową atrakcją wydarzenia była prezentacja naszego ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

W dniu 17.02.2017r. o godzinie 18:00 w naszej jednostce odbyło się walne zebranie sprawozdawcze podsumowujące działalność statutową OSP w 2016 rok. Prezes OSP druh Ryszard Zamojski przedstawił raport zawierający statystyki wyjazdów, dokonane inwestycje i zakup sprzętu. W 2016 roku  nasza jednostka brała udział w 83 zdarzeniach oraz w 10 wyjazdach gospodarczych. W minionym roku liczba interwencji utrzymała się na takim samy poziomie jak w 2015 roku.

 Rok Pożary Inne miejscowe zagrożenia Fałszywe Łącznie
2012 40                   31 0 71
2013 22 37 0 59
2014 30 36 0 66
2015  38 45 0 83
2016 20 61 2 83

Pozyskany nowy sprzęt to m.in.: węże pożarnicze W-52 4 szt. oraz W-75 4 szt., ubranie koszarowe 2 kpl., ubranie specjalne 1 kpl., prądownica, piła do cięcia szyb, zabezpieczenie na poduszki powietrzne kierowcy, detektor prądu przemiennego, rękawice strażackie – specjalne, zestaw do otwierania drzwi i cięcia pedałów, 8 szt. kurtek wyjściowych zimowych, lodówka, kuchenka elektryczna.

Tradycyjnie w 2016 roku nasza jednostka uczestniczyła w wielu obchodach/uroczystościach, ćwiczeniach, spotkaniach, inicjatywach oraz  zabezpieczeniach  imprez, w tym: Dni Rodziny, Obchody Majowe, uroczystości Bożego Ciała, 1 Września, WOŚP, akcja krwiodawstwa, Bieg Szlakiem Tatarskim, maraton rowerowy MTB, spotkania z dziećmi i młodzieżą, dożynki, Ćwiczenia Komendanta Powiatowego, Koncentracja Gminna i inne.

Potrzeby jednostki na rok bieżący to:,

 • mundury koszarowe 2 kpl.
 • ubranie specjalne 1 kpl.

Zakupy planowane przy współfinansowaniu z KSRG (w zależności od wysokości przyznanych środków):

 • bosak wielofunkcyjny
 • butle do aparatów powietrznych 2 szt.
 • poduszki wysokociśnieniowe

Z prac gospodarczych zaplanowano malowanie pomieszczeń w części socjalnej remizy na parterze, poprawkę obróbki kominów, prace gospodarcze wokół remizy m.in. odśnieżanie, koszenie trawy itp.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Prostki Pan Mirosław Orłowski, z-ca Wójta Gminy Prostki Pan Janusz Dariusz Krause oraz za Komendanta Powiatowego  PSP w Ełku Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Ełku bryg. Paweł Litwinowicz.

20170217_183115

______________________________________________________________________________

25. FINAŁ WOŚP!

W 25 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy strażacy ochotnicy z Prostek zebrali kwotę 3.019,75 zł. Jest to rekordowa kwota jaką udało nam się uzbierać biorąc pod uwagę wcześniejsze finały.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrego serca, którzy wspomogli akcję i wzięli udział w zbiórce. Pieniądze zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

received_1167319300052459

______________________________________________________________

 Strażacy pomogli zalać lodowisko – Bezpieczna zabawa na lodzie

Po raz kolejny strażacy ochotnicy z Prostek pomagali przy zalewaniu lodowiska na boisku szkolnym w Prostkach. Mamy nadzieję, że lodowisko będzie cieszyło się dużą popularnością jak w latach ubiegłych. Przypominamy również i przestrzegamy przed zabawami na zamarzniętych akwenach – są one bardzo niebezpieczne! Mamy również nadzieję, że zaangażowanie naszych druhów przy zalewaniu lodowiska przyczyni się do bezpiecznego i udanego wypoczynku podczas zbliżających się zimowych ferii i nie tylko.

DSC_0091

________________________________________________________________________________

KONCENTRACJA GMINNA OSP 2016

W dniu 08.11.2016 roku jednostki OSP z gminy Prostki w ramach ćwiczeń brały udział w pozorowanej akcji gaśniczej lasu. Celem koncentracji było sprawdzenie mobilności, skuteczności prowadzonych działań, wyszkolenia oraz organizacji współpracy strażaków ochotników w samodzielnej akcji gaśniczej bez udziału jednostek z PSP. Jednostki OSP z Prostek, Długosz, Wiśnowa Ełckiego, Bobrów oraz Rożyńska Wielkiego pod bacznym okiem strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Ełku gasiły pozorowany pożar lasu do jakiego doszło w okolicy miejscowości Bogusze. Złożenie polegało na zbudowaniu stanowiska wodnego przy jeziorze Toczyłowskim oraz przepompowywaniu wody na znaczne odległości w celu podania czterech prądów gaśniczych w natarciu na „płonący” las. Po około 40 minutach zmagań założone cele zostały osiągnięte. Utrwalone umiejętności mają podnieść gotowość bojową gminnych jednostek ochrony przeciwpożarowej.

2016-11-08-koncentracja-prostki-008

__________________________________________________________________

ĆWICZENIA KOMENDANTA POWIATOWEGO 2016

W dniu 04.10.2016r. w Ełku odbyły się coroczne ćwiczenia komendanta powiatowego organizowane przez KP PSP w Ełku. Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania jednostek ratowniczych z terenu powiatu do prowadzenia skutecznych działań ratowniczo-gaśniczych. Tym razem założeniem było kilka epizodów. Pierwszy to wyciek amoniaku w Zakładach Mięsnych. Kolejny polegał na upozorowaniu wypadku samochodowego, w którym poszkodowane zostały cztery osoby. Strażacy musieli również poradzić sobie z ugaszeniem pożaru lasu, do którego doszło w okolicach Szelig. Cel założony w scenariuszu ćwiczeń został osiągnięty. W działaniach uczestniczył jeden zastęp Jednostki Operacyjno-Technicznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach.

2016-10-04-cwiczenia-powiatowe-013

______________________________________________________________

Remont części socjalnej strażnicy

Od poniedziałku 05.09.2016r. strażacy we własnym zakresie w czynie społecznym prowadzą prace remontowe w części socjalnej strażnicy polegające na szpachlowaniu i malowaniu ścian i sufitów. Remiza oddana do użytku w 2008 roku po latach użytkowania wymagała gruntownego „odświeżenia”. Materiały potrzebne do remontu w znacznym stopniu zostały zabezpieczone przez UG w Prostkach za co serdecznie dziękujemy. Strażacy prace remontowe prowadzą popołudniami po powrocie z zakładów pracy, w których pracują zawodowo do późnych godzin nocnych. Zachęcamy oraz apelujemy do wszystkich druhów aby czynnie włączyli się do prac remontowych!

received_1038014079649649

________________________________________________________________________________

NOWY SPRZĘT HYDRAULICZNY

16.06.2016r. nasza jednostka doposażyła się w nowy zestaw do otwierania drzwi i cięcia HTS 90 /LSH 4 marki LUKAS. Zestaw składa się z wyważacza do drzwi, przecinacza pedałów, pompki ręcznej, wąża hydraulicznego oraz transportowej walizki. Sprzęt przeznaczony jest do otwierania metalowych drzwi ze skomplikowanymi zamkami lub drzwi przeciwpożarowych w czasie prowadzenia akcji ratowniczych lub działań policyjnych w budynkach oraz do cięcia w ograniczonej przestrzeni, w tym w szczególności do cięcie wewnątrz samochodu, np. koła kierownicy, dźwigni zmiany biegów lub pedałów. Pieniądze na zakup zestawu pochodziły z dofinansowania z  Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz własnych środków OSP.

lsh4_hts_90

______________________________________________________________

WOJEWÓDZKIE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

8 maja 2016 r. odbyły się  Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 135-lecia olsztyńskiej straży pożarnej. Uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem Strażaków Poległych w Akcji,  gdzie delegacje Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych złożyły wiązanki kwiatów.

Kolejnym elementem uroczystości była msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Po mszy nastąpiło przejście do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie w sali konferencyjnej wyróżniający się strażacy otrzymali odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie służbowe. Zebranych oraz zaproszonych gości przywitał st. bryg. Mirosław Hołubowicz, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP.

Następnie, od godz. 13.00 na Placu Solidarności rozpoczął się Strażacki Festyn Rodzinny. W trakcie festynu odbyły się zawody „Strażacki Twardziel”. Zorganizowane po raz pierwszy w takiej formie zmagania strażaków obserwowane były przez mieszkańców miasta. Tuż obok, na specjalnie przygotowanym torze, trwały również konkurencje sportowe dla dzieci, które ubrane w strój strażacki poprzez zabawę zapoznawały się z pracą strażaka.

W trakcie festynu podsumowano również plebiscyt na najpopularniejszą jednostkę OSP z Warmii i Mazur. Konkurs zorganizowany przez Gazetę Olsztyńską i Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców województwa, którzy przez ostatni okres, online, mogli głosować na najlepszą jednostkę (dla przypomnienia wyniki głosowania w powiecie ełckim: 1. OSP Prostki, 2. OSP Woszczele, 3. OSP Nowa Wieś Ełcka).

Na uroczystości OSP Prostki reprezentował (na zdjęciu od prawej) Ryszard Zamojski oraz Piotr Siedlecki.

źródło: KW PSP Olsztyn oraz Gazeta Olsztyńska (zdjęcia)

5

______________________________________________________________

Gminne Obchody Dnia Strażaka w Rożyńsku Wielkim

W dniu 03.05.2016r.  strażacy ochotnicy z gminy Prostki obchodzili dzień św. Floriana. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:30 mszą  święta w intencji wszystkich strażaków z naszej gminy w kościele p.w. Św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Wójt Gminy Prostki pan Mirosław Orłowski,  z-ca dowódcy JRG KP PSP w Ełku  mł. bryg.  Wojciech Szczepanik oraz Przewodniczący Rady Gminy Prostki pan Paweł Ratkiewicz. Następnie po mszy podczas apelu uroczyście poświęcony został przekazany na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożyńsku Wielkim samochód bojowy marki Żuk. W dalszej części uroczystości wręczono m.in. nadany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa dla druha Krzysztofa Fiedorowicza, odznakę „Strażak Wzorowy” nadaną przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Ełku dla druha Patryka Zalewskiego oraz odznaki ”Za Wysługę Lat” które Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Prostkach nadało następującym druhom:

– 40 – Andrzej Żabiński;

– XV – Rafał Zamojski;

– X – Mirosław Gładkowski, Łukasz Rzepecki, Karol Sulewski;

– V – Patryk Zalewski.

Serdecznie podziękowanie składamy sponsorom oraz sympatykom pożarnictwa, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości. To dzięki nim spotkanie skończyliśmy przy grochówce, kiełbasce z ogniska oraz słodkim poczęstunku.

Wszystkim strażakom, druhom, druhnom z okazji naszego święta życzymy satysfakcji z pełnionej służby, wytrwałości, dużo zdrowia oraz tyle powrotów co wyjazdów.

13170712_953144418136616_313460399_o

________________________________________________________________________________

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE 2015

W dniu 19.02.2016r. o godzinie 16:00 w naszej jednostce odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze podsumowujące działalność statutową w 2015 rok oraz pracę Zarządu OSP w latach 2011-2015. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Prostki pan Mirosław Orłowski oraz Komendant Powiatowy  PSP w Ełku  mł. bryg. Marek Markowski. Prezes OSP druh Ryszard Zamojski przedstawił raport zawierający statystyki wyjazdów, dokonane inwestycje i zakup sprzętu. Poruszone zostały również tematy planów na bieżący rok i kierunek dalszego rozwoju naszej jednostki. W 2015 roku  nasza jednostka brała udział w 83 zdarzeniach. W minionym roku liczba interwencji wzrosła prawie o 26% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 Rok Pożary Inne miejscowe zagrożenia Fałszywe Łącznie
2012 40                   31 0 71
2013 22 37 0 59
2014 30 36 0 66
2015  38 45 0 83

Pozyskany nowy sprzęt to m.in.: nóż ratowniczy zawieszany szt. 1, sprzęt ABC kpl. 2, nosze płachtowe szt. 1, kolce lodowe szt. 2, nakładki na buty (raki) par 2, zestaw końcówek do rozpieracza cylindrycznego szt. 1, szekle i liny do samochodu z wyciągarką kpl. 1, piła ręczna z zapasowymi brzeszczotami szt. 1, worek typu jaskiniowego szt. 1, linka alpinistyczna statyczna 50 m szt. 1, taśma szyta 120 cm szt. 10, karabinki zakręcane stalowe HMS szt. 10, bloczek ratowniczy pojedynczy szt. 1, ściągacz linowy z linkami szt. 1, ubranie koszarowe 4 szt., węże gaśnicze W-75 6 szt., tłumice 5 szt., narzędzie ratownicze „chuligan”, 4 szt. „gruszek” do radiotelefonów przenośnych, 19 szt. koszulek polo.

Jak co roku nasz jednostka uczestniczyła w wielu obchodach/uroczystościach, spotkaniach, inicjatywach oraz  zabezpieczyliśmy  imprezy, w tym: Dni Rodziny, Obchody Majowe, uroczystości Bożego Ciała, 1 Września, WOŚP, akcja krwiodawstwa, spotkania z dziećmi i młodzieżą, wyścig 1/4 mili w Ełku, dożynki i inne.

Potrzeby jednostki na rok bieżący to:,

 • węże gaśnicze W-75 szt. 4 oraz W-52 szt. 4,
 • mundury koszarowe 2 szt.,
 • ubranie specjalne 1 szt.,
 • buty: skórzane 1 para, gumowe 1 para.

Zakupy planowane przy współfinansowaniu z KSRG:

 • piła do cięcia szyb pojazdów mechanicznych,
 • zestaw hydrauliczny do wyważania drzwi

Z prac gospodarczych zaplanowano szpachlowanie i malowanie pomieszczeń w części socjalnej remizy.

W drugiej części zebrania odbyły się wybory Zarządu (skład Zarządu pozostał niezmieniony, a absolutorium zarządowi zostało udzielone jednogłośnie) oraz Komisji Rewizyjnej OSP Prostki, które usytuowały się w następujących składach:

ZARZĄD OSP PROSTKI

1. Prezes dh Zamojski Ryszard

2. Naczelnik dh Zawistowski Hubert

3. Z-ca naczelnika dh Zamojski Rafał

4. Sekretarz dh Busiński Adam

5. Skarbnik dh Fiedorowicz Krzysztof

KOMISJA REWIZYJNA OSP PROSTKI

1. Przewodniczący dh Sulewski Emil

2. Sekretarz dh Siedlecki Piotr

3. Członek dh Barszczewski Michał

4.Członek dh Rzepecki Łukasz

________________________________________________________________________________

Bezpieczna zabawa na lodzie – strażacy pomagają wylewać lodowisko.

Po raz kolejny strażacy ochotnicy z Prostek pomagają przy zalewaniu lodowiska na boisku szkolnym w Prostkach. Co prawda zima w tym roku nie przyniosła jak dotąd wiele śniegu i mrozu, ale prognozy na najbliższe dni podczas których młodzież i dzieci spędzą ferie zapowiadają się obiecująco. Mamy nadzieję, że lodowisko będzie cieszyło się równie dużą popularnością co w latach poprzednich. Przypominamy również i przestrzegamy przed zabawami na zamarzniętych akwenach – są one bardzo niebezpieczne!. Mamy również nadzieję, że zaangażowanie naszych druhów przy zalewaniu lodowiska przyczyni się do bezpiecznego i udanego wypoczynku podczas zbliżających się zimowych ferii i nie tylko.

DSC_0091

________________________________________________________________________________

24. Finał WOŚP Mierzymy wysoko!

W 24 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy strażacy ochotnicy z Prostek zebrali kwotę 2.303,50 zł. Jest to rekordowa kwota jaką udało nam się uzbierać biorąc pod uwagę wcześniejsze finały. Łącznie wszyscy strażacy z powiatu ełckiego zebrali około 15.000 zł.

W tym roku poza zbiórką pieniędzy w Prostkach nasi strażacy zabezpieczyli również Światełko do Nieba w Ełku.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrego serca, którzy wspomogli akcję i wzięli udział w zbiórce. Pieniądze zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

!!! DZIĘKUJEMY SERDECZNIE I ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI ZA ROK!!!

24 finał WOŚP

_______________________________________________________________

VI Mazurskiego Moto Show EŁK 2015

W dniu 9 sierpnia 2015 po raz kolejny uczestniczyliśmy w zabezpieczeniu VI edycji Moto Show. Na obwodnicy Ełku odbyła się jedna z największych imprez motoryzacyjnych w kraju. Wielu emocji dostarczył główny punkt programu, czyli ogólnopolskie wyścigi na 1/4 mili, w których startowały szybkie samochody i motory. Na specjalnie przygotowanym torze odbył się także wyścig wraków. Nie mniej efektowne były pokazy kaskaderskie oraz pokaz stuntu w wykonaniu Mistrza Świata Rafała Pasierbka (Stunter 13).

VI Moto Show

________________________________________________________________________________________

FCC & TFA Husqvarna Poland 2015 – Toruń

Siódma edycja zawodów najtwardszych z najtwardszych strażaków z naszego kraju, europy i ameryki odbyła się w dniach 25 – 27 czerwca br w Toruniu.

Ponad 300 uczestników z 11 państw Świata zmagało się w dwóch formułach i pięciu konkurencjach. Najlepsi z nich otrzymali tytuły: „Najtwardszego Strażaka” i „Najtwardszego z Najtwardszych”. Mundurowi spróbowali swoich sił jak widać na zdjęciach w ekstremalnych zadaniach.

W zawodach tego typu startował po raz pierwszy nasz kolega – druh Mirosław Gładkowski (również strażak-ratownik w KP PSP w Ełku). Gratulujemy startu gdyż w tego typu zawodach strażak musi zmagać się nie tylko z czasem, ale też z własnymi słabościami.

11403060_963665510320503_7026449765991376721_n

______________________________________________________

 POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE 2015

20 czerwca 2015r. o godzinie 9:00 w Chełchach (gm. Ełk) rozpoczęły się  powiatowe zawody sportowo – pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W szranki stanęły drużyny OSP z powiatu ełckiego, w tym dwie drużyny kobiece z Kalinowa i Rożyńska Wielkiego (gm. Prostki) oraz dwie drużyny młodzieżowe MDP. Zawody składały się  z dwóch konkurencji:  sztafety 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenia bojowego.

Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa PSP w Ełku i Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Ełku.

Klasyfikacja czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach w grupie mężczyzn:

Ćwiczenie bojowe, miejsce:
1. OSP Prostki z wynikiem 45 pkt,
2. OSP Długosze (gm. Prostki) z wynikiem 55 pkt,
3. OSP Rożyńsk (gm. Ełk) z wynikiem 58 pkt.

Sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami, miejsce:
1. OSP Prostki z wynikiem 68 pkt,
2. OSP Skomack Wielki (gm. Stare Juchy) z wynikiem 69 pkt,
3. OSP Kalinowo z wynikiem 69 pkt.


Klasyfikacja generalna zawodów w grupie mężczyzn, miejsce:
1. OSP Prostki z wynikiem 113 pkt,
2. OSP Długosze (gm. Prostki) z wynikiem 128 pkt,
3. OSP Skomack Wielki (gm. Stare Juchy) z wynikiem 131 pkt.
Klasyfikacja generalna zawodów w grupie żeńskiej, miejsce:
1. OSP Kalinowo
2. OSP Rożyński Wielki (gm. Prostki).
Klasyfikacja generalna zawodów w grupie MDP chłopcy, miejsce::
1. MDP z  Kalinowa,
2. MDP z Pisanicy.

Jest to pierwsze miejsce w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych wywalczone przez naszą jednostkę od kilku ładnych lat. W ciągu ostatnich lat „jedynka” uciekała nam o niecałą sekundę. W tym roku byliśmy bezkonkurencyjni. „Puchar” jest nasz !!!

IMG_0177

__________________________________________________________________

Gminne Obchody Dnia Strażaka

W dniu 24.05.2015r.  strażacy ochotnicy z gminy Prostki obchodzili dzień Św. Floriana. O godz. 10:30 rozpoczęła się msza święta w kościele p.w. Św. Antoniego w Prostkach w intencji wszystkich strażaków ochotników z naszej gminy. Po mszy uroczyście poświęcony został nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy będący na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Wójt Gminy Prostki pan Mirosław Orłowski,  z-ca Komendanta Powiatowego  PSP w Ełku  mł. bryg.  Sławomir Litwinko oraz Przewodniczący Rady Gminy Prostki pan Damian Sikorski. Podczas uroczystości wręczono nadane przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa dla druhów: Michała Barszczewskiego, Emila Sulewskiego oraz Mariusza Supińskiego.

Ponadto Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Prostkach nadało odznaki ” Za Wysługę Lat” następującym druhom:

– XX – Tomaszowi Busińskiemu;

– XV – Krzysztofowi Fiedorowicz.

Spotkanie zakończyliśmy przy majowym grillu na ternie boiska szkolnego w miejscowości Bogusze.

Wszystkim strażakom życzymy satysfakcji z pełnionej służby, wytrwałości oraz dużo zdrowia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

_______________________________________________________________________

Uroczyste wprowadzenie Figury Matki Bożej z Fatimy

Ochotnicza Straż Pożarna w Prostkach uczestniczy w życiu lokalnym naszej społeczności, w tym aktywnie bierze udział w wydarzeniach parafialnych. W dniu 13.05.2015r. strażacy asystowali przy uroczystym wprowadzeniu Figury Matki Bożej z Fatimy oraz w nabożeństwie fatimskim przed figurą Matki Bożej.

P1020719

_________________________________________________________________

Dzień Strażaka w Rożyńsku Wielkim

Z okazji Dnia Strażaka uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rożyńsku Wielkim w dniu 05.05.2015r. zaprosili naszą jednostkę na specjalną akademię poświęconą pożarnictwu. Po akademii zostały rozegrane dwa krótkie mecze piłkarskie: OSP Prostki vs. OSP Rożyński Wielki (jednostka żeńska) oraz OSP Prostki vs. uczniowie SZP. Następnie zaprezentowaliśmy posiadany sprzęt pożarniczy oraz jego zastosowanie. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz mamy nadzieję, iż dostarczyliśmy sporo emocji i dobrej zabawy szczególnie dla najmłodszych uczniów.

DSC09170

________________________________________________________________________________________

PODSUMOWANIE 2014 ROKU

W dniu 06.02.2015r. o godzinie 18:00 w naszej jednostce odbyło się walne zebranie sprawozdawcze podsumowujące działalność statutową w 2014 rok. Prezes OSP druh Ryszard Zamojski przedstawił raport zawierający statystyki wyjazdów, dokonane inwestycje i zakupy sprzętu oraz stan wyszkolenia jednostki. Poruszone zostały również tematy planów na bieżący rok i kierunek dalszego rozwoju naszej jednostki. W 2014 roku  braliśmy udział w 66 zdarzeniach, w tym 30 to pożary oraz 36 inne miejscowe zagrożenia. W rok 2014 liczba interwencji wzrosła prawie o 12% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 Rok Pożary Wypadki Inne miejscowe zagrożenia Fałszywe Łącznie
2012 40 31 0 71
2013 22 13 24 0 59
2014 30 16 20 0 66

Pozyskany nowy sprzęt to m.in.:  sanie lodowe z ubraniem suchym, miernik wielogazowy, kliny do ratownictwa drogowego, zestaw uzupełniający do torby R1, zestaw uzupełniający do ratownictwa wodnego (2 kaski, nóż ratowniczy, kołowrót z liną 8o m, rzutka ratownicza), zbijak do szyb, rękawice specjalne 2 szt., kominiarki 4 szt., buty wodery 2 pary, latarki do hełmów 4 szt. + 5 uchwytów, mundur wyjściowy 1 szt. kompletny, odśnieżarka, łom średni STANLEY tzw chuligan, SCANIA P45o z dodatkowym sprzętem: piła to stali i betonu, pilarka do drewna, aparaty ODO 4 szt., najaśnice, pompa pływająca, 2 agregaty do oddymiania, pompa szlamowa, zestaw PSP R1, radiostacje nasobne 3 szt., latarki LED 2 szt., wodery 4szt., sorbęty 4×20 kg, neutralizator w płynie 2×30 l, opryskiwacz plecakowy 2 szt., środek pianotwórczy 200l ,zbiorniki wodne 2500 l 2 szt., agregaty prądotwórcze 2 szt., pachołki drogowe 14 szt..

Jak co roku uczestniczyliśmy w wielu obchodach/uroczystościach, spotkaniach, inicjatywach oraz  zabezpieczyliśmy  imprezy, w tym: Dni Rodziny, Obchody Majowe, peregrynacja obrazu MBJ, uroczystości Bożego Ciała, 1 Września, ogólnopolski Tydzień Ruchu MOVEWEEK 2014, WOŚP, akcja krwiodawstwa, spotkania z dziećmi i młodzieżą, wyścig wrak race oraz 1/4 mili w Ełku, dożynki i inne.

Z zaproszonych gości w spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Prostki pan Mirosław Orłowski oraz z-ca Komendanta Powiatowego  PSP w Ełku  mł. bryg.  Sławomir Litwinko.

Potrzeby jednostki na rok bieżący to:

 • rozpieracz cylindryczny,
 • węże gaśnicze 6 szt. W-75,
 • prądownica TURBO Magikador 1 szt.,
 • zakup  mundurów koszarowych 4 szt..

Z prac gospodarczych planujemy zamontować bramę wjazdową od ulicy 1 Maja oraz odnowić sufity i ściany w części socjalnej remizy (szpachlowanie, malowanie).

2014 rok był niezwykle wyjątkowy z uwagi na to, iż doczekaliśmy się drugiego fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz pozyskaliśmy bardzo dużo wartościowego i przydatnego sprzętu o wartości znacznie przekraczającej 1 milion złotych.  Nowy sprzęt ułatwi niesienie pomocy jak również przyczyni się do sprawniejszych akcji ratowniczo-gaśniczy strażaków. Serdecznie dziękujemy za okazane zaufanie oraz za każdą pomoc w realizacji w/w projektów.

__________________________________________________________________________

RATOWNICY DLA ŻYCIA

Już po raz drugi ełckie służby mundurowe wzięły udział w akcji „Ratownicy dla życia”. Ta szlachetna inicjatywa ełckiego WOPR-u, ma na celu podzielenie się darem krwi z potrzebującymi. W dniu 13.12.2014r. w specjalnym krwiobusie ustawionym przy Parku Wodnym w Ełku, chętni mogli oddać krew. W akcję włączyli się m.in policjanci, strażacy czy ratownicy wodni i medyczni.  Oczywiście strażacy z Prostek również wzięli udział w tej szczytnej inicjatywie. 

ratownicy_dla_zycia___foto

__________________________________________________________________________________________

NOWY CIĘŻKI SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY

Piątek 21 listopada 2014 roku to ważny dzień dla strażaków ochotników z Prostek oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy i nie tylko, gdyż miejscowa jednostka doczekała się drugiego fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego w naszej gminie. Jest to nowa ciężka scania P450, której dostawcą jest Wawrzaszek ISS sp. z o.o. s.k.a. z Bielsko-Białej. To pojazd uterenowiony z układem jezdnym 6×6 o mocy silnika 450 KM z 6-osobową kabiną dla załogi oraz zbiornikiem wodnym o pojemności 8000 dm3 oraz 800 dm3 na środek pianotwórczy.
Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem za ponad 1 mln zł trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach przy udziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, w ramach projektu 6 Środowisko przyrodnicze, 6.2 Ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami, 6.2.2 Bezpieczeństwo ekologiczne, dzięki którym UG w Prostkach otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 800 tys. zł na realizację zadania pod tytułem: „Zakup wozu strażackiego dla OSP Prostki”.
Nowy samochód oraz sprzęt ułatwi niesienie pomocy w miejscach oddalonych od hydrantów jak również przyczyni się do sprawniejszych akcji ratowniczo-gaśniczy strażaków w szczególności poprzez szybsze dotarcie na miejsce zdarzenia.

1

scania 1

______________________________________________________________________________________

WSTĘPNY ODBIÓR SCANII

W dniach 18-19 listopada 2014r. delegacja strażaków z naszej jednostki uczestniczyła we wstępnym odbiorze nowej ciężkiej scanii P450, której dostawcą jest Wawrzaszek ISS sp. z o.o. s.k.a. z Bielsko-Białej. Jest to pojazd z układem jezdnym 6×6 uterenowionym o mocy silnika 450 KM z 6-osobową kabiną dla załogi z układem siedzeń 1+1+4 oraz zbiornikiem wodnym o pojemności 8000 dm3 oraz 800 dm3 na środek pianotwórczy.

Zdjęcie0049

_______________________________________________________

Ogólnopolski Tydzień Ruchu MOVE WEEK 2014

Przez cały tydzień (29.09.-05.10.) odbywały się na terenie naszej miejscowości wydarzenia związane z Ogólnopolskim Tygodniem Ruchu MOVEWEEK 2014. Zorganizowane zostały między innymi: Otwarty trening Klubu Sportowego „Pojezierze” Prostki, Test Coopera, biegi przełajowe i na orientację, Międzypokoleniowy Nordic Walking, Test sprawności fizycznej strażaków z terenu Gminy Prostki, Turniej piłki nożnej „Dzieci kontra Rodzice”. W wydarzeniach uczestniczyło łącznie ok. 150 osób bez podziału na wiek i płeć, a obserwowało je ponad 200 osób. Organizatorami i partnerami wydarzeń byli: Gmina Prostki, Gminny Ośrodek Kultury w Prostkach, Klub Sportowy „Pojezierze” Prostki, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”, animatorzy sportu, Ochotnicza Straż Pożarna w Prostkach, harcerze.

10699761_394280320720363_7953764194963784498_o

źródło: GOK w Prostkach

___________________________________________________________________________________________________________________

WYNIKI Z OCENY KRONIK ZGŁOSZONYCH DO FINAŁU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

Komisja w składzie Grzegorz Matczyński – ZOW ZOSP RP w Olsztynie – przewodniczący komisji, Władysław M. Świeczkowski – Przewodniczący Komisji Historycznej ZOW ZOSP RP w Olsztynie, Magdalena Marczuk – ZOW ZOS RP Olsztyn przeprowadzili ocenę kronik w dniu 29 lipca. Na konkurs wpłynęło 6 kronik : OSP Jesionowo pow. olsztyński, OSP Miłki pow. giżycki, OSP Prostki pow. ełcki, OSP Tylice pow. nowomiejski, OSP Wieliczki pow. olecki,OSP Żytkiejmy pow. gołdapski.
Klasyfikując kroniki zespół brał pod uwagę kryteria i zasady oceny kronik zgodne z Regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu Kronik przyjętego uchwałą ZG ZOSP 113/16/2009 z 23 października 2009. W wyniku oceny komisja ustaliła kolejność miejsc i wyróżnień.
Kronika wzorowa:
– OSP Tylice
Kroniki wyróżniające:
– OSP Wieliczki
– OSP Żytkiejmy
Kronika poprawna:
– pozostałe

źródło: ZOW ZOSP RP w Olsztynie  

_______________________________________________________________________________________________

PRZETARG NA NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY

Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem za ponad 1 mln zł trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach. W ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, 6 Środowisko przyrodnicze, 6.2 Ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami, 6.2.2 Bezpieczeństwo ekologiczne, UG w Prostkach otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 800 tys. zł na realizację zadania pod tytułem: „Zakup wozu strażackiego dla OSP Prostki”.

Projekt polega na zakupie pojazdu fabrycznie nowego, rok produkcji podwozia i nadwozia (zabudowy pożarniczej) 2014r.  zgodnego z „Wytycznymi standaryzacji wyposażenia pojazdów pożarniczych i innych środków transportu Państwowej Straży Pożarnej” załącznik nr 3 zatwierdzony przez Komendę Główną PSP w dniu 14.04.2011r. oraz dodatkowych elementów nie wchodzących w skład standardowego wyposażenia. Ponadto będzie to pojazd z układem jezdnym 6×6 uterenowionym o mocy silnika min. 450 KM z 6-osobową kabiną dla załogi z układem siedzeń 1+1+4 oraz zbiornikiem wodnym o pojemności min. 7000 dm3.

Nowy samochód oraz sprzęt ułatwi niesienie pomocy w miejscach oddalonych od hydrantów jak również przyczyni się do sprawniejszego przeprowadzenia akcji, w tym w szczególności poprzez szybsze dotarcie na miejsce zdarzenia. Finalizacja projektu przewidziana jest do dnia 15.11.2014r..

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację inwestycji.

osp_straz

____________________________________________________________________________________________

JUBILEUSZ 130-LECIA POWSTANIA OSP W WYDMINACH ORAZ UROCZYSTOŚĆ NADANIA NOWEGO SZTANDARU

W dniu 07.06.2014r. poczet sztandarowy wraz z prezesem OSP w Prostkach na zaproszenie zaprzyjaźnionej jednostki OSP w Wydminach  brał udział w uroczystości 130-lecia istnienie OSP w Wydminach połączonej z nadaniem nowego sztandaru dla tej jednostki. Ponadto po uroczystości odbyły się VIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek OSP powiatu giżyckiego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wydminach jest jedną z najprężniej działających jednostek w powiecie giżyckim. Jednostka wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Zakres działań to oprócz gaszenia pożarów, także działania z zakresu katastrof budowlanych, klęsk żywiołowych, wypadków drogowych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownictwo ekologiczne, ratownictwo wodne i lodowe.  Posiada znakomitą bazę lokalową. Jest świetnie wyposażona i wyszkolona.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz życzymy dalszych sukcesów!

3W

_________________________________________________________________________________

NOWY CIĘŻKI SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY

Jesienią 2014 roku do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach trafi kolejny samochód ratowniczo-gaśniczy, którego koszt zakupu w znacznej części zostanie pokryty z unijnej dotacji. W środę 21 maja w siedzibie WFOŚiGW w Olsztynie podpisano umowę dofinansowania tego projektu.

Gmina Prostki już kilkukrotnie z powodzeniem korzystała ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lat 2007 -2013. Wśród realizowanych projektów znalazły się te dotyczące realizacji zadań związanych m. in. z porządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej, czy też doposażeniem strażaków- ochotników. Od 2010 roku OSP Prostki mają bowiem na wyposażeniu średni samochód ratowniczo- gaśniczy, który udało się kupić dzięki dofinansowaniu z RPO WiM. Do pełni szczęścia strażakom z OSP Prostki brakowało jeszcze nowoczesnego, ciężkiego wozu. W remizie co prawda znajduje się taki samochód– ponad 42-letni steyr – jednak z racji wieku cechuje się on dużą awaryjnością. Jak zgodnie twierdzą strażacy niemal po każdym wyjeździe do akcji ratowniczej wymagana on kosztownych prac konserwatorskich. Dodatkowo Steyr z 1972 roku ma wysoką normę zużycia paliwa – 40 l na 100 km, co też generuje niepotrzebne koszty. Władze samorządowe gminy podjęły więc starania, aby usprawnić i zwiększyć bezpieczeństwo zarówno strażaków jak i pozostałych mieszkańców gminy. I tak, to co jeszcze do niedawna było w sferze marzeń, stało się realne. Wniosek o zakup auta z dofinansowaniem unijnym okazał się faktem. W środę 21 maja w siedzibie WFOŚiGW w Olsztynie podpisano stosowną umowę dotacji zakupu samochodu. Koszt zakupu samochodu oszacowano na ponad 1 mln zł. Znaczna kwota, bo ponad 800 tys. zł będą stanowiły środki z RPO WiM na lata 2007-2013.

1850

_____________________________________________________________________________________________

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ

Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko działania bojowe, to również uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności, w tym udział w wydarzeniach parafialnych. W miniony weekend 17-18 maja 2014r. nasza parafia przeżywała peregrynacje kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia. Nasi ochotnicy również uczestniczyli w tym wydarzeniu m.in. poprzez eskortowanie uroczystej procesji w drodze do naszego kościoła oraz asystowali przy wnoszeniu i wynoszeniu świętego wizerunku do kościoła. Uroczystość zakończyła się przekazaniem obrazu do kolejnej parafii

IMG_2556

_____________________________________________________________________________________

DZIEŃ STRAŻAKA 2014

Dnia 04.05.2014r.  obchodziliśmy “Dzień Strażaka”. W uroczystości udział brali  strażacy ochotnicy z gminy Prostki. O godz. 12:00 rozpoczęła się msza święta w kościele p.w. Św. Antoniego w Prostkach w intencji wszystkich strażaków ochotników z naszej gminy. Spotkanie zakończyliśmy przy majowy grillu.

Wszystkim strażakom życzymy wytrwałości w realizacji naszych strażackich celów i zadań. Ponadto życzymy satysfakcji z pełnionej służby oraz dużo zdrowia.

P1020434

___________________________________________________________________________________________________________

PODSUMOWANIE 2013 ROKU

Dnia 07.02.2014r. w naszej jednostce odbyło się zebranie sprawozdawcze podsumowujące 2013 rok. Prezes jednostki  przedstawił sprawozdanie z działalności jednostki oraz sprawozdanie finansowe. W 2013 roku  braliśmy udział w 59 zdarzeniach, w tym 22  to pożary, 13 wypadki, a 24 inne miejscowe zagrożenia. Rok 2013 był wyjątkowo bezpieczny biorąc pod uwagę to, iż liczba interwencji spadła prawie o 17% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 Rok

Pożary

Wypadki

Inne miejscowe zagrożenia

Fałszywe

Łącznie

2012

40

31

0

71

2013

22

13

24

0

59

Pozyskany nowy sprzęt to m.in.: turbopompa POK, aparat ODO wraz z sygnalizatorem bezruchu, 2 szt.  szelek bezpieczeństwa, 2 pary butów gumowych  typu  Oficer, etc. Ponadto strażacy ze środków uzyskanych m.in. z tytułu zabezpieczania różnych imprez masowych zakupili statuetkę Florian oraz etui z logiem związku, które zostały przeznaczone jako podziękowania OSP. We własnym zakresie wykonaliśmy oświetlenie w trzecim boksie garażowym oraz pomalowaliśmy posadzki i ściany w  pozostałej części garażu (boksy nr I i II). Jak co roku uczestniczyliśmy w wielu obchodach/uroczystościach, spotkaniach, inicjatywach oraz  zabezpieczyliśmy  imprezy ( zalewanie lodowiska, Dni Rodziny, Obchody Majowe, 1 Września, WOŚP, akcja krwiodawstwa, spotkania z dziećmi i młodzieżą, wyścig 1/4 mili w Ełku, dożynki i inne). W spotkaniu uczestniczył Komendant Powiatowy  PSP w Ełku  mł. bryg.  Marek Markowski.

Potrzeby jednostki na rok bieżący to:

 • rozpieracz cylindryczny;
 • zestaw narzędzi do wyważania drzwi i cięcia pedałów;
 • wentylator odymiający;
 • zakup  mundurów specjalnych;
 • zakup butów gumowych typu oficer oraz kominiarek.

P1020354

__________________________________________________________________________________________________

CHOINKA W OSP

W sobotę 18 stycznia 2014 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach odbyła się Gminno-Strażacka choinka dla dzieci. Na hasło choinka bardzo licznie przybyły dzieci, rodzice oraz dziadkowie. Najmłodsi bardzo oczekiwali Mikołaja i nie zawiedli się. Przybył i rozdał im paczki z łakociami. Dla wszystkich był słodki poczęstunek oraz gorąca herbata. Na spotkanie z Mikołajem dzieci i rodzice przybyli w karnawałowych przebraniach. Profesjonalne nagłośnienie zorganizował Tomasz Sokół, a gry i zabawy Panie z przedszkola w Prostkach. W choince udział wzięła  Pani Bożena Waleria Bagan Wójt Gminy Prostki.  Dzięki tak dobrej organizacji dzieci bawiły się wyśmienicie.

IMG_0724

__________________________________________________________________________

W 22 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy strażacy ochotnicy z Prostek zebrali kwotę 1103, 10 zł. Łącznie wszyscy strażacy z powiatu ełckiego zebrali około 10500 zł. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrego serca, którzy wspomogli akcję i wzięli udział w zbiórce. Pieniądze zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do medycyny ratunkowej dzieci i godnej opieki osób starszych.

!!! DZIĘKUJEMY SERDECZNIE I ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI ZA ROK!!!

______________________________________________________

NOWY SPRZĘT Z DOFINANSOWANIA Z KSRG

Dzięki dofinansowaniu z  Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz przy udziale własnych środków nasza jednostka doposażyła się w nowy sprzęt typu:

– turbopompa POK szt. 1;

– aparat ODO wraz z sygnalizatorem bezruchu szt. 1;

– szelki bezpieczeństwa szt. 2;

– buty oficer szt. 2.

1Na szczególną uwagę zasługuje turbopompa do napędu, której stosuje się obieg zamknięty autopompy/motopompy.

Medium napędzającym turbopompę bezwzględnie musi być czysta woda. Urządzenie posiada dwa niezależne obwody (Turbina i pompa) dzięki czemu ciecz napędzająca nie przenika do wypompowywanego płynu.
Turbopompa służy do wypompowywania wody od czystej po zabrudzoną o średnicy zanieczyszczeń 6 mm. oraz mediów płynnych kompatybilnych z materiałami turbopompy, m. in. mieszanin wody i substancji ropopochodnych, nieagresywnych chemikaliów, mediów płynnych nie reagujących z aluminium i stalą nierdzewną, wody morskiej.

Jako typowe zastosowanie wymienia się: pompowanie wody z zalanych piwnic, odsączanie wykopów, fundamentów, szybów i zbiorników, napełnianie zbiorników pojazdów pożarniczych (czystą wodą).

__________________________________________________________________________

DNI RODZINY 2013

Dnia 26.05.2013r. z okazji „Dnia Rodziny”  zabezpieczyliśmy miejsca imprezy oraz zorganizowaliśmy wielu ciekawych atrakcji.

Na miejsce festynu udaliśmy się trzema pojazdami ratowniczo-gaśniczymi. Zorganizowaliśmy stanowiska tematyczne, przy których strażacy opowiadali o jednostce oraz chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Była również możliwość wejścia do wozów bojowych i obejrzenie ich wyposażenia, w tym zaprezentowaliśmy jak przez lata zmieniał się sprzęt pożarniczy – „Straż pożarna dawniej, a dziś”.

 Jedną z atrakcji, połączoną z nauką, było stoisko pierwszej pomocy. Wszyscy zainteresowani mogli doskonalić swoje umiejętności w tej dziedzinie pod okiem wykwalifikowanych strażaków. Omawiana była głównie resuscytacja krążeniowo-oddechowa, dla bardziej zainteresowanych zgłębialiśmy więcej tajników pierwszej pomocy. Cieszymy się bardzo, że młodzież jak i dorośli chętnie kształcą się w tej dziedzinie.

Dzieci, które skorzystały z naszych atrakcji wróciły do domów z uśmiechem na ustach. Dla nas było to najlepsze podziękowanie. Kto wie, może za kilka lat dołączą w szeregi naszej jednostki.

P1020240

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

DZIEŃ STRAŻAKA 2013

Dnia 03.05.2013r.  obchodziliśmy “Dzień Strażaka”. W uroczystości brali udział strażacy ochotnicy z gminy Prostki. O godz. 10:30 rozpoczęła się msza święta w kościele p.w. Św. Antoniego w Prostkach w intencji wszystkich strażaków ochotników z naszej gminy.  Podczas uroczystości wręczono nadany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa dla druha Adama Busińskiego oraz Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa dla druha Rafała Zamojskiego.

Ponadto Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Prostkach nadało odznaki ” Za Wysługę Lat” następującym druhom:

– XX – Piotr Siedlecki;

– XV – Adam Busiński;

– X – Andrzej Pisanko oraz  Hubert Zawistowski;

– V – Michał Barszczewski, Emil Sulewski i Mariusz Supiński.

Wszystkim strażakom życzymy wytrwałości w realizacji naszych strażackich celów i zadań. Ponadto życzymy satysfakcji z pełnionej służby oraz dużo zdrowia.

P1020202

_______________________________________________________________________________________________

XXI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Jak co roku w styczniu strażacy ochotnicy z Prostek włączyli się do akcji Jurka Owsiaka i kwestowali z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku finał przypadł na 13 stycznia. Ochotnicy z Prostek zebrali ponad 1200 złotych, co razem ze strażakami w Ełku dało kwotę około 9600 zł zebraną przez strażaków w całym powiecie ełckim. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dorzucili swój „grosik” do tej szczytnej akcji i zapraszamy do wzięcia udziału za rok. SIEMA.

____________________________________________________________________

DZIAŁANIA PREWENCYJNE

Dnia 24.10.2012r. w Zespole Szkół w Wiśniowie Ełckim wraz z przedstawicielem PT KRUS w Ełku Panem Dariuszem Mońko przeprowadziliśmy spotkanie z uczniami tej szkoły. W zajęciach udział brała około 60 osobowa grupa dzieci i młodzieży. Tematyka spotkania dotyczyła udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym podczas różnych zdarzeń losowych, w tym Pan Dariusz Mońko z PT KRUS w Ełku  poruszył  zagadnienia z kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Strażacy ratownicy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach przy zastosowaniu zestawów ratunkowych pokazali prawidłowe medyczne czynności ratownicze wobec poszkodowanych w wypadkach. Każdy miał możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach szkoleniowych, które pożyczyliśmy z KP PSP w Ełku.

_______________________________________________________________________

KOSTKA BRUKOWA PRZED REMIZĄ

Z początkiem października 2012r. zakończono prace związane z wyłożeniem kostki brukowej przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach. Projekt w całości sfinansowany został przez Urząd Gminy w Prostkach. Dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem, w tym w szczególności z Panią Wójt Bożeną Walerią Bagan mamy tak długo oczekiwany profesjonalnie utwardzony plac manewrowy. Poza walorami estetycznymi  poprawi on znacznie warunki pracy strażaków oraz ułatwi poruszanie się kilkunastotonowymi pojazdami gaśniczymi  przed strażnicą.

_________________________________________________________________________________

ĆWICZENIA KOMENDANTA POWIATOWEGO W SZELIGACH

04.10.2012r. w Szeligach koło Ełku odbyły się coroczne ćwiczenia komendanta powiatowego organizowane przez KP PSP w Ełku. Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania jednostek ratowniczych z terenu powiatu do prowadzenia skutecznych działań ratowniczo-gaśniczych. Tym razem założeniem było kilka epizodów wywołanych wypadkiem statku powietrznego. W ćwiczeniach współuczestniczyli m. in. policjanci z KPP w Ełku. Cel założony w scenariuszu ćwiczeń został osiągnięty. W działaniach uczestniczył jeden zastęp Jednostki Operacyjno-Technicznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach.  Na zakończenie zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy posilili się gorącą grochówką.

____________________________________________________________________________________

JUBILEUSZ 65-LECIA POWSTANIA OSP W PROSTKACH ORAZ UROCZYSTOŚĆ NADANIA NOWEGO SZTANDARU

W dniu 27 maja 2012 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach obchodziła jubileusz 65-lecia swojej działalności. Jednocześnie podczas uroczystości  pożegnaliśmy używany do tej pory sztandar oraz świętowaliśmy nadanie nowego sztandaru. Dzień ten z pewnością na stałe zapisze się w historii jednostki.

O godzinie 14:00 na boisku szkolnym w Prostkach nastąpił uroczysty apel Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Prostki. Otwarcie uroczystości poprzedził meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu złożony przez druha Huberta Zawistowskiego Naczelnika OSP Prostki, który odebrał druh Grzegorz Kniefel Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie.

Po odczytaniu przez Prezesa OSP Prostki dh Ryszarda Zamojskiego rysu historycznego jednostki przystąpiono do pierwszej części uroczystości, tj. pożegnania dotychczasowego sztandaru. Następnie odczytana została lista fundatorów nowego sztandaru, po czym fundatorzy sztandaru dokonali przybicia gwoździ honorowych do drzewca.  Poświęcenia nowego sztandaru dokonał proboszcz miejscowej parafii p.w. św. Antoniego ksiądz Waldemar Brodziak.

Nowy sztandar w imieniu Prezydium ZOW ZOSP RP w Olsztynie wręczył Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie dh Grzegorz Kniefel. W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Znakiem Związku OSP RP uhonorowany został dh Andrzej Żabiński Komendant Gminny ZOSP RP w Prostkach. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został dh Ryszard Zamojski Prezes OSP w Prostkach. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Andrzej Pisanko, Łukasz Rzepecki, Karol Sulewski oraz Hubert Zawistowski.

Wręczenia odznaczeń dokonał Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Olsztynie druh Grzegorz Kniefel oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ełku st. bryg. Mirosław Hołubowicz.

W uroczystym apelu udział wzięły poczty sztandarowe z KP PSP w Ełku, OSP w Nowej Wsi Ełckiej oraz OSP w Wiśniowie Ełckim.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości gratulacje i życzenia dla naszej OSP złożyli zaproszeni goście, wręczając nam dyplomy i listy gratulacyjne.

Uroczystość zakończono wspólnym zdjęciem i skromnym poczęstunkiem w strażnicy OSP Prostki.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

“20 lat Państwowej Straży Pożarnej-jak nas widzą , tak nas “malują”-konkurs rozstrzygnięty.

28 lutego 2012r. rozstrzygnięto wyniki konkursu plastycznego, w którym brały udział dzieci i młodzież ze szkół Gminy Prostki. Do konkursu zgłoszono łącznie 96 prac, z których Komisja Ogólnogminnego Konkursu Plastycznego wyłoniła zwycięzców w trzech grupach wiekowych:

I grupa młodsza 5-8lat:

1 miejsce: Oliwia Kudzin- Samorządowe Przedszkole Prostki

2 miejsce: Michał Kozikowski- Samorządowe Przedszkole Prostki

3 miejsce: Aleksandra Rusiak- Szkoła Podstawowa Rożyńsk Wielki

Gabriela Smaka- Szkoła Podstawowa Bobry

II grupa średnia 9-12 lat:

1 miejsce: Weronika Danowska- Szkoła Podstawowa Bobry

2 miejsce: Karolina Toczyłowska- Szkoła Podstawowa Rożyńsk Wielki

3 miejsce: Paulina Piasecka-Szkoła Podstawowa Rożyńsk Wielki

Wyróżniono:

Damian Rejkiewicz- Zespół Szkół Wiśniowo Ełckie

Aleksandra Siedlecka- Szkoła Podstawowa Rożyńsk Wielki

III grupa starsza 13-16 lat:

1 miejsce: Sebastian Danowski-Szkoła Podstawowa Bobry

2 miejsce: Iwona Adamska- Publiczne Gimnazjum Prostki

3 miejsce: Konrad Rudziewicz- Zespół Szkół Wiśniowo Ełckie

Wyróżniono:

Klaudia Zacharczyk- Publiczne Gimnazjum Prostki

Marcin Rejkiewicz- Zespół Szkół Wiśniowo Ełckie.

Wszystkie w/w prace zostały przekazane do starostwa powiatowego w Ełku, gdzie będą brały udział w eliminacjach powiatowych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Galeria prac:

_______________________________________________________________________________________________________

LODOWISKO 2012

Kolejny już rok z rzędu strażacy ochotnicy z Prostek pomagają przy zalewaniu lodowiska na boisku szkolnym w Prostkach. Co prawda zima w tym roku nie przyniosła jak dotąd wiele mrozu, ale prognozy na najbliższe dni podczas których młodzież i dzieci spędzają ferie zapowiadają się obiecująco. Mamy nadzieję, że lodowisko będzie cieszyło się równie dużą popularnością co w latach poprzednich. Przypominamy również i przestrzegamy przed zabawami na zamarzniętych akwenach-są one bardzo niebezpieczne.  Mamy również nadzieję, że zaangażowanie naszych druhów przy zalewaniu lodowiska przyczyni się do bezpiecznego i udanego wypoczynku podczas ferii i nie tylko.

Operowanie prądami wody podczas mrozów to duży wysiłek wystawiający na próbę odporność nie tylko zdrowia naszych druhów ale i ich hartu ducha, niemniej jednak z radością patrzymy na efekty poniesionego przez nich trudu, gdy widzimy bawiące się na lodowisku całe rodziny i uśmiechnięte dzieci. Wszystkim lubiącym spędzanie wolnego czasu na łyżwach życzymy udanej zabawy.

______________________________________________________________________

XX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Po raz kolejny nasi strażacy kwestowali pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbierano fundusze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Dzięki państwa ofiarności druhowie z Prostak zebrali 2.065, 10 zł. W sumie strażacy w całym powiecie ełckim zebrali kwotę około 8.500 zł.  Nasi strażacy-ochotnicy byli jedyną grupą, która zorganizowała zbiórkę poza miastem Ełk. Gratulujemy im i składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców, którzy przyłączyli się do kwesty.

________________________________________________________________________________________________________________

TRZECI BOKS GARAŻOWY

Dnia 08.11.2011 r. nastąpiło „zamknięcie” budowy trzeciego boksu garażowego przy remizie OSP Prostki. Pieniądze na budowę garażu pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kwocie 20 tyś. zł. Urząd Gminy w Prostkach przekazał na budowę kwotę 22.999,21 zł. Obecnie w nowym boksie garażowym znajduje się lekki samochód ratownictwa technicznego marki Lublin II oraz ponton z przyczepką. Trzecie miejsce garażowe znacznie poprawi warunki pracy strażaków oraz ułatwi przechowywanie posiadanego sprzętu.

__________________________________________________________________________________________________________

NOWY SPRZĘT HYDRAULICZNY I PNEUMATYCZNY

Dnia 04.11.2011 r. nasza jednostka wzbogaciła się o nowy średni zestaw narzędzi hydraulicznych marki LUKAS oraz zestaw poduszek wysokociśnieniowych Vetter. Pieniądze na zakup sprzętu pozyskaliśmy z Komedy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 50.950,00 zł., natomiast kwota 9.824,84 zł przekazana została przez Urząd Gminy w Prostkach. Nowy zestaw znacznie ułatwi pracę strażakom ratownikom podczas różnorakich wypadków komunikacyjnych, gdyż stosowany do chwili obecnej zestaw hydrauliczny tnąco-rozpierający  (combi) jest już wysłużony i nie zawsze mógł  poradzić sobie z karoserią nowych samochodów z uwagi na to, iż jego siła cięcia wynosi tylko 350 kN. Nowy zestaw hydrauliczny składa się z pompy, nożyc ( siła cięcia: 914 kN ), rozpieracza ramieniowego (maksymalna siła rozpierania: 256 kN; minimalna siła rozpierania: 46 kN), dwóch węży hydraulicznych oraz rozpieracza kolumnowego wraz ze wspornikiem, którego jak do tej pory nie mieliśmy na wyposażeniu.

Kolejnym nowym nabytkiem jest zestaw pneumatyczny w skład, którego wchodzą dwie nowe poduszki wysokociśnieniowe z przewodami oraz reduktorem. Do zestawu Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z Ełku przekazała nam butlę powietrzną dzięki czemu zestaw jest kompletny i nadaje się do użycia podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

___________________________________________________________________________________________________________

TROCHĘ O RATOWNICTWIE MEDYCZNYM

Dnia 20.10.2011 r. w Zespole Szkół w Wiśniowie Ełckim wraz z przedstawicielem PT KRUS w Ełku Panem Dariuszem Mońko przeprowadziliśmy spotkanie z uczniami tej szkoły. W zajęciach udział brała około 80 osobowa grupa dzieci i młodzieży. Tematyka spotkania dotyczyła udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym podczas różnych zdarzeń losowych, w tym Pan Dariusz Mońko z PT KRUS w Ełku  poruszył  zagadnienia z kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Strażacy ratownicy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach przy zastosowaniu zestawów ratunkowych pokazali prawidłowe medyczne czynności ratownicze wobec poszkodowanych w wypadkach. Każdy miał możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach szkoleniowych, które pożyczyliśmy z KP PSP w Ełku.

____________________________________________________________________________________________________________________

POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE 2011

18 września o godzinie 8:30 w Chełchach koło Ełku rozpoczęły się  powiatowe zawody sportowo – pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W szranki stanęło 13 drużyn z 4 gmin powiatu ełckiego, w tym jedna drużyna kobieca z OSP Kalinowo i 3 zespoły Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w tym jedna dziewcząt z OSP Kalinowo. Zawody składały się  z dwóch konkurencji: biegu sztafetowego 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenia bojowego.
Drużyna kobieca z OSP Kalinowo jako jedyna startująca w kategorii „C” została wyróżniona pucharem ufundowanym przez wojewodę warmińsko – mazurskiego Mariana Podziewskiego, który objął patronatem honorowym całe zawody.
Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa PSP w Ełku i Zarządu Powiatowy ZOSP RP w Ełku.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż pierwsze miejsce uciekło nam o 0,8 sekundy przez co w klasyfikacji generalnej zajęliśmy 2 miejsce powtarzając  tym samym wynik z poprzednich zawodów.
Klasyfikacja końcowa


Ćwiczenie bojowe – męskie drużyny pożarnicze, miejsce:
1. drużyna OSP Prostki,
2. drużyna OSP Woszczele,
3. drużyna OSP Rożyńsk.

Sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami, miejsce:
1. drużyna OSP Kalinowo,
2. drużyna OSP Prostki,
3. drużyna OSP Pisanica.


Klasyfikacja generalna zawodów w grupie mężczyzn, miejsce:
1. drużyna OSP Kalinowo,
2. drużyna OSP Prostki,
3. drużyna OSP Skomack Wlk.Klasyfikacja MDP dziewczęta
Miejsce 1- drużyna dziewcząt z Kalinowa
Klasyfikacja MDP chłopcy:
Rozwinięcie bojowe: miejsce 1. MDP z OSP Pisanica, 2. MDP z OSP Kalinowo.
Bieg sztafetowy 400 metrów z przeszkodami: miejsce 1. MDP z OSP Kalinowo, 2. MDP z OSP Pisanica.Klasyfikacja generalna drużyn MDP: miejsce 1. MDP z OSP Pisanica, 2. MDP z OSP Kalinowo.
__________________________________________________________________________________________________________

DZIEŃ STRAŻAKA W GMINIE PROSTKI 2011

Dnia 15.05.2011 r. „Dzień Strażaka” obchodziliśmy w Prostkach. W uroczystości brali udział strażacy ochotnicy z gminy Prostki. O godz. 12:00 rozpoczęła się msza święta w kościele p.w. Św. Antoniego w Prostkach w intencji wszystkich strażaków ochotników z naszej gminy. Następnie strażacy uroczyście przemaszerowali pod gmach strażnicy OSP Prostki, gdzie podczas apelu:

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa Warmińsko-Mazurskiego nadało „srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa” Panu Sekretarzowi  Gminy Prostki Stanisławowi Filutowskiemu oraz druhowi Krzysztofowi Fiedorowiczowi.

Prezydium Zarządu Oddziłu Powiatowego Związku OSP RP w Ełku odznaczyło odznaką „Strażak wzorowy” sześciu naszych druhów: Michała Barszczewskiego, Tomasza Busińskiego, Dariusza Chmielewskiego, Piotra Siedleckiego,  Emila Sulewskiego i  Mariusza Supińskiego.

Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Prostkach nadało odznaki ” Za Wysługę Lat” następującym druhom:

– X -druhowi Rafałowi Zamojskiemu;

– V -druhom: Mirosławowi Gładkowskiemu, Łukaszowi Rzepeckiemu oraz Karolowi Sulewskiemu.

Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas m. in. Wójt Gminy Prostki  Bożena Waleria Bagan oraz Komendant Powiatowy PSP w Ełku st. bryg.  Mirosław Hołubowicz.

_________________________________________________________________________________________________________________

INSPEKCJA Z KW PSP OLSZTYN

W dniu 30.03.2011 r.  została przeprowadzona inspekcja gotowości operacyjnej naszej jednostki m. in. przez oficera Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie.   Z racji tego, iż należymy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zakres tematyczny inspekcji obejmował:

 1. alarmowanie – czas dysponowania sił i środków liczony od momentu powiadomienia do momentu wyjazdu (rozpoczęcia interwencji) zadysponowanych sił i środków z miejsca ich stacjonowania;
 2. gotowość ratowników – liczbę ratowników oraz ich przygotowanie do prowadzenia działań ratowniczych, wraz z ich wyposażeniem w indywidualne środki ochrony osobistej oraz uprawnieniami (sprawdzono kwalifikacje ratownicze i uprawnienia do obsługi sprzętu ratowniczego, a także aktualność badań lekarskich oraz szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby, w tym uprawnienia kierowców i operatorów);
 3. gotowość pojazdów, sprzętu silnikowego i sprzętu ratowniczego –  sprawdzono rzetelność obsługi codziennej, stanu oznakowania operacyjnego oraz przewożonego wyposażenia, a także wymaganych przepisami dokumentów. Na gotowość składają się m.in. stan techniczny i badania:
  a) pojazdów, kontenerów i przyczep (światła, sygnalizacja alarmowa, itp.),
  b) sprzętu silnikowego (motopompy, agregaty, piły, itp.),
  c) urządzeń hydraulicznych (nożyce, rozpieracze, siłowniki, itp.),
  d) sprzętu elektrycznego (pompy, piły, itp.),
  e) sprzętu izolującego (ochrony dróg oddechowych, CUG),
  f) sprzętu łączności radiowej,
  g) przeglądy techniczne pojazdów, karty drogowe, podpisy dysponentów, itp.
  h) certyfikaty i dowody przeglądów serwisowych sprzętu;
 4. gotowość urządzeń i systemów łączności – praktyczne sprawdzenie łączności bezprzewodowej i przewodowej oraz stan wyposażenia i sprawność przenośnych i przewoźnych urządzeń łączności, a także umiejętność obsługi tych urządzeń przez ratowników w trakcie działań ratowniczych;
 5. Praktyczne ćwiczenie – pożar remizy strażackiej, wprowadzenie jednego prądu wody w nadarciu, odnalezienie osoby poszkodowanej, udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ponadto na podkreślenie zasługuje fakt, iż była to pierwsza taka inspekcja jednostki OSP włączonej do KSRG przeprowadzona przez KW PSP w Olsztynie w naszym powiecie. Zostaliśmy ocenieni najwyżej w skali i otrzymaliśmy ocenę bardzo dobrą.

________________________________________________________________________________________________________

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE 2011

W dniu 04.02.2011 r. w naszej jednostce odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Prezes jednostki  przedstawił sprawozdanie z działalności jednostki w roku 2010 r. oraz sprawozdanie finansowe. Rok 2010 był bardzo udany dla naszej jednostki ponieważ udało nam się pozyskać dużo nowego sprzętu m.in. nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, lekki samochód ratownictwa technicznego, ponton z silnikiem, aparat ODO, deska ortopedyczna ze stabilizacją, drabiny nasadkowe DN-2,73, radiotelefon przewoźny oraz 2 ubrania specjalne i 4 buty gumowe  typu  Oficer etc. Ponadto strażacy ze środków uzyskanych m.in.  z tytułu zabezpieczania różnych imprez masowych zakupili  3 mundury wyjściowe; statuetkę Florian, etui z logiem związku oraz obraz „Konie do pożaru” , które zostały przeznaczone jako podziękowania OSP.   Na zebraniu udzieliliśmy absolutorium  Zarządowi, który przez ostatnie 5 lat sprawował władze w naszej jednostce. Jednocześnie  na zebraniu przez reelekcje został jednomyślnie wybrany nowy Zarząd. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście, w tym Wójt Gminy Prostki Pani Bożena Waleria Bagan oraz Komendant Powiatowy  PSP w Ełku  st. bryg.  Mirosław Hołubowicz.

Potrzeby jednostki na rok bieżący to:

 • budowa trzeciego boksu garażowego;
 • zalanie posadzek w użytkowanych boksach garażowych;
 • zakup hełmów strażackich;
 • zakup 4 mundurów specjalnych;
 • zakup 3 mundurów wyjściowych;
 • zakup poduszek powietrznych.

________________________________________________________________________________________________________________________

HARCERZE I ZUCHY W NASZEJ REMIZIE

Przebywający na zimowisku w Publicznym Gimnazjum w Prostkach harcerze i zuchy ze szkół z Moniek i Rajgrodu odwiedzili dnia 25.01.2011 r. remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach. Łącznie odwiedziły nas 3 grupy dzieci i młodzieży, którym pomieszczenia remizy, w tym boksy garażowe oraz pomieszczenia socjalne pokazał prezes jednostki. Dzieci miały okazję zapoznać się ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym wykorzystywanym przez strażaków z Prostek  zrobić zdjęcia oraz posiedzieć w wozie bojowym.

_________________________________________________________________________________________________________________

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

9 stycznia 2011r. w całej Polsce wolontariusze ruszyli zbierać pieniądze w ramach XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie zabrakło wśród nich również strażaków z naszej jednostki. Główny sztab powiatu ełckiego mieścił się w tym roku w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku. Po raz pierwszy w zbiórce brali udział strażacy zawodowi z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ełku oraz-jako jedyni w powiecie spoza miasta Ełk-strażacy ochotnicy z OSP Prostki. Nasi strażacy-ochotnicy zebrali w sumie 1477,58 zł 16,21 funtów 85 centów holenderskich i 3 eurocenty. W sumie strażacy w powiecie ełckim zebrali około 8200 zł, a wszyscy wolontariusze w powiecie ełckim około 36 000 zł. Dziękujemy wszystkim pozytywnie nakręconym, którzy przyłączyli się do akcji.

___________________________________________________________________________________________________

SZKOLENIE Z ZAKRESU WSPÓŁPRACY Z LOTNICZYM POGOTOWIEM RATUNKOWYM

W dniu 08 stycznia 2011 r. w siedzibie KP PSP w Ełku w godzinach 10:00-17:00 odbyło się szkolenie z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym dla jednostek OSP z KSRG z terenu powiatu ełckiego. W szkoleniu udział brało 5 druhów z naszej jednostki.  Szkolenie przygotowuje strażaków do akcji ratowniczych z udziałem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas szkolenia strażacy przypomną sobie teoretyczne zasady funkcjonowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, warunki jakie powinny spełniać miejsca przeznaczone do lądowania śmigłowców oraz zasady współpracy z załogą śmigłowca podczas jego lądowania.

_________________________________________________________________________________________________________________

ZALEWANIE LODOWISKA

Jak co roku strażacy z OSP Prostki  wspólnie z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Prostkach zalewali lodowisko na boisku szkolnym przy użyciu ciężkiego samochodu  bojowego GCBM Steyr.  Lodowisko wylewane było w trzech etapach (w ciągu trzech dni). Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się tym do uatrakcyjnienia świątecznego wypoczynku oraz że lokalizacja lodowiska (centrum Prostek) skutecznie odwiedzie dzieci i młodzież od chęci skorzystania z naturalnych zbiorników wodnych, na których jazda na łyżwach może okazać się bardzo niebezpieczna. Życzymy miłej zabawy.

______________________________________________________________________________________________________

NOWY SPRZĘT Z DOFINANSOWANIA Z KSRG

Dzięki dofinansowaniu z  Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w kwocie 5.500 zł nasze jednostka doposażyła się w nowy sprzęt typu:

– drabiny nasadkowe DN-2,73 szt. 3;

– aparat ODO szt. 1;

– deska ortopedyczna wraz ze stabilizacją i pasami szt. 1

A poza tym z kasy UG w Prostkach zakupiony został radiotelefon przewoźny typu Motorola GM 360.

___________________________________________________________________________________________

NOWY SPRZĘT DLA OSP PROSTKI

Dnia 24.08.2010 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ełk przekazała dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach używany wcześniej przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ełku ponton MARINS z silnikiem oraz wentylator oddymiający wraz z przyczepką.  Przekazany sprzęt nie jest nowy. Natomiast znacznie podniesie wielostronność naszego działania oraz skróci czas oczekiwania na pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków na wodzie. Do tej pory sprzęt pływający trzeba było wzywać z Ełku. Ponton wraz z 25 konnym silnikiem przyjmie na pokład maksymalnie 10 osób. Do jego przewożenia strażacy będą musieli nieco przerobić otrzymaną przyczepkę, która wcześniej służyła jako transport wentylatora odymiającego. Obecnie wentylator jest już zamocowany na lekkim samochodzie marki LUBLIN II, który od czerwca pełni służbę w naszej jednostce.

Pozyskany sprzęt umożliwi nam prowadzenie nowych, jak do tej pory działań z zakresu ratownictwa wodnego, do których już zaczęliśmy się przygotowywać w ubiegłym roku przez zakup 2 rzutek oraz 4 kamizelek ratunkowych.

___________________________________________________________________________________________________

PRZEKAZANIE SAMOCHODÓW

Dnia 06.06.2010 r. na boisku szkolnym w Prostkach odbyło się oficjalne przekazania nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego Mercedes Benz Atego dla OSP Prostki. Ponadto na uroczystości został przekazany średni samochód ratowniczo-gaśniczy Star 266 dla OSP Długosze i lekki samochód ratownictwa technicznego Lublin II  dla OSP Prostki.W związku z tym nasza jednostka dysponuje już trzema samochodami bojowymi.

______________________________________________________________________________________________–

RODZINNY STRAŻAK

Dnia 23 maja 2010 r.  Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Nasze Prostki” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Prostkach na boisku szkolnym w Prostkach zorganizowały Piknik Rodzinny. W programie przewidziano wiele atrakcji, w tym: quiz ppoż., rodzinne zabawy z sikawką – “Zobacz jak to robią w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej”, oglądanie wozu pożarniczego Mercedes ATEGO, ogródek dziecięcy ( trampolina, malowanie twarzy, bańki mydlane, itp.), spacer z maskotką-postacie z bajki, degustacja potraw regionalnych, “Bieg z Przeszkodami” – konkurencje strażackie, konkurencja “Rodzinny Strażak”, pokaz OSP Prostki, wspólne ognisko – pieczenie kiełbasek, zabawy i pląsy harcerskie, wręczenie nagród.

_____________________________________________________________________________


MAJ MIESIĄCEM OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

Zgodnie z tradycją maj  jest miesiącem ochrony przeciwpożarowej, w którym organizowanych jest wiele uroczystości, w tym dzień 4 maj szczególnie jako międzynarodowy dzień strażaka. W tym roku powiatowe obchody dnia strażaka  miały miejsce na terenie Gminy Ełk w miejscowości Ełk gdzie 7 maja 2010 r. o godzinie 14:00 odbył się uroczysty apel przed siedzibą KP PSP w Ełku. W uroczystości uczestniczyła delegacja strażaków ochotników z  Prostek składająca się z pocztu sztandarowego.

“Dzień Strażaka” w Prostkach odbył się dnia 9 maja 2010 roku. O godzinie 12:00 została odprawiona msza święta w intencji wszystkich strażaków z naszej gminy. Jednocześnie na podkreślenie zasługuje fakt, że po mszy został uroczyście poświęcony nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach.

__________________________________________________________________________________________________

OSP PROSTKI & FIREMAX W HOTELU SIEDLSIKO MORENA

Dnia 26.04.2010 r. OSP Prostki uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez firmę FIREMAX  na terenie Gminy Stare Juchy w hotelu Siedlisko Morena. Zakres tematyczny ćwiczeń obejmował: ratownictwo techniczne, medyczne, budowę linii gaśniczej oraz gaszenie pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego typu gaśnica proszkowa i koc gaśniczy. Serdecznie dziękujemy firmie FIREMAX za zaproszenie do wspólnych ćwiczeń oraz za nawiązaną współpracę.

_____________________________________________________________________________________________________

NOWY ŚREDNI SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY MARKI MERCEDES BENZ ATEGO AF 1329 JUŻ W PROSTKACH.

Dnia 25 marca 2010 r. strażacy z Prostek odebrali nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes Benz Atego. Samochód został przyprowadzony z miejscowości Korwinów (okolice Częstochowy), gdzie swoja siedzibę ma firma PS „Bocar” zajmująca się zabudową pożarniczą.

Jakość wykonania zabudowy jak i sam ciągnik siodłowy Mercedesa znacznie przewyższył oczekiwania naszych strażaków. Ponadto należy wskazać, że samochód został wyprodukowany już w 2010 roku i jest „naszpikowany” najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, m.in. masztem pneumatyczno-elektrycznym, tzw. falą diodowa, oświetleniem diodowym skrytek, nowoczesną autopompą oraz wieloma innymi, o których już wkrótce.

W drodze powrotnej nasi ochotnicy odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Jedna z zakupionych przez strażaków pamiątek na stałe będzie jeździć w nowym samochodzie.

Jednocześnie miłym akcentem było powitanie nowego samochodu przez pozostałych druhów z Prostek poprzez włączenie syreny alarmowej. Przywitanie nowoczesnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego zostało zakończone symboliczną lampką szampana.

Dnia 26 marca 2010 r. samochód wraz z wyposażeniem został zademonstrowany władzom samorządowym. Oficjalne przekazanie nastąpi w późniejszym terminie.

Mercedes zaczął pełnić służbę w OSP Prostki po jego uprzednim „uzbrojeniu” i włączeniu do podziału bojowego czyli od 27.03.2010 r.

1

____________________________________________________________________________________________________

 

 

STRAŻ PRZY GROBIE PAŃSKIM – WIELKANOC 2010

Tradycyjnie, strażacy z Prostek, w Wielką Sobotę przygotowali ognisko do poświęcenia ognia oraz pełnili przez całą noc wartę przy Grobie Pańskim. Do adoracji używane były halabardy, szable i ozdobne hełmy.

__________________________________________________________________________

PODSUMOWANIE ROKU 2009

5 lutego o godzinie 17:00 odbyło się w świetlicy strażackiej spotkanie podsumowujące prowadzoną w minionym roku działalność statutową. W zebraniu udział wzięli druhowie i druhny OSP Prostki, wójt Gminy Prostki-Mirosław Orłowski oraz zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ełku-Marek Markowski. Prezes przedstawił raport zawierający statystyki wyjazdów, dokonane inwestycje i zakupy sprzętu oraz stan wyszkolenia jednostki. Poruszone zostały również tematy planów na bierzący rok i kierunków dalszego rozwoju naszej jednostki. Ciekawym akcentem było wręczenie nowo przyjętym druhom, zaświadczeń o ukończeniu kursu podstawowego. Nowi strażacy zostali przyjęci gromkimi brawami.

_________________________________________________________

ZALEWANIE LODOWISKA

Niepisaną tradycją stało się już zalewanie lodowiska na boisku szkolnym przez strażaków z Prostek. Pomimo dużego mrozu (-15*C) dnia 19.12.2009 r. przy użyciu GCBA Steyr oraz dwóch prądów wody podawanych z W-75 strażacy w sobotnie przedpołudnie zalali lodowisko. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się tym do uatrakcyjnienia świątecznego wypoczynku oraz że lokalizacja lodowiska (centrum Prostek) skutecznie odwiedzie dzieci i młodzież od chęci skorzystania z naturalnych zbiorników wodnych, na których jazda na łyżwach może okazać się bardzo niebezpieczna. Życzymy miłej zabawy.

_________________________________________________________

Podpisanie umowy pomiędzy WFOŚiGW a Gminą Prostki

Dnia 29.10.2009 r. w Olsztynie odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a przedstawicielami Gminy Prostki na dofinansowanie projektu na zakup nowego średniego samochodu pożarniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach.

Podpisanie umowy jest kolejnym etapem projektu, którego zakończenie nastąpi 30.04.2010 r. We wcześniejszej fazie projektu wniosek złożony z inicjatywy strażaków ochotników z Prostek oraz przy ich dużym zaangażowaniu musiał przejść bardzo surowe kryteria stawiane przez WFOŚiGW. Pierwszym sukcesem było złożenie wniosku ,w dość krótkim jak dla nas terminie, od chwili kiedy się o takiej możliwości dowiedzieliśmy. Kolejne etapy to pozytywna ocena wniosku pod względem formalnym i merytorycznym oraz oficjalna informacja o zakwalifikowaniu się do grona „zwycięskiej dwudziestki”.

Dofinansowanie z WFOŚiGW pokryje 80% kosztów związanych z zakupem nowego samochodu pożarniczego. Pozostała część pieniędzy zostanie pokryta z budżetu Gminy Prostki.

Umowa została podpisana przez Wójta Gminy Prostki Pana Mirosława Orłowskiego w obecności Prezesa OSP Prostki druha Ryszarda Zamojskiego.

Serdecznie dziękujemy władzom samorządowym za poparcie oraz dużą pomoc w realizacji naszej inicjatywy efektem czego, dzięki wspólnemu działaniu, będzie zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczo – gaśniczego.

1

IMG_1898

_______________________________________________________________________________-

POWIATOWO-GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE 2009

13 września 2009r. na stadionie leśnym w Prostkach odbyły się powiatowo-gminne zawody sportowo-pożarnicze drużyn OSP powiatu ełckiego. Organizatorem imprezy była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ełku wraz ze Starostą Ełckim; nie zabrakło również wójtów z gmin: Prostki, Kalinowo i Stare Juchy. Zawody składały się z dwóch konkurencji: sztafety 7×50 m oraz ćwiczenia bojowego, w którym strażacy ochotnicy budowali na czas linię gaśniczą. W zmaganiach brały udział drużyny OSP z: Prostek, Długosz, Wiśniowa Ełckiego, Kalinowa, Pisanicy, Nowej Wsi Ełckiej, Borzym, Skomacka Wielkiego, Rożyńska, Starych Juch i Milewa oraz drużyny młodzieżowe z: Kalinowa, Starych Juch, Borzym oraz Pisanicy. Nie zabrakło również reprezentacji kobiecych-obie drużyny: „dorosłą” i młodzieżową wystawiła Gmina Kalinowo. Zmaganiom towarzyszyło wiele emocji, gdyż wszystkie drużyny były dobrze przygotowane do zawodów. Różnice czasów w konkurencjach były niewielkie, więc o zwycięstwie mógł zdecydować każdy szczegół. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła drużyna z OSP Kalinowo, OSP Prostki zajęła II miejsce, a OSP Skomack III. W grupie młodzieżowej I miejsce zdobyli chłopcy z Pisanicy, na drugim byli chłopcy z Kalinowa , a na III z Borzym. W ćwiczeniu bojowym nasza drużyna startowała jako pierwsza-uzyskany czas: 45,2 s okazał się nie do pobicia dla innych drużyn. A oto kilka fotek z tych ekscytujących zmagań…

IMG_1719

GALERIA FOTO–>

____________________________________________________________

DZIEŃ STRAŻAKA 2009

Tradycyjnie maj jest miesiącem ochrony przeciwpożarowej, w którym są organizowane różnego rodzaju imprezy okolicznościowe związane z pożarnictwem. W tym roku powiatowe obchody Dnia Strażaka, które odbyły się 09.05.2009r., zorganizowano w Kalinowie. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 mszą świętą w intencji wszystkich strażaków z całego powiatu. Następnie po przemarszu przez ulice Kalinowa odbył się uroczysty apel, na którym zostały wręczone liczne awanse i odznaczenia.

Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie odznaczyło ” Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa” dwóch naszych druhów: Tomasza Busińskiego i Dariusza Chmielewskiego. „Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa” został odznaczony druh Rafał Zamojski.

Gratulujemy wszystkim odznaczonym i życzymy dalszych sukcesów.

dzień strażaka

Dnia 10.05.2009 r. Dzień Strażaka obchodziliśmy w Prostkach. W uroczystości brali udział strażacy ochotnicy z gminy Prostki. O godz. 12:00 rozpoczęła się msza święta w kościele w Prostakch w intencji wszystkich strażaków ochotników z naszej gminy. Następnie strażacy uroczyście przemaszerowali pod gmach strażnicy OSP Prostki, gdzie odbył się apel na którym:

Prezydium Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Ełku odznaczyło odznaką „Strażak wzorowy” pięciu naszych druhów: Andrzeja Pisanko, Mirosława Gładkowskiego, Karola Sulewskiego, Łukasza Rzepeckiego i Huberta Zawistowskiego.

Prezydium Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Prostkach nadało odznaki ” Za Wysługę Lat” następującym druhom:

– XXXV -druhowi Andrzejowi Żabińskiemu;

– XXV -druhowi Ryszardowi Zamojskiemu;

– XV-druhom: Tomasz Busiński, Dariusz Chmielewski, Mirosław Orłowski i Piotr Siedlecki;

– X -druhom: Adam Busiński i Krzysztof Fiedorowicz,

-V- druhom: Andrzej Pisanko, Rafał Zamojski i Hubert Zawistowski.

____________________________________________________________

WIELKANOC 2009

Tradycją w naszej jednostce jest Wielkanocne czuwanie przy Grobie Pańskim. Jak co roku strażacy OSP Prostki przygotowali ognisko do poświęcenia ognia i wystawili całonocną wartę przed Grobem Pańskim. Podczas mszy zostały poświęcone halabardy, szable i ozdobne hełmy używane podczas adoracji.

img_2864

_____________________________________________________________

Korzystając z wiosennej aury nasi druhowie wzięli się za porządki w garażu. Wystarczyła odrobina chęci i kilka godzin pracy, a oprócz czystego garażu, przybył nam w nim nowy „mebel”. Druhowie sami wykonali wieszak na ubrania bojowe. W kilka godzin powstał bardzo funkcjonalny mebel, który usprawni szybkie wyjazdy, a zarazem poprawia estetykę i ergonomię w garażu. Regał ten jest kolejnym, po półce na latarki i sprzęt łączności, elementem wyposażenia ułatwiajacym sprawne działanie, który strażacy wykonali własnymi siłami.

dsc00671

____________________________________________________________

Spotkanie sprawozdawcze

W piątek 13 lutego 2009 roku o godzinie 18:00 rozpoczęło się w budynku remizy OSP Prostki spotkanie sprawozdawcze podsumowujące miniony rok. Przedstawiono na nim raport dotyczący akcji i działań ratowniczych oraz imprez kulturalnych, które odbyły się w 2008 roku,a także zaprezentowano plan działania na bieżący rok. W spotkaniu uczestniczyli: Komendant Powiatowy PSP w Ełku-Mirosław Hołubowicz, druhowie oraz druhny z naszej jednostki oraz zaproszeni goście. Najistotniejsze sprawy, które poruszono to dobudowa jeszcze jednego boksu garażowego, pozyskanie lekkiego samochodu ratowniczego oraz wymiana średniego wozu bojowego, a także stan i możliwości szkolenia strażaków. Spotkanie, jak co roku, przebiegało w duchu koleżeństwa i braterstwa.

_______________________________________________________

obraz-004

22 stycznia 2009 roku zorganizowana została akcja oddawania krwi. Wzięło w niej udział 9 osób (7 strażaków i 2 panie). Choć ‚za oknami’ było szaro i ponuro, w stacji krwiodawstwa humory dopisywały zarówno personelowi, jak i ochotnikom oddającym krew. W tak przyjemnej atmosferze, nawet Ci lekko obawiający się igieł zapominali o nich i ochoczo siadali na fotele. Dzięki temu wyjazdowi Terenowa Stacja Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ełku zasilona została w 3320 ml krwi. Akcje takie będą organizowane regularnie przez naszą Ochotniczą Straż Pożarną. Mamy nadzieję, że w przyszłości ochotników oddających krew będzie coraz więcej.

____________________________________________________________

img_1265

W XVII Finał WOŚP, z którego dochód przeznaczony będzie na profilaktykę nowotworową u dzieci, zaangażowanych było ponad półtora tysiąca sztabów w Polsce oraz 27 sztabów zagranicznych, oczywiście nie zabrakło i „nas”!


img_1266

___________________________________________________________________

Świąteczne ozdoby.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia strażacy umieścili na elementach konstrukcyjnych strażnicy ozdoby zakupione ze środków UG w Prostkach. Efekt jest oszałamiający i znakomicie podkreśla świąteczną atmosferę.

zdjecie049

_______________________________________________________________

Mikołajki na remizie.

Dnia 6 grudnia 2008 r. na terenie remizy OSP Prostki odbyło się spotkanie mikołajkowe. Zorganizowane przy pomocy Wójta Gminy Prostki Pana Mirosława Orłowskiego i prowadzone przez Helenę Penkiewicz i Emilię Drągowską. Podczas warsztatów dzieci wykonywały pocztówki i ozdoby choinkowe. Przed zakończeniem spotkania dzieci odwiedził zaprzyjaźniony ze strażakami Św. Mikołaj, który miał worek pełen prezentów.

zdjecie027

_____________________________________________________________

KURS PODSTAWOWY ZAKOŃCZONY-druhowie z OSP Prostki najlepsi.

15 listopada 2008 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Ełku strażacy ochotnicy z powiatu ełckiego zakończyli kurs podstawowy strażaków ratowników OSP. Kurs zakończony został złożeniem egzaminu: teoretycznego oraz praktycznego. Naszą jednostkę reprezentowało czterech młodych, dzielnych druhów: Michał Barszczewski, Emil Sulewski, Karol Sulewski oraz Mariusz Supiński. Wiedza, którą nabywali przez ostatnie trzy miesiące na wykładach i ćwiczeniach, została gruntownie sprawdzona: w części teoretycznej na teście oraz w części praktycznej podczas rozwinięcia bojowego. Nasi kandydaci okazali się najlepsi w gronie 30-tu ochotników, którzy przystąpili do egzaminu. Ich wiedza i umiejętności zostały wysoko ocenione przez „zawodowców” z JR-G w Ełku.

Dzięki takim młodym ludziom nasza jednostka rośnie w siłę, a my czekamy na kolejnych kandydatów, którzy na równie wysokim poziomie będą godnie reprezentować naszą jednostkę poza jej murami.

_____________________________________________________________________________

Ćwiczenie czyni mistrza – Pierwsza pomoc

W środę 12 listopada 2008 r. odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Tematem zajęć było zastosowanie i użycie zestawów ratunkowych. Zajęcia (teoretyczne i praktyczne) poprowadził z-ca dowódcy JRG w Ełku asp. sztab. Krzysztof Stypułkowski.

obraz-032

__________________________________________________________________________________________________

OTWARCIE NOWEJ STRAżNICY!!!

W dniu 30 maja 2008 roku dokonano uroczystego otwarcia naszej nowej remizy. Uroczystość połączona została z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka. Imprezę uświetniło nadanie odznaczeń i awansów oraz pokazy sprzętu strażackiego. Po głównych uroczystościach przed gmachem strażnicy odbył się festyn rodzinny z konkursami-oczywiście w duchu strażackiej służby i pod bacznym okiem druhów.

Więcej fotek–>

_________________________________________________________________________________

Zebranie sprawozdawcze z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach za 2007 rok.

Dnia 1 lutego na nowej strażnicy odbyło sie spotkanie podsumowujące działalność OSP. W 2007r. jednostka wyjeżdżała 48 razy do akcji ratowniczo-gaśniczych. Było w tym 25 wyjazdów do miejscowych zagrożeń(wypadki drogowe, usuwanie owadów,powalonych drzew, wypompowywanie wody), 23 wyjazdy do pożarów.

z1.jpg

_______________________________________________________________

Pomimo panującego chłodu i zbliżającej się zimy prace w remizie trwają. Dzięki zaangażowaniu prezesa OSP Prostki i wsparciu naszego Urzędu Gminy wynajęto specjalistyczną firmę, która ułożyła wewnątrz remizy linoleum. Jak widać na zdjęciach poniżej prace posuwają się naprzód, a nasza remiza powoli z placu budowy nabiera ‚ludzkich’, przyjaznych użytkownikom kształtów.

_______________________________________________________________

Podczas ‚dłuższego’ świątecznego weekendu strażacy malowali garaże. Mimo chłodu na zewnątrz w remizie wrzało,a humory dopisywały wszystkim obecnym.

_________________________________________________________________________

Remiza jest nadal w budowie, w fazie wykończeniowej.

_____________________________________________________________________________

Montaż masztu i syreny odbył się jeszcze podczas prowadzenia prac budowlanych remizy. Dzięki temu w chwili obecnej mamy już sprawnie działającą i dobrze słyszalną syrenę powiadamiania oraz sprawny system informowania połączony z KP PSP w Ełku.

_______________________________________________________________

Instalowanie koguta na remizie z pomocą strażaków z KP PSP Ełk

_________________________________________________________________________

BUDOWA REMIZY

W 2002 roku władze gminy podjęły decyzję o budowie nowej strażnicy z przestronniejszymi garażami, pomieszczeniami socjalnymi dla strażaków oraz ze świetlica na około 60 osób.

Reklamy

 • FILMY